Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Ćwiczenia

≡ Ćwiczenia

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Ćwiczenia > Inne ćwiczenia (5) > Przyleganie i przyklejanie - podstawowe umiejętności w tui shou

Przyleganie i przyklejanie - podstawowe umiejętności w tui shou

Autor: Adam Wypart
Ćwiczenie opracowane przez autora opisu.


W przypadku braku partnera do ćwiczenia tui shou pewne umiejętności można rozwinąć dzięki specjalnym ćwiczeniom z przyrządami.

Przyleganie i przyleganie (Tsan Nien Jin) to charakterystyczne dla Tai Chi Chuan (a także innych systemów) umiejętności utrzymywania kontaktu i podążania za przeciwnikiem. Zdolność przylegania i przyklejania najefektywniej można rozwijać podczas treningu pchających dłoni z partnerem. Techniki te są podstawą podążania, a ich trening polega m.in. na rozwoju umiejętności 'słuchania' (Tien Jin) czyli wyczuwania ruchu partnera. Umiejętność przylegania można do pewnego stopnia rozwinąć ćwicząc samemu, np. z kartką papieru. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiniemy w ten sposób tylko wrażliwość skóry oraz zwinność i rozluźnienie. Nie zastąpi to treningu z partnerem, gdzie umiejętność przylegania i przyklejania jest ściśle powiązana z innymi zdolnościami opierającymi się głównie o wyczucie centrum ciała partnera, jego napięcia, reakcji na nasze ruchy itd.

Opis ćwiczenia Na początek bierzemy kartkę formatu A4 i zgniatamy ją w kulkę, po czym prostujemy (ale nie prasujemy !). Tak pogniecioną kartkę umieszczamy na dłoni i odwracamy dłoń wnętrzem do dołu, kartka pod wpływem grawitacji opada na dół, a my staramy się za nią podążać. Napierając na kartkę nie pozwalamy jej upaść na podłogę. Musimy zmieniać co chwilę kierunek ruchu napierając w dół, na boki, do przodu lub do tyłu, naturalnie unikamy odwracania dłoni wnętrzem do góry :-) Ćwiczenie jest tym trudniejsze im wolniej staramy się poruszać ręką. Kluczem do sukcesu jest nieustanny ruch, który wywołuje napór powietrza na kartkę i utrzymuje ją 'przyklejoną' do dłoni. Możemy to ćwiczyć również zewnętrzną częścią dłoni, choć jest to już dużo trudniejsze. Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne dla nas możemy wziąć większą kartkę lub po prostu bardziej ją zmiąć. Im bardziej gładka kartka tym trudniejsze jest to ćwiczenie.

Podążając za kartką poruszamy całym ciałem, ręka i talia powinny być rozluźnione, każdy ruch powinien być generowany z Dan Tian. Ćwiczenie można znacznie utrudnić biorąc dwie kartki, po jednej do każdej ręki. Dodatkowo można również poruszać się na nogach (spacerować). Udanej zabawy!


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart