Rozluźnienie i wyciszenie umysłu są najważniejszymi czynnikami w praktyce Tai Chi oraz Chi Kung. Ci, którzy poznali ćwiczenie medytacji w pozycji stojącej lub jakieś ćwiczenia Chi Kung wiedzą, że wyciszenie umysłu jest zwykle największym wyzwaniem dla ćwiczącego. Gdy tylko zaczynamy uspokajać nasz umysł pojawia się niekończący się strumień nowych myśli.

Usłyszałem kiedyś jak Buddyjski nauczyciel tłumaczył proces medytacji na zasadzie analogii do płynącego strumienia rzeki. Gdy zaczynamy praktykę, nasze myśli są jak górski potok, spadający prędko na dół głębokim parowem czy wąwozem. Potok jest wąski i płynie bardzo prędko. Z czasem poszerza się świadomość naszego umysłu - przypomina on wtedy meandrującą rzekę. Ostatecznie rzeka zwalnia swój bieg, staje się głębsza i stopniowo formuje jezioro.

Jest rzeczą zupełnie normalną, że na początku praktyki nasz umysł jest 'nieposłuszny'. Tylko dzięki wytrwałości i cierpliwości jesteśmy w stanie kontrolować natłok naszych myśli. Poniżej przedstawiono kilka zaleceń, dzięki którym możesz w zauważalny sposób odnieść postępy w treningu medytacji i wyciszania umysłu:

1) Wybierz czas i miejsce, które sprzyja praktyce. Być może powinieneś zapalić kadzidełko, włączyć spokojną muzykę lub dokonać czegoś wzniosłego jak np. odmówić modlitwę lub przeczytać poezję.

2) Spójrz głęboko przed siebie szukając horyzontu. Spraw by umysł rozprzestrzeniał się.

3) Powiedz sobie, że jesteś zrelaksowany i gotowy do ćwiczenia.

4) Jeśli znasz ćwiczenie Fa Soong Gong, wykonaj je trzykrotnie zanim wyciągniesz ręce przed ciało do 'medytacji w pozycji stojącej'.

5) Innym ćwiczeniem przygotowującym jest wyobrażenie sobie wodospadu uśmiechu przechodzącego przez całe ciało, który obmywa nas ze zmartwień, napięć i negatywnych emocji.

6) Wyobraź sobie wdychanie pozytywnej energii w postaci białego obłoku i wydychanie negatywnej energii w postaci ciemnego obłoku. To jest pomocna technika.

7) Inną użyteczną techniką jest liczenie oddechów. Licz wydechy od jeden do dziesięciu. Powtarzaj aż do osiągniecia wyciszenia.

8) Podczas praktyki możesz sobie także wyobrażać, że myśli są jak płatki śniegu, zaś nasza świadomość (czujność) jak ogień. Ogień natychmiast roztapia śnieg gdy tylko ten znajdzie się w jego zasięgu.

9) Możesz także wyciszyć umysł skupiając uwagę na spokojnym (łagodnym) obrazie.

10) Wykonywanie powolnych ruchów jak np. 'ręce w chmurach' może również wyciszyć umysł przygotowując Cię do ćwiczenia 'medytacji w pozycji stojącej'.

Bardzo ważne jest by nie zmuszać umysłu do wyciszenia. Są jeszcze inne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli przyjmujesz leki, które mogą wpływać na praktykę lub przeżywasz poważne problemy emocjonalne z powodu Twoich związków lub pracy, najpierw powinieneś rozwiązać swoje dylematy, aby móc wyciągnąć maksymalne korzyści z praktyki.

Wraz z praktyką odkryjesz, że nawet tzw. roztargnienie może się przyczynić do zwiększenia uważności. Wyciszanie polega na sięganiu w głąb i próbie zrozumienia jak pracuje umysł. Jeśli ktoś 8 godzin w ciągu dnia spędza w złości albo pobudzeniu lub nieświadomości trudno oczekiwać by w ciągu kilku minut jego umysł osiągnął inny stan. Im więcej czasu poświęcasz na praktykę i im bardziej jest ona regularna tym łatwiej jest wyciszyć umysł.

Gdy wreszcie doświadczysz spokoju umysłu, będziesz zainteresowany by sięgać dalej i dalej. Wiele osób poszło tą drogę i dzięki temu zbiera teraz owoce. Właściwa metoda zapewni Ci osiągnięcie zamierzonych celów.

Opublikowano za zgodą autorów 'Online Magazine' - Tai Chi Academy. Artykuł ukazał się w 19 numerze Biuetynu Dao e-zin

Źródło: http://www.taichiacademy.com.au/magazine/feature17.htm