Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Wiedza

≡ Wiedza

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Wiedza > Zaawansowana teoria (9) > Sekretna broń Tai Chi Chuan stylu Chen: rotacja dan-tian

Sekretna broń Tai Chi Chuan stylu Chen: rotacja dan-tian

Autor: Tu-Ky Lam
Tłumaczenie: Adam Wypart
Źródło: http://www.geocities.com/tukylam/dantian.htm
Artykuł przetłumaczono i opublikowano za zgodą autora. Artykuł ukazał się w 5 numerze Magazynu Chen Taiji.


Co wpływa na skuteczność bojową stylu Chen? Czym jest rotacja dan-tian? Jaki wpływ na zdrowie ma rotacja dan-tian?

Chen Tai Chi jest pierwotnym stylem Tai Chi Chuan, z którego rozwinęły się cztery główne style (Yang, Wu, Sun i Hao). Zawierając na przemian ruchy zarówno miękkie jak i silne, szybkie i wolne, jasne i oczywiste zastosowania bojowe oraz wyzwalanie eksplozywnej siły (fa jing), Chen Tai Chi nie wygląda na bezkontaktowe ćwiczenia dla staruszków lecz zajmuje faktycznie poważne miejsce w chińskich sztukach walki.

Trening Chen Tai Chi obejmuje dwie sekwencje (Kata), zastosowania bojowe, pchające dłonie, trening siłowy i ostatecznie wolny sparring. Później można się nauczyć jeszcze form z mieczem, szablą oraz innymi rodzajami broni.

Podczas treningu Chen Tai Chi należy cały czas wykorzystywać dan-tian (podbrzusze) i naturalnie wkomponowany oddech. Sposób poruszania dan-tian był trzymany w sekrecie przez długi okres czasu. Chen Fa-Ke, słynny spadkobierca stylu w 17-tym pokoleniu rodziny Chen, nauczał w Pekinie w latach 1928 - 1957, lecz niewielu jego studentów znało jego metodę oddychania.

Jego syn Chen Zhao-Kui był także znanym mistrzem. Chen Zhao-Kui uczył znacznie więcej osób niż Chen Fa-Ke, ale rotacji dan-tian nauczył w latach siedemdziesiątych tylko zaawansowanych studentów. Od tego czasu także metoda oddychania zaczęła się rozprzestrzeniać.

Rotacja dan-tian

Rotacja dan-tian jest w rzeczywistości odwrotnym oddechem brzusznym połączonym z obrotem dan-tian (podbrzusze). Mnisi Taoistyczni uważają, że dan-tian jest najważniejszą częścią ludzkiego ciała, dlatego też praca nad nim może zapewnić zdrowie i spowolnić proces starzenia się. Dla artystów sztuk walki dan-tian jest źródłem siły wewnętrznej, dlatego pracując nad dan-tian można rozwinąć eksplozywną siłę. Oba podejścia są właściwe i słuszne.

Zwykły oddech angażuje do pracy tylko płuca, a zwłaszcza ich górną część. Gdy robimy wdech, powietrze wchodzi do płuc i klatka piersiowa rozszerza się.

W oddychaniu brzusznym, oddech zstępuje głębiej.


(...)

Uwaga,
widzisz tylko fragment (ok. 1/5) treści.
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart