Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Wiedza

≡ Wiedza

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Wiedza > Praktyczne porady (43)

Praktyczne porady (43):

Tworzenie prawidłowej struktury pozycji

Zaczynając trening Tai Chi Chuan warto już od samego początku zacząć pracować nad rozwijaniem dobrych nawyków. Jednym z nich jest kształtowanie i dbanie o właściwą postawę (strukturę) ciała w pozycjach statycznych jak i w ruchu.


Dlaczego nadmierne rozluźnienie nie jest do końca dobre?

Czy zdarzyło Ci się spać na zgiętej ręce tak długo, że stała się zdrętwiała i "weszły mrówki" gdy chciałaś nią ruszyć? Twoja ręka mogła być w czasie snu całkowicie rozluźniona jednak zbytnie ugięcie jej w łokciu, ciężar głowy i tułowia skutecznie ograniczył przepływ krwi i Qi.


Jeśli zamierzasz wytrwać w postanowieniu...

Jeśli zamierzasz wytrwać w postanowieniu i utrzymać zapał na dłużej lepiej zacznij od małej dawki ćwiczeń. Najlepiej poniżej swoich możliwości i początkowych chęci. Największą przeszkodą w realizacji planów treningowych nie jest kwestia braku motywacji lub sił do pojedynczego treningu ale zbyt ambitne plany na początek i niewystarczająca wytrwałość.


Trening mentalny

Nie masz dogodnego miejsca do ćwiczenia? Dysponujesz wolnym czasem, którego nie możesz wykorzystać na faktyczny trening? Jesteś zmęczony fizycznie a chciałbyś potrenować?


Obrót i skręt - dwa różne rodzaje ruchu. Jak je odróżnić? Co warto wiedzieć?

W treningu Tai Chi Chuan często posługujemy się zamiennie tymi dwoma pojęciami, choć są związane z różnym charakterem pracy ciała. Warto więc raz a dobrze wyjaśnić o co chodzi aby unikać nieporozumień w komunikacji :-)


Jak poradzić sobie z napięciem i bólem mięśni naramiennych podczas treningu Tai Chi?

Przyczynami nadmiernego napięcia powstającego w okolicach ramion mogą być na przykład: złe przyzwyczajenia, nadmiar stresu czy brak świadomości, że można ułożyć ciało inaczej...


Jak patrzeć na instruktora? Ważniejsze są ręce, czy nogi? A może całe ciało? Co wybrać?

Jak patrzeć na instruktora? Ważniejsze są ręce, czy nogi? A może całe ciało? Co wybrać?


Dlaczego warto powtórzyć jedną technikę bardzo wiele razy? Co możesz "odkryć" podczas takiego treningu?

"Nie boję się przeciwnika, który poznał 1000 różnych uderzeń, boję się przeciwnika, który wykonał jedno uderzenie 1000 razy."


Zaczynasz ćwiczyć i na początku idzie Ci zbyt łatwo? Najprawdopodobniej robisz coś nie tak...

Zbudowanie dobrych fundamentów, które pozwolą Ci cieszyć każdym jednym ruchem, ciągłym odkrywaniem czegoś nowego i fascynującego w treningu to proces wymagający wysiłku i czasu (kong fu).


Czy trzeba robić rozgrzewkę przed treningiem gdy jest gorąco?

Gorąco, upał, skwar, żar się leje z nieba... Czy trzeba robić rozgrzewkę przed treningiem gdy jest gorąco?


Bądź uważny. Bądź czujna. Bądź obecny ciałem i umysłem.

Gdy zaczynasz trening pozostaw swoje troski i inne myśli poza salą. Pozamykaj w swojej głowie tematy, które nie są związane z treningiem.


Kolejny ruch można wykonać poprawnie tylko wtedy, gdy zaczynamy go z dobrej pozycji...

Podobnie jak dwa tygodnie temu, dzisiaj dodam krótki komentarz do ostatniego cytatu, tym razem Mistrza Wang Xian: "Kolejny ruch można wykonać poprawnie tylko wtedy, gdy zaczynamy go z dobrej pozycji."


Pierwszy obóz z mistrzem Wang Hai Jun w Polsce...

Na początku tygodnia jak zwykle zamieszczam na naszym FanPage praktyczne artykuły. Tym razem będzie to garść porad od mistrza Wang Hai Jun. Przywołam najczęściej korygowane elementy (kwestie), które "wypłynęły" w trakcie ostatniego, pięciodniowego obozu treningowego. Wzięło w nim udział blisko 40 osób: praktyków i fascynatów :-) stylu Chen Tai Chi Chuan z całej Polski, w tym kilka osób z naszej Akademii.


Co to znaczy skupiać się na szczegółach?

Niedawno cytowałem słowa Mistrza Chen Xiaowang, który na pytanie: "W jaki sposób pan ćwiczy?" odpowiedział: "Przez cały czas skupiam się na szczegółach. Jeśli chce się osiągnąć najwyższy poziom umiejętności to najważniejsze są szczegóły."


Jak zmobilizować się do ćwiczenia? (Metoda jednego ćwiczenia)

Tekst dedykuję wszystkim, które mogą, ale nie podejmują samodzielnego treningu oraz tym, którzy chcą na nowo odbudować swoją motywację do ćwiczenia. Zobaczysz jakie to proste. Mam nadzieję, że bez problemu wykonasz dzisiaj pierwsze zadanie :-)


Jedna z lepszych metod treningowych może rozwiązać ważny problem...

Jak wzmocnić ciało, naprawić kolana, nauczyć się rozluźniać i jeszcze przy tym dobrze poćwiczyć Tai Chi Chuan...


W poszukiwaniu przepływu ("flow")

Chcesz się lepiej poczuć w Tai Chi Chuan, Kung Fu etc. i odnaleźć w tym większy sens? Chcesz czerpać więcej przyjemności z ćwiczenia? Warto byś zmierzał do osiągnięcia stanu "flow" (przepływu), którego możesz doświadczać na różnych etapach treningu.


Jak poruszać Dan Tian, co najpierw, flow... + zadanie

Pierwszy z serii artykułów, które pomogą Ci "odnaleźć się" w treningu Tai Chi, uniknąć niepokoju, nudy lub zniechęcenia...


Pięć najważniejszych umiejętności w Tai Chi Chuan - cz. 3 z 3

... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu obejmującego nasze ciało oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...


Pięć najważniejszych umiejętności w Tai Chi Chuan - cz. 2 z 3

... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu obejmującego nasze ciało oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...


Pięć najważniejszych umiejętności w Tai Chi Chuan - cz. 1 z 3

... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu ciała oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...


Jak ćwiczyć Tai Chi bez rozgrzewki?

Kto może ćwiczyć bez rozgrzewki? Kiedy warto trenować w taki sposób? Co zamiast rozgrzewki?


Wskazówki dla ćwiczących Chenjiaogou Taijiquan

Nauka Chenjiagou Taijiquan podobna jest do nauki innych dyscyplin. Istnieje kilka podstawowych reguł i wymogów w zakresie kształcenia, które warto poznać. Mam nadzieję, że to, co zostało nakreślone poniżej przyda się wszystkim, którzy uwielbiają naukę Taijiquan.


Wielkość pozycji w Tai Chi Chuan

Jak pilnować właściwych proporcji pozycji? Jaka jest optymalna wielkość pozycji? Czy pozycje wyższe są lepsze? Dlaczego wielkość naszych pozycji ma aż takie znaczenie?


Użycie mięśni w Tai Chi Chuan

Jeśli sądzisz, że trening Tai Chi można to ćwiczenia kompletnie 'bez wysiłku' jesteś w błędzie. Gdzie i jak używane są mięśnie podczas treningu? Czy 'używając' mniej mięśni rzeczywiście możemy się lepiej rozluźnić?


Znużony podstawowymi ćwiczeniami?

Poznaj głębię prostych, podstawowych ćwiczeń i staraj się czerpać radość z ciągłego doskonalenia i odkrywania własnego ciała.


Stawianie (pierwszych) kroków

Porady dla początkujących studentów Taijiquan. Jak poruszać się w formach Taiji? Na co zwracać uwagę podczas wykonywania kroków?


Przenoszenie ciężaru ciała

Artykuł stanowi mini poradnik dla osób uczących się sekwencji Taiji. Specyfika treningu Tai Chi wymaga od ćwiczącego zwrócenia szczególnej uwagi na ten ważny element.


Rozciągnięcie pomaga w treningu Tai Chi

W jaki sposób elastyczność i gibkość może pozytywnie wpływać na jakość oraz efektywność treningu Tai Chi Chuan?


Problemy z koncentracją?

Wyciszenie umysłu i skupienie uwagi znacząco poprawia zdolność przyswajania wiedzy i umiejętności. Dowiedz się jak mentalnie przygotować się do ćwiczenia Tai Chi.


Wskazówki dla początkujących

Nie masz pojęcia o Tai Chi? Rozpoczynasz trening Tai Chi? Przeczytaj co warto wiedzieć na ten temat.


Wyciszanie umysłu

Uspokojenie umysłu jest kluczem nie tylko do sukcesu w Qigong ale także źródłem radości i sposobem na uwolnienie się od stresu.


Podstawy praktyki sekwencji i pchających dłoni wg Li I-Yu

Dawny tekst traktujący o esencji praktyki Tai Chi Chuan. Niezwykle trafne uwagi, które w ogólny sposób mają poprowadzić ćwiczącego do mistrzostwa.


Podstawowe zasady Taijiquan wg Tung Ying Jieh

Zobacz jakie są najbardziej elementarne zasady treningu Taijiquan.


Statyczna czy dynamiczna medytacja?

Jeśli próbowałeś medytować, zapewne nie jest Ci obcy problem uspokojenia umysłu od natłoku pojawiających się myśli. Zobacz jaki rodzaj medytacji może być dla Ciebie najlepszy.


Częste błędy w praktyce Tai Chi Chuan

Na co zwracać uwagę by uczynić praktykę Tai Chi Chuan zdrową, przyjemną i przynoszącą maksymalne korzyści.


Trening symbolu Taiji w stylu Yang

Podobieństwa i różnice treningu symbolu Taiji w stylu Yang do ćwiczeń Chan Si Gong w stylu Chen.


Wymagania ciała w Taijiquan

Jakie jest prawidłowe ułożenie ciała podczas treningu? Jakie odczucia towarzyszą prawidłowej postawie?


Zhan Zhuang w Tai Chi

Współcześnie uprawiane tai chi (taijiquan) sprowadza się często do wykonywania form składających się z płynnych, okrężnych, jednostajnych ruchów.


Oddech w praktyce Tai Chi Chuan

Jak powinno się oddychać podczas ćwiczenia Tai Chi? Czy kontrola oddechu jest dobrą metodą?


Jak ćwiczyć Zhan Zhuang?

Ćwiczenie zhan zhuang służy przywróceniu naszego właściwego, naturalnego stanu. Uczymy się, jak osiągać jedność w aspekcie mentalnym, fizycznym i energetycznym. Charakteryzuje go stan wuji.


Dlaczego nie można nauczyć się pchających dłoni w weekend?

Niektórzy bardzo frustrują się początkowymi niepowodzeniami w treningu pchających dłoni. Zobacz dlaczego nie można tutaj znaleźć drogi na skróty i przyspieszyć procesu uczenia się.


Powrót do treningu po przerwie

Masz ciało 50-latka, ale pamiętasz swój trening sprzed 30 lat? Chcesz wznowić ćwiczenie po dłuższej przerwie? Zobacz na co musisz zwrócić uwagę by nie rozpocząć treningu od kontuzji...


Pieśń o rozumieniu i stosowaniu

Wyjaśnienie znaczenia jednego z klasycznych tekstów na temat Tai Chi Chuan.Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart