Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Chen Taiji

≡ Chen Taiji

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Chen Taiji > Pchające dłonie

Pchające dłonie - cele i zasady treningu

W stylu Chen Taijiquan wg przekazu WM Chen Xiao-Wang istnieje pięć ustalonych (tzw. formalnych) technik pchających dłoni. W ramach każdej z tych technik istnieje wiele różnych opcji co powoduje, że ustalonych technik jest faktycznie znacznie więcej. Wraz z kolejną techniką stopień trudności wykonania wzrasta.

Obok ustalonych form w kanonie nauczania są również swobodne pchające dłonie. Trening ten polega na wykonywaniu dowolnych akcji mających na celu wytrącenie przeciwnika z równowagi. W ćwiczeniu tym obowiązują pewne zasady.

Szereg innych ćwiczeń wykraczających poza wyżej opisane omówiony został w dziale Aplikacje bojowe.

Podstawowe cele treningu ustalonych pchających dłoni

Jak ćwiczyć ustalone pchające dłonie?

Wiele osób niedługo po nauczeniu się określonych technik formalnych pchających dłoni szybko nudzi się ich ćwiczeniem. Najczęstszą przyczyną tego jest brak zrozumienia celu treningu. Tworzy to fałszywe poczucie biegłości i opanowania techniki blokujące chęć doskonalenia. Wiąże się to z brakiem dyscypliny mentalnej (myśli są rozbiegane).

Gdy wiemy co chcemy poprawić poprzez trening nasz umysł automatycznie staje się bardziej skupiony, wyciszony i zrównoważony. Jesteśmy w stanie sami dokonać znaczącej korekty.

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że ćwiczenia formalne są tylko przygotowaniem do treningu tzw. swobodnych pchających dłoni oraz innych form treningu z partnerem, w których występuje rywalizacja. Co za tym idzie wszelkie błędy popełniane na tym etapie treningu mają swoje późniejsze konsekwencje. Po drugie, warto wiedzieć, że wcale nie musimy (jeśli nie jesteśmy zainteresowani) przechodzić do etapu 'ostrzejszych' ćwiczeń rywalizacyjnych. Nie ma to jednak wpływa to sposób treningu formalnych pchających dłoni. Należy bowiem podchodzić do niego jak do ćwiczeń, w których występuje rywalizacja.

Co to oznacza w praktyce?

Dzięki temu, że w ćwiczeniach formalnych nie ma miejsce na rywalizację możemy w bezstresowy, łagodny sposób stopniowo rozwijać m.in. naszą czujność, wrażliwość, zdolność neutralizacji siły, solidną postawę oraz doskonalić wiele innych umiejętności. Trening taki przygotowuje do ćwiczenia aplikacji bojowych Taiji oraz znacząco poprawia jakość formy ręcznej.

Przydatne artykuły:

Dlaczego nie można się nauczyć pchających dłoni w weekend?
Podstawy praktyki sekwencji i pchających dłoni wg Li I-yu
Pchające dłonie z wielkim mistrzem Tai Chi


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart