'Jeśli ulegasz wiatrowi, jakże Twoja głowa może pozostać zawieszona? Znam jedną myśl przewodnią. Dzisiaj chcę przekazać ją tym, którzy są w stanie ją pojąć. [Jeśli] Bulgocące Studnie [punkt Yongquan] nie mają korzenia, to talia nie ma mistrza, możesz [więc] ciężko ćwiczyć niemal do śmierci, a i tak nic nie osiągniesz.'

Powyższa pieśń pochodzi z dzieł klasycznych traktujących o Tai Chi Chuan. Wiele pojęć w niej zawartych może być niezrozumiałych, dlatego postaram się ją krótko objaśnić.

Pierwsza część zwraca uwagę na utrzymywanie prostej postawy w czasie ćwiczenia. Odchylając się w jakąkolwiek stronę tracimy właściwe odczucie 'zawieszenia' naszej głowy. O tym jakie jest to ważne może się każdy przekonać gdy spróbuje wykonać chociaż fragment sekwencji w ciemnościach lub z zamkniętymi oczami. Jeszcze trudniej jest utrzymać równowagę gdy staniemy na jednej nodze. Prosta sylwetka całego ciała ułatwia utrzymanie równowagi, ponieważ tworzy w ten sposób linię odniesienia, względem której wszelkie niewielkie odchylenia (skutkujące później utratą równowagi) można odpowiednio wcześniej wychwytywać. Wyprostowanie ciała nie powinno polegać na jego usztywnieniu, ale na wyciągnięciu czubka głowy w górę.

Należy zdać sobie sprawa z tego, że przy prostej postawie jesteśmy w stanie lepiej się rozluźnić, zwłaszcza jeśli chodzi o okolice talii (tułów, brzuch, plecy). Jeśli bez powodu lub pod wpływem jakiejś siły (np. w treningu pchających dłoni) łatwo odchylamy się, oznacza to, że 'podążamy z wiatrem'. Jedną ze skuteczniejszych metod budowania właściwej, mocnej, ale rozluźnionej postawy jest trening Zhan Zhuang (zob. dział Ćwiczenia).

Drugą szalenie istotną rzeczą jest kontakt punktu Bulgocących Studni (Yongquan) z podłożem. Jest to punkt umiejscowiony mniej więcej w połowie szerokości stopy w odległości ok. 2/3 od pięty. Jeśli punkt ten nie przylega do podłoża zwykle nasze 'korzenie' są słabe i siła generowana w nogach nie może być efektywnie przekazywana do rąk, ponieważ 'talia nie ma mistrza' czyli solidnego oparcia w dolnej części ciała. Z punktu widzenia zastosowań bojowych jest to istotne zarówno w ataku jak i obronie. Jeśli chodzi o inne aspekty, np. zdrowotne, to słaba postawa (miękkie nogi) uniemożliwia efektywną pracę dan-tian. Słabe 'korzenie' są także kolejnym czynnikiem powodującym, że nie potrafimy się dobrze i skutecznie rozluźnić.