1. "Energia" (jakość) "Peng" powinna towarzyszyć wszystkim wykonywanym ruchom - ręce nie powinny być ani za bardzo wyciągnięte (sztywność) ani zbyt zbliżone do ciała (zapadnięcie się).

2. Gdy stoimy w pozycjach (na ugiętych nogach) tułów razem z miednicą stanowi jedną całość - nie należy "podwijać" miednicy lecz przysiadać w pozycji tak jak siadamy na krześle.

3. Tułów (łącznie z miednicą) powinien być cofnięty tak, aby kolana nie były wysunięte poza palce stóp. W pewnych sytuacjach stopy mogą być skierowane nieco bardziej na zewnątrz aby podczas pogłębiania pozycji kolana nie były wysunięte poza palce stóp.

4. Ręce podczas praktyki cały czas zawijają się i odwijają (skręcają). Jest to cecha charakterystyczna dla stylu Chen (Chan Ssu Jin - energia nawijania/przędzenia jedwabiu).

5. Łokcie powinny być opuszczone (prawie zawsze poniżej wysokości barków) aby umożliwić rozluźnienie ramion i utrzymanie "Peng".

6. Obroty i skręty tułowia powinny wyraźne i "pełne", jednakże nie nadmierne, aby nie doprowadzać do zapadnięcia się kolan w pozycjach.

7. Cały czas należy dbać o rozluźnianie stawów biodrowych (kua) pamiętając jednakże o właściwym kształcie pozycji (strukturze) nóg przypominającej odwróconą literę U

Większość z powyższych zasad / uwag zapewne znana jest osobom regularnie praktykującym Tai Chi. Często bywa jednak tak, że o wielu tych kwestiach zapominamy, albo u siebie pewnych problemów nie dostrzegamy. Warto zatem, aby od czasu do czasu pojawił się ktoś z zewnątrz, przyjrzał się temu jak ćwiczymy, przypomniał o ważnych zasadach oraz skorygował to co na co dzień umyka naszej świadomości.

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao