Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Ćwiczenia

≡ Ćwiczenia

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Ćwiczenia > Inne ćwiczenia (5) > Ćwiczenie równowagi na cegłach

Ćwiczenie równowagi na cegłach

Autor: Adam Wypart


Bardzo trudna, ale jednocześnie skuteczna metoda rozwijania stabilności, równowagi i mocnych 'korzeni'.

Każdy praktyk sztuk walki powinien wykazywać się równowagą, która umożliwia m.in. skuteczne wykonywanie technik z dużą siłą. Stabilność i mocne postawy (korzenie) są ważne zwłaszcza w takich sztukach walki jak np. Tai Chi Chuan oraz wszędzie tam gdzie staramy się powalić przeciwnika lub przynajmniej wytrącić go z równowagi. Procedura treningu jest prosta aczkolwiek ćwiczenia są trudne i mogą być niebezpieczne. Na początku ustawiamy cegły płasko na dość równym podłożu i stoimy na nich w różnych pozycjach, typowych dla stylu, który ćwiczymy. Zaczynamy od najprostszych: np. łuku i strzały, jeźdźca, potem przechodzimy do trudniejszych, np. koguta (na jednej nodze):

Pozycja uku i strzay na cegach

Pozycja jedca na cegach

Pozycja zotego koguta na cegach

Najważniejszą kwestią jest stopniowanie trudności. Zaczynamy trening od stosunkowo wąskich i wysokich pozycji, na cegłach położonych płasko lub ewentualnie na sztorc. Kiedy potrafimy stać stabilnie przez parę minut w różnych pozycjach ustawiamy cegły pionowo i powtarzamy cały proces. Możemy również - gdy czujemy się pewniej - wykonywać jakieś nieduże ruchy; przemieszczenia ciężaru ciała, wolne uderzenia (ryzykowne !). Gdy i w tym czujemy się lepiej dokładamy na górę jeszcze jedną cegłę (uwaga - ryzyko upadku i stłuczenia goleni i kostek lub złamania nóg !). Jeśli jeszcze bardziej chcemy rozwinąć stabilność i korzenie powtarzamy cały proces treningowy, z zamkniętymi oczami. Jest to ekstremalnie trudne i trening ten jest jeszcze bardziej niebezpieczny aczkolwiek bardzo efektywny. Możemy również łączyć ćwiczenia opisane tutaj z lekkimi ćwiczeniami siłowymi z użyciem cegieł. BARDZO WAŻNE UWAGI: 1) Jeszcze raz przypominam, że trening może być bardzo niebezpieczny i należy sobie dobrze uświadomić ryzyko z nim związane. Najważniejsze jest stopniowanie trudności. Wszelka brawura i nieuzasadniona pewność siebie może być przyczyną kontuzji. 2) Trening równowagi na cegłach znacznie redukuje gibkość dlatego należy zwrócić szczególna uwagę na systematyczne rozciąganie nóg. 3) Ćwiczenia nie należy praktykować jako podstawowego treningu równowagi w Tai Chi Chuan z powodu znacznego napięcia w okolicach bioder. Dotyczy to zwłaszcza osób o niewystarczająco silnych nogach.


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart