Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Wiedza

≡ Wiedza

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Wiedza > Sztuki walki i... (18) > Trening zastosowań technik

Trening zastosowań technik

Autor: Adam Wypart


W treningu chińskich sztuk walki, które oparte są o trening sekwencji, poznawanie i trening zastosowań technik odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu charakteru danego stylu.

Technika jest podstawową cząstką, które składają się na sekwencję (nie będziemy tutaj omawiać faz (form), czyli elementów składających się na technikę). Na skuteczność techniki ma wpływ nie tylko jej prostota, wygląd (kształt) ale także okoliczności w jakich jest stosowana. Czynników jest wiele na przykład: kąt pod jakim znajdują się atakujący i broniący, dystans, moment wykonania techniki, dokładność wykonania, stosunek wielkości i budowy osoby atakującej i broniącej się. Są oczywiście techniki 'prostsze', które można wykonać bardzo szybko oraz techniki 'złożone', które wymagają np. obszerniejszych ruchów czy większej ilości kroków itd.

Każda technika może mieć wiele różnych zastosowań, podstawowe cztery kategorie aplikacji to: uderzenia, kopnięcia, rzuty (obalenia) i Qin Na czyli dźwignie. Nie znaczy to, że każda technika w równym stopniu będzie mogła zadziałać na wyżej wymienione sposoby. Są techniki, które bardziej specjalizują się w określonej kategorii, ale są też techniki 'ogólne', bardziej uniwersalne. Zastosowania, które ćwiczy się na treningach pokazują tylko niektóre z wielu możliwości.


(...)

Uwaga,
widzisz tylko fragment (ok. 1/5) treści.
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart