Home / Ćwiczenia / Podstawy Tai Chi / Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami z krokami

Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami z krokami

Podobnie jak ćwiczenie krążenia jedną ręką z krokami to także uczy nas sposobu równoważenia ciała podczas wykonywania kroków. Poprzez zaangażowanie w ruchu obu rąk możemy jeszcze lepiej poczuć istotę poruszania się w sposób płynny, stabilny i zrównoważony.

Ćwiczenie dwoma rękami z krokami jest kolejnym etapem po ćwiczeniu wykonywanym w miejscu. Wymaga ono lepszej koordynacji ze względu na kroki, które należy stawiać w odpowiednim momencie.

Ćwiczenie Ćwiczenie możemy zaczynać od przyjęcia pozycji pokazanej na fot.1. Stopy ustawione są obok siebie, przy czym lewa stopy skierowana jest do przodu, a prawa pod kątem ok. 45 stopni w przód i w prawo. Obie nogi są ugięte w kolanach, ok 95% ciężaru spoczywa na lewej nodze. Lewa dłoń znajduje się nieco przed ciałem na wysokości pasa, wnętrze dłoni skierowane jest w lewo i w dół. Prawa dłoń znajduje się w odległości równej długości przedramienia od lewej, nieco bliżej talii z wnętrzem skierowanym do góry i w lewo. Obie ręce zgięte są lekko w nadgarstkach, łokciach i barkach tak, że tworzą łagodne łuki. Biodra ustawione są prostopadle do prawej stopy i wyznaczają nam kierunek w którym później będziemy wykonywać kroki, czyli pod kątek ok. 45 stopnia względem kierunków odniesienia (linii prostopadłych).


Ruch 1. Obracamy biodra lekko w lewo (30 stopni) przenosząc ciężar ciała na prawą nogę (ok. 95%) i jednocześnie podnosimy oraz skręcamy obie ręce, tak aż znajdą się przed ciałem na wysokości barków. Lewa dłoń skierowana jest wnętrzem nieco do góry i w prawo, a prawa przed ciało i na zewnątrz w prawo.


Ruch 2. Zaczynamy obrót talii w prawo i stawiamy krok lewą nogą pod kątem ok. 45 stopni w przód i w lewo, pod koniec skrętu (o ok. 45 stopni). Ręce w tej fazie kontynuują zapoczątkowaną wcześniej fazę skrętu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Na końcu tej fazy lewa dłoń skierowana jest wnętrzem do góry i w prawo, a prawa wnętrzem na bok i przed ciało. Po wykonaniu kroku ok. 70% ciężaru ciała spoczywa na prawej nodze.


Ruch 3. Obracamy biodra w prawo przenosząc ciężar ciała w lewo do ok. 70% i opuszczamy ręce na dół do wysokości pasa. W trakcie opuszczania obie ręce skręcają się, tak że na końcu lewa dłoń skierowana będzie wnętrzem w dół. Wnętrze prawej dłoni skierowane jest w tą samą stronę co tułów.


Ruch 4. Przenosimy ciężar ciała na lewą nogę (do 95%), nieznacznie obracając tułów w lewo przenosząc ręce dołem (lekko w lewo względem tułowia) i dostawiamy prawą nogę do lewej dochodząc z powrotem do pozycji, z której zaczynaliśmy cały cykl.


Ważne uwagi: - nogi cały czas pozostają ugięte w kolanach z odczuciem jakbyśmy siadali na wysokim stołku, - wszystkie ruchy wykonujemy przy wyprostowanym tułowiu, wyciągniętej w górę głowie i głębokim rozluźnieniu całego ciała - zwracamy uwagę, by w żadnej fazie ruchu, a zwłaszcza podczas unoszenia rąk nie unosić barków i niepotrzebnie łokci do góry, - oddychamy spokojnie i naturalnie, umysł pozostaje wyciszony i skupiony na dokładnym wykonaniu ruchu - krok do przodu lewą nogą jak również dostawienie prawej nogi wykonujemy w chwili gdy ręce i tułów wykonają ok. 75-80% z całego zakresu ruchu (skrętu) przy przejściu z jednej pozycji do drugiej (faza ruchu pokazana na fotografiach 2 i 3 oraz 4 i 5)

Jeden pełny cykl powinien być wykonywany powoli tak by trwał min. kilka sekund. Opisany cykl powtarzamy co najmniej kilkanaście razy albo tyle ile mamy ochotę lub miejsca, a następnie zmieniamy pozycję i ręce (odbicie lustrzane) i wykonujemy całe ćwiczenie na drugą stronę.

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne