Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Ćwiczenia

≡ Ćwiczenia

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Ćwiczenia > Podstawy Tai Chi (9) > Chan Si Gong: krążenie jedną ręką w miejscu

Chan Si Gong: krążenie jedną ręką w miejscu

Autor: Adam Wypart
Opis ćwiczenia ukazał się w magazynie 'Zwierciadło'


Chan Si Gong - czyli ćwiczenia Rozwijania Jedwabnego Kokonu (albo poprawniej: Skręcania Jedwabnej Nici) - są fundamentem stylu Chen Tai Chi Chuan. Ćwiczenie jedną ręką w miejscu uczy nas bardzo podstawowego sposobu poruszania się, który towarzyszy nam przez cały dalszy trening Chen Tai Chi.

W ćwiczeniu poznajemy podstawowe pozycje i doświadczamy różnic w jakości 'Yin' i 'Yang' w ręce. Uczymy się koordynacji ruchu centrum, tułowia, rąk i nóg szukając jednocześnie rozluźnienia w każdej pozycji.

Ćwiczenie Ćwiczenie zaczynamy od przyjęcia pozycji pokazanej na fot.1. Stopy rozstawione są na odległość półtorej do dwóch szerokości barków, obie nogi ugięte w kolanach. Biodra ustawione są w płaszczyźnie stóp, 60% ciężaru spoczywa na prawej nodze. Prawa ręka znajduje się na wysokości barku, wnętrze dłoni skierowane jest w bok. Ręka zgięta jest lekko w nadgarstku, łokciu i barku tak, że tworzy łagodny łuk. Druga ręka oparta jest na biodrze.

Pozycja 4 -

Ruch 1. Obracamy lekko biodra w prawo (max. ok. 30 stopni) nie przenosząc ciężaru ciała i jednocześnie opuszczamy i skręcamy prawą rękę, tak aż znajdzie się z boku ciała na wysokości pasa z dłonią skierowaną wnętrzem do przodu.

Pozycja 1 - zmiana

Ruch 2. Przenosimy 60% ciężaru ciała na lewą nogę, a następnie obracamy biodra w lewo aż znajdą się w płaszczyźnie stóp. Prawa ręka podąża za ruchem ciała skręca się do wewnątrz i lekko zgina w łokciu. Na końcu tej fazy ruchu dłoń znajduje się na wysokości pasa i jest skierowana wnętrzem do góry.

Pozycja 2 -

Ruch 3. Obracamy lekko biodra w lewo (30-45 stopni) nie przenosząc ciężaru ciała i unosimy prawą rękę do wysokości barków skręcając ją aż dłoń skierowana będzie wnętrzem w dół.

Pozycja 3 - zmiana

Ruch 4. Przenosimy ciężar ciała na prawą nogę po czym obracamy tułów aż biodra znajdą się w płaszczyźnie stóp. W trakcie ruchu ciała prawa ręka rozprostowuje się nieco i odkręca na zewnątrz do pozycji, z której zaczynaliśmy cały cykl.

Pozycja 4 -

Ważne uwagi: - ciężar ciała nie jest rozłożony równomiernie na całych podeszwach (większość spoczywa na piętach), - nogi cały czas pozostają ugięte w kolanach z odczuciem jakbyśmy siedzieli na wysokim stołku, - gdy obracamy tułów staramy się nie poruszać zanadto kolanami, - gdy ćwiczenie wykonujemy jedną ręką druga spoczywa swobodnie na biodrze, - wszystkie ruchy wykonujemy przy wyprostowanym tułowiu i głębokim rozluźnieniu całego ciała, - oddychamy spokojnie i naturalnie, umysł pozostaje wyciszony i skupiony na dokładnym prowadzeniu ruchu

Na początku jeden pełny cykl powinien być wykonywany na tyle powoli by trwał ok. 10 sekund. Po utrwaleniu schematu ruchu i właściwych pozycji w poszczególnych jego fazach przechodzimy do płynnego wykonania. Całość powtarzamy co najmniej kilka razy, a następnie zmieniamy ręce i wykonujemy całe ćwiczenie na drugą stronę.

Korzyści Ćwiczenie poprawia koordynację i stabilność. Uzyskujemy przez to większą świadomość własnego ciała i ruchów jakie wykonujemy. Początkowo poruszamy się jak zbiór niezależnych elementów (ręce, nogi, biodra, tułów), dzięki Chan Si Gong zaczynamy pracować jako harmonijna całość. Powolne tempo ćwiczenia sprzyja rozluźnieniu i wyciszeniu, delikatne skręty tułowia stanowią doskonały masaż narządów wewnętrznych, a cała pozycja przyczynia się do wzmocnienia nóg i poprawy stabilności.

Na wyższym poziomie ćwiczenie to jest podstawowym narzędziem do nauki prowadzenia ruchu całego ciała poprzez rotację dan-tian.


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart