Pytanie: Czy mógłby Pan wytłumaczyć niejasności związane z rotacją dan-tien?

Rotacja dan-tian, którą tu opisuję to tylko przewodnik dla początkujących. Rotacja dan-tian w formach taiji jest znacznie bardziej skomplikowana niż ta, dlatego to co tu piszę jest, bez obrazy, dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Takie jest moje doświadczenie. Jest kilka wymogów jakie musisz spełnić aby wykonać rotację dan-tian:

1) Musisz umieć sprowadzić (zatopić) Qi w dan-tian i czuć się swobodnie w odwrotnym oddechu brzusznym.

2) Musisz umieć wykorzystywać talię (i nogi) do poruszania rękoma, zamiast poruszać rękoma niezależnie.

3) Musisz być w stanie połączyć (w ruchu) ręce i nogi z dan-tian.

Spełnienie dwóch pierwszych warunków wymaga minimum 365 godzin treningu (zabiera to 7 lat jeśli ćwiczysz samodzielnie 1 godzinę w tygodniu, 14 lat jeśli ćwiczysz 0,5 godziny na tydzień. Wielu moich studentów ćwiczy tylko pół godziny w tygodniu). Spełnienie trzeciego warunku, czyli połączenia rąk i nóg z dan-tian wymaga kolejnych 365 godzin praktyki (Chodzi o sumaryczną ilość godzin praktyki. Mylące jest stwierdzenie gdy ktoś mówi, że trenuje Tai Chi np. przez 20 lat. Ludzie, którzy ćwiczą 20 lat Tai Chi i poświęcają na to pół godziny tygodniowo zajdą donikąd ;-) Jak więc widzisz rotacja dan-tian nie jest łatwa do wykonania. Tylko Ci, którzy ciężko ćwiczą coś osiągną.

Rotacja dan-tian jest popularna w niektórych (nie wszystkich) stylach Chen (nowa forma). Inne style Taijiquan również ją mają. Oczywiście często praktyka rotacji dan-tian w innych stylach Taiji jest zaczerpnięta ze stylu Chen.

Zanim zaczniesz wykonywać rotację sprowadź Qi do dan-tian, oddychaj podbrzuszem i bardziej znacząco wykorzystaj talię i klatkę piersiową do poruszania rękoma.

Połączenie rąk i nóg z dan-tian jest dość trudne. Najpierw wyobraź sobie, że wewnętrzne organy w podbrzuszu są jak balon wypełniony wodą. Spraw by dan-tian osiadł na nogach. Oznacza to dokładnie to samo co powiedziałem wcześniej: najpierw 'przysiądź na nogach', lecz cały czas bądź skoncentrowany na dan-tian. (Dokładnie to co powiedział Mark: usiądź na balonie). Osiadanie pomaga połączyć nogi z dan-tian.

Jeśli potrafisz wykorzystać klatkę piersiową i talię do poruszania rękoma wtedy połączenie rąk i dan-tian staje się łatwiejsze. Stań w pozycji takiej jak ćwiczy się podwójne pchające dłonie z ciężarem w większości spoczywającym na przedniej nodze. Wyobraź sobie, że obejmujesz wielką piłkę plażową oraz, że przeciwnik naciska na Twoją przednią rękę. Piłka plażowa daje Ci wsparcie i pozwala przyjąć siłę pchnięcia i skierować ją do dan-tian. (To także przypomina to co opisywał Mark jako ściskanie dan-tian). Oczywiście tors jest wyprostowany i pozwala na łatwe wprowadzanie i wyprowadzanie siły lub Qi do i z dan-tien. (Pamiętaj aby wyciągnąć głowę do góry i przysiąść na nogach. 'Pchaj' podłoże jeśli tego potrzebujesz).

Połączenie rąk i nóg z dan-tian da Ci siłę pochodzącą z dan-tian, która będzie poruszać rękoma. Bez tej siły dan-tien będzie się poruszać niezależnie bez połączenia z rękoma. Teraz każdy ruch powinien pochodzić z dan-tian. Dan-tian zawsze porusza się jako pierwszy i prowadzi biodra, nogi, klatkę piersiową, która z kolei porusza rękoma.

Jak porusza się nasz dan-tian? Na pewno nie skacze jak kulki w maszynie Lotto, ani nie toczy się gdziekolwiek jak piłka nożna po boisku. W większości wypadków obraca się w płaszczyźnie poziomej - skręcając się w lewo lub w prawo zgodnie z ruchem talii i rzadko obraca się o więcej niż 90 stopni. (Na początku może być łatwiej gdy wyobrażasz sobie, że zamiast całego dan-tian tylko jego krawędź porusza się). Czasami jednak porusza się po przekątnej gdy wykonujemy ostatnią część ruchu 'Biały Żuraw Rozpościera Skrzydła' albo 'Uderzenie w Krocze' itp. Dan-tian może także poruszać się po krzywej do tyłu po czym gwałtownie do przodu jak w ruchu 'Działo nad Ręką', 'Ciskanie w Prawo', 'Ciskanie w Lewo'.

Aby dan-tian mógł poruszać rękoma zawsze podczas praktyki powinniśmy trzymać ręce w zaokrąglony sposób tak jak byśmy obejmowali piłkę plażową, ręce zaś powinny poruszać się po łukach lub ruchem spiralnym. Aby w jakiś sposób zacząć ćwiczenie używaj krawędzi dan-tian do poruszania rękoma. (Wyobraź sobie, że ręce są spojone z dan-tian. Wyimaginowane ręce poruszają dan-tian i fizycznymi rękoma. Wyimaginowane ręce poruszają się dokładnie tak samo jak prawdziwe ręce. Nie jestem pewien czy ta wizualizacja może pomóc.) Najłatwiej jest ćwiczyć wielokrotnie powtarzając 'Zmień Ręce Trzy Razy' lub 'Bai Ba Qi Gong Zhuang', gdzie nasza talia skręca się w prawo i w lewo wywołując ruch rąk na zewnątrz i do środka po łuku. Gdy złapiemy o co w tym chodzi reszta nie będzie trudna.

Chciałbym dodać, że sam dan-tian nie może poruszać naszych rąk. Gdy tylko dan-tian porusza się, cały ruch przechodzi przez talię (a także biodra) do nóg oraz do klatki piersiowej. Przechodzi w dół do stóp a następnie do dłoni (rąk) w sposób jaki jest opisany w klasykach Taiji: 'Wewnętrzna siła jest zakorzeniona, wyzwalana przez nogi, kierowana przez talię i manifestowana w palcach.' Niektórzy praktycy stylów wewnętrznych uważają, że wewnętrzna siła pochodzi z dan-tian, zaś większość pozostałych, że pochodzi ze stóp. Patrzą na to samo zagadnienie z różnych punktów widzenia.

Artykuł przetłumaczono i opublikowano za zgodą autora. Artykuł ukazał się w 3 numerze Magazynu Chen Taiji. Wyciąg z grupy dyskusyjnej taichichen.com

Źródło: http://www.geocities.com/tukylam/egroup2.htm