Tłumaczenie wywiadu i wyjaśnienia podstawowych informacji - George Xu - jeden z czołowych instruktorów sztuk walki w San Francisco.

Ye Xiao Long pomimo ponad siedemdziesięciu lat życia, wciąż posiada imponującą siłę, która pozwala odrzucać ponad 120 kg przeciwników. Po przeszło czterdziestoletniej praktyce Taijiquan, wciąż kontynuuje trening nad rozwojem swojej siły!

Waży niewiele ponad 55 kg, w wąskiej lecz silnej postawie nie używa on siły mięśni lecz, jak sam to określa: kości, wiązadeł, i siły ścięgien. Ich wykorzystanie jest bardzo skuteczne w treningu pchających dłoni i sparringu.

Takie jest właśnie chińskie podejście do sztuk walki, mówi Ye, które polega na wykorzystaniu i współpracy: kości, wiązadeł, rozciągnięcia ścięgien oraz Yi/Qi do pozyskania siły. Różni się od tradycyjnego podejścia na Zachodzie, gdzie rozwój siły opiera się głównie o rozwój mięśni.

Jego metoda treningu obejmuje od samego początku ciągłe powiększanie silnego wyciągnięcia (power stretch) do rozprzestrzeniania siły, zakresu ruchu, wyprostowanej postawy oraz zakorzenienia. Technika ta jest ćwiczona najpierw w formie, później następuje przełożenie tych umiejętności na trening z partnerem: pchające dłonie i sparring. Kluczową kwestią jest umiejętność gromadzenia (koncentrowania) siły w jakimkolwiek miejscu ciała.

'Ye może koncentrować Jin kiedykolwiek i gdziekolwiek. Jest on jednym wielkim magazynem Jin.' - mówi George Xu. Ye kładzie również nacisk na trening chung ding (centralnej równowagi) jako metody do uzyskania centrum, korzeni i odbijającej, sprężystej siły.

Ye wykorzystując swoje umiejętności w praktyce stosuje niewidoczną dla oka zakorzenioną, okrężną siłę, angażującą talię i biodra wraz ze umiejętnością przylegania oraz niewielkie ruchy wewnętrznej neutralizacji siły przeciwnika.

Ye jest spokojnym człowiekiem z ponad 20-letnią praktyką stylu Yang Tai Chi Chuan oraz innych sztuk walki jak np. Lan Shou. Ye wie, że dla dobra swojego i swoich uczniów powinien kontynuować badanie swojego potencjału. Mówi, że nawet w wieku 70 lat może wciąż stać się lepszymi nie zważa na to, że większość osób w tym wieku z miesiąca na miesiąc staje się coraz słabsza.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Opracowano na podstawie artykułu z magazynu 'Ta'i Chi' nr 20, 1994. Artykuł ukazał się w 12 i 13 numerze Biuletynu Dao e-zin