Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Ćwiczenia

≡ Ćwiczenia

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Ćwiczenia > Lekcje wideo Tai Chi (52)

Wideo lekcje Tai Chi

Uwaga, z dniem 03.06.2019 r. lekcje wideo zostały przeniesione na nową platformę: https://www.lekcjetaichi.pl/

Co zawierają lekcje wideo?
Jak zostały przygotowane lekcje?
Kolejność nauki
Jak uzyskać dostęp do lekcji?
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Referencje
Co zawierają lekcje wideo?

Lekcje wideo, w zależności od pakietu zawierają: ćwiczenia rozgrzewające, ćwiczenia przygotowawcze, podstawowe techniki Tai Chi Chuan stylu Chen (tzw. Ji Ben Gong), naukę całej podstawowej sekwencji Tai Chi Chuan rodziny Chen: Lao Jia Yi Lu.

Do pakietu "Podstawy Tai Chi Chuan rodziny Chen" (cz. I lub cz. I i II) dołączone są także moduły dodatkowe, które zawierają szereg ciekawych i pomocnych informacji oraz ćwiczeń uzupełniających.

Pakiet "Podstawy Tai Chi Chuan..." jest przeznaczony do nauki dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z Tai Chi Chuan. Bogaty w treść materiał tego pakietu jest również doceniany przez osoby, które już pewien czas ćwiczą Tai Chi (styl Chen) na regularnych zajęciach.

Pakiety zawierające naukę kolejnych części sekwencji stylu Chen: Lao Jia Yi Lu są przeznaczone dla osób, które zapoznały się z ćwiczeniami podstawowymi.
Jak zostały przygotowane lekcje?

Lekcje zawierają materiał instruktażowy prowadzony w formie bardzo zbliżonej do sposobu nauczania na zajęciach grupowych lub indywidualnych. Nauka odbywa się etapami, w małych dawkach, krok po kroku.

Po każdej demonstracji oraz omówieniu najważniejszych kwestii należy dane ćwiczenie wykonywać razem z instruktorem. Potem są przedstawiane dodatkowe wskazówki, na które należy zwrócić uwagę, po czym ponownie następuje wspólne przećwiczenie danego ruchu lub serii ruchów. Po kolejnym instruktażu, uczący się powinien wykonać samodzielne powtórzenia danego ćwiczenia. (jest to dokładnie oznaczone w filmach, kiedy należy zatrzymać materiał aby powtarzać samodzielnie). Po zapamiętaniu i przećwiczeniu danej techniki, kontynuowana jest nauka kolejnej porcji materiału.

W każdym wideo ruchy pokazane są z różnych stron i na różne sposoby: - od tyłu (najłatwiej podążać za prowadzącym),
- z przodu (widać szczegóły ruchu rąk, które mogły być wcześniej przysłonięte ciałem),
- z przodu w odbiciu lustrzanym (widać szczegóły ruchu rąk i można podążać),
- z boku (łatwo podążać za prowadzącym i jednocześnie widać sporo innych szczegółów),
- z góry (widać wyraźnie przestrzeń w jakiej wykonuje się ruchu /bardzo ważne!/, kierunek kroków, ustawienie stóp).

Wiele ruchów jest rozbijanych na "czynniki pierwsze", aby ułatwić naukę i zrozumienie istotnych cech ruchu lub ćwiczenia. Demonstracje zawierają również zbliżenia, a czasem prezentację z nietypowej perspektywy.
Kolejność nauki

Propozycja 1 (kolejność taka, jak na zajęciach grupowych)

Propozycja 2

Propozycja 3 (opcja minimalistyczna)
Jak uzyskać dostęp do lekcji?

Dostęp do lekcji wideo można uzyskać po dokonaniu zakupu danego pakietu w naszym na nowej platformie LekcjeTaiChi.pl
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jak się przygotować do ćwiczenia?
Najkorzystniej dla Ciebie będzie jeśli potraktujesz udział w lekcjach wideo jak udział w normalnym grupowym treningu, który odbywa się zwykle w określony dzień i o ustalonej godzinie. 1) Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu. Przy każdej lekcji jest informacja o czasie trwania treningu. Trzeba do tego doliczyć 10-20 min. na samodzielne powtórki w trakcie lekcji.
2) Zapewnij spokój w miejscu gdzie zamierzasz ćwiczyć. Wyłącz lub wycisz urządzenia mobilne, TV, radio itp. Poinformuj domowników, że jesteś zajęty / zajęta i żeby nikt ci nie przeszkadzał.
3) Ubierz się w luźny strój nie krępujący ruchów. Warto założyć tenisówki na cienkiej, płaskiej podeszwie.

Ile miejsca będę potrzebować?
W zależności od lekcji będziesz potrzebować różna ilość wolnego miejsca. Minimalnie będzie to prostokąt o wymiarach 1,5 x 2 m - w przypadku ćwiczeń podstawowych, maksymalnie 1,5 x 3-4 m - w przypadku nauki sekwencji. Oczywiście im więcej wolnego miejsca tym lepiej. Będziesz w stanie wykonać np. więcej kroków w jednej serii.

Jakie są wymagania techniczne niezbędne do odtwarzania lekcji?
Do skorzystania z lekcji wideo niezbędna jest przeglądarka internetowa: Chrome, Safari, Opera, Firefox lub Internet Explorer oraz dostęp do internetu. Poleca się używanie najbardziej aktualnej wersji przeglądarki. Użytkownicy systemu Linux do odtwarzania lekcji w postaci filmów wideo (VOD) mogą potrzebować dodatkowych wtyczek. Polecamy odtwarzanie lekcji na jak największym ekranie, np. telewizorze. W przypadku wyświetlania lekcji na odbiornikach TV może być potrzebny kabel HDMI łączący odbiornik TV z komputerem.

Czy będę musiał/a cofać odtwarzanie aby powtórzyć ruchy, których nie zapamiętałem/am?
Z reguły nie będzie to potrzebne gdyż lekcje prowadzone są w taki sposób aby po wielokrotnej prezentacji i szeregu wspólnych powtórzeniach (podglądając ćwiczenia na ekranie) można było zapamiętać ruchy i kontynuować powtórki samodzielnie. Niektóre osoby mogą jednak potrzebować czasem cofnąć film aby zobaczyć jeszcze raz dane ćwiczenie.

Jak szybko otrzymam zakupione lekcje?
Dostęp do lekcji otrzymasz w ciągu 5 min. od zakupu w przypadku wpłaty przez system Przelewy24. W przypadku płatności tradycyjnym przelewem bankowym dostęp nastąpi na koniec dnia po zaksięgowaniu wpłaty na koncie.

Jak długo trwa jedna lekcja?
To zależy od lekcji i kursu (pakietu). Lekcje trwają przeciętnie od ok. 40 do 60 min., a niekiedy dłużej (zależy od stopnia złożoności nauczanego materiału). Trzeba do tego doliczyć minimum 10-20 min. na samodzielne powtórki w trakcie lekcji.

Mam problemy zdrowotne, czy będę mógł wykonywać wszystkie ćwiczenia?
Niektóre ćwiczenia prezentowane w lekcjach wideo mogą się okazać dla pewnych osób zbyt wyczerpujące lub niebezpieczne dlatego przed podjęciem treningu należy skonsultować się z lekarzem - specjalistą od medycyny sportowej. Uwaga dotyczy raczej rozgrzewki. Użytkownik powinien zrezygnować z wykonywania ćwiczeń, co do których ma przeciwwskazania zdrowotne lub uzna je za niebezpieczne.

Czy te ćwiczenia są bezpieczne?
Ćwiczenia prezentowane w lekcjach wideo są dla zdecydowanej większości osób bezpieczne. Niektóre ćwiczenia, zwłaszcza w części poświęconej rozgrzewce mogą się okazać dla pewnych osób zbyt wyczerpujące lub niebezpieczne dlatego przed podjęciem treningu należy skonsultować się z lekarzem - specjalistą od medycyny sportowej.

Musiałem/am przerwać lekcję na pewien czas, jak mam dalej kontynuować?
W przypadku przerwania lekcji warto ją powtórzyć od początku lub zacząć od miejsca, w którym się zatrzymaliśmy poprzedzając część techniczną krótką rozgrzewką.

Gdzie znajdę więcej informacji na temat Tai Chi Chuan?
Między innymi na naszej stronie www.dao.pl są dostępne różne artykuły i informacje na temat Tai Chi Chuan. Warto skorzystać z bezpłatnego biuletynu Dao e-zin, darmowych kursów i innych zakładek serwisu.

Ile powtórzeń danego ćwiczenia należy wykonywać?
W czasie trwania lekcji podawana jest minimalna liczba powtórzeń, umożliwiająca zapamiętanie ćwiczenia / ruchu przez przeciętnie uzdolnioną osobę. W większości przypadków wskazana jest i może być konieczna większa liczba powtórzeń.

Czy w lekcjach mogą brać udział dzieci?
Dzieci mogą brać udział rozgrzewce. Część techniczna zwykle jest dla młodych osób zbyt trudna i nieco nudna.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
W naszej Akademii nie prowadzimy zajęć dla osób w wieku poniżej 13-14 lat i wydaje się, że podobna granica ma sens w przypadku lekcji wideo. Wynika to z faktu, że młodsze osoby zazwyczaj nie są w stanie dłużej skupić się na określonym zadaniu. Dzieci posiadają znacznie więcej energii dlatego powinny uprawiać dyscypliny bardziej dynamiczne. Nie ma natomiast górnej granicy wieku.

Dla kogo ćwiczenia mogą być przeciwwskazane?
Nie ma większych przeciwwskazań poza świeżo przebytym zawałem serca oraz chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz niektórymi neurologicznymi. Osoby nadpobudliwe mogą mieć trudności z koncentracją co może stanowić przeszkodę w opanowaniu nauczanego materiału. Jeśli chodzi o układ kostno-stawowy to poważne schorzenia stawu kolanowego mogą stanowić przeciwwskazanie do treningu. Są także pewne sygnały świadczące o tym, że przeciwwskazaniem mogą być także pewne poważne schorzenia przewodu pokarmowego. Dotyczy to sytuacji gdy wzmożona perystaltyka jelit wpływa na pogorszenie stanu zdrowia.

W jakim stroju najlepiej ćwiczyć?
Najlepszy jest luźny sportowy strój nie krępujący ruchów. W zupełności wystarczy koszulka t-shirt lub bluza gdy jest chłodniej, luźne spodnie oraz miękkie obuwie sportowe (tenisówki) na cienkiej, płaskiej podeszwie.

Czy można ćwiczyć przy muzyce?
Tradycyjnie nie ćwiczy się przy muzyce, zwłaszcza w okresie nauki. W przypadku gdy samodzielnie powtarzamy znane już ćwiczenia i muzyka nas nie rozprasza możemy przy niej ćwiczyć.

Ile razy mogę odtwarzać daną lekcję?
Każdą lekcję lub film możesz odtwarzać dowolną ilość razy.

Z kim należy się kontaktować w razie problemów technicznym z odtwarzaniem?
Proszę pisać na adres akademiadao@dao.pl opisując dokładnie występujący problem.

Czy lekcję są też dostępna na płytach DVD?
Nie oferujemy nagrań na płytach DVD.

Czy są wersje lekcji na urządzenia mobilne?
Każda lekcja jest dostępna w wersji o różnej rozdzielczości. SD (640 x 360 px) oraz HD (1280 x 720 px). Ze względu na charakter lekcji nie zalecamy odtwarzania materiału na ekranach o szerokości mniejszej niż 640p.

Czy będą lekcje z naukę innych sekwencji i innych ćwiczeń?
Tak, przewidujemy również utworzenie lekcji z nieco bardziej zaawansowanym materiałem.
Referencje

Anna

"Dzień dobry! Najpierw chcę podziękować - lekcje Tai Chi są wspaniale opracowane i zachęcają do systematycznych ćwiczeń i powtórek. Codziennie staram się ćwiczyć przynajmniej 45 minut, czasami udaję się dłużej. Dzięki systematycznym ćwiczeniom poprawiło się moje samopoczucie i ustąpiły u mnie objawy przewlekłej rwy kulszowej. Z zawodu jestem lekarzem i na sobie doświadczyłam zdrowotnych korzyści praktyki Tai Chi. (...) "

Renata

"Drogi Adamie, Bardzo dziękuję za super lekcje wideo Lao jia Yi Lu część 1 i część 2 (...)"

Wojtek

"(...) w pełni się zgadzam, że - mimo iluś tam lat treningu - filmy uświadamiają niuanse, których się wcześniej nie dostrzegało. Ale też może dzięki tym latom ćwiczeń łatwiej je teraz dostrzec. W każdym razie uważam, że filmy - przynajmniej ten z Lao Jia - powinny być obowiązkowe dla aspirujących instruktorów. (...)"

Sebastian

"Lekcje są naprawdę świetnie przygotowane. Dzięki nim mogłem poznać podstawy, a później dokończyć naukę czwartej części Lao Jia gdy nie mogłem chodzić na zajęcia. (...)"

Ania

"Doskonale objaśnia Pan wszystkie elementy ruchów. Jeżeli mam wątpliwość - to po prostu wracam do wcześniejszych lekcji i wątpliwości znikają. Ćwiczenia świetnie wpływają na mój kręgosłup i co najważniejsze są dostosowane do możliwości nawet mniej sprawnych osób. (...)"


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart