Aby zbyt szybko się nie wypalić ćwicząc np. samodzielnie, lepiej odbyć krótszy trening i zakończyć go z lekkim niedosytem. Dzięki temu zachowasz apetyt na kolejną sesją. Przykładowo, jeśli wpadłeś teraz na genialny pomysł by ćwiczyć przez 60 min. co drugi dzień to lepiej zacznij od 30 min. 3 razy w tygodniu, ale wytrwaj w tym przez co najmniej 3 miesiące. Jeśli nie będziesz mieć z tym problemu zwiększ dawkę i częstotliwość. Oczywiście zdarzają się wyjątki... Jeśli masz wyłącznie pozytywne doświadczenia w wytrwałej samodzielnej praktyce i realizacji swoich planów możesz od razu przyjąć bardziej ambitne założenia :-)

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad dla osób rozpoczynających trening Tai Chi (może się przydać także w innych aktywnościach).

Na treningu:

Jeśli tylko możesz koniecznie przybądź na zajęcia przed czasem. Wpadanie na trening w ostatniej chwili nie sprzyja wyciszeniu i koncentracji.

Skup się na każdym zadaniu / ćwiczeniu i staraj się wykonać je najlepiej jak potrafisz.

Zachowaj dystans do siebie gdy coś Ci nie wychodzi tak jak byś sobie tego życzył, np. miej ubaw po pachy gdy pomylisz rękę z nogą :-)

Ciesz się jak dziecko z każdego nawet małego sukcesu, np. zapamiętania ruchu, opanowania koordynacji itp.

Jeśli czegoś nie rozumiesz / nie pamiętasz / nie dopatrzyłeś - zapytaj instruktora.

Na początku każde ćwiczenie może być dla Ciebie nowe, możesz więc czasem czuć się przytłoczona ogromem materiału. Ulgę przyniesie Ci właściwe ustalenie priorytetów, tzn. tego co warto zapamiętać w pierwszej kolejności. Na pierwszym miejscu postaw na ćwiczenia techniczne i zasady ich wykonywania. Jeśli nie jesteś pewna tego, które to są ćwiczenia zapytaj instruktora.

Podchodź do nauki na luzie i ciesz się samym ćwiczeniem. Nie przejmuj się zanadto jeśli za pierwszym razem nie zapamiętasz jakiejś trudniejszej techniki. Jeśli będziesz trenować regularnie na pewno będzie okazja by ją opanować.


Po treningu:

Systematycznie wykonuj samodzielne powtórki, aby zapamiętać ruchy, np. kolejne techniki sekwencji. Jeśli uważasz, że nie masz czasu zacznij od ćwiczenia po 5-10 min. - tyle na pewno wygospodarujesz, albo...

"Jeśli nie masz czasu znajdź sobie dodatkowe zajęcie" - tak mówi stare chińskie przysłowie :-)

Powtarzaj ruchy w myślach jeśli nie możesz zrobić tego fizycznie.

Gdy samodzielnie ćwiczysz trudniejszy ruch i przez dłuższy czas wciąż go nie czujesz albo coś Ci nie wychodzi, zrób sobie kilkudniową przerwę od tej techniki. Następnie wróć do treningu z otwartym umysłem i świeżym spojrzeniem na ten ruch.

Jeśli korzystasz z materiałów wideo pamiętaj, że te same techniki i sekwencje mogą być wykonywane w nieco innych sposób przez różnych nauczycieli i mistrzów. Gdy zaczynasz naukę Tai Chi (choreografii) trzymaj się jednej wersji przekazu.

Rozpoczynając naukę sekwencji Tai Chi, łatwiej Ci będzie ją zapamiętać jeśli zastosujesz metodę 3 powtórzeń: codziennie (lub prawie codziennie) powtórz 3 razy poznany dotąd fragment sekwencji. Na początku nauki zajmie Ci to bardzo mało czasu, więc będzie bardzo łatwo. Z czasem ruchów przybędzie, ale Ty będziesz już gotowy na dłuższy trening. Jeśli wytrwasz w tym postanowieniu do końca nauki sekwencji zajdziesz znacznie dalej niż 80-90% ćwiczących...

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao