Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Wiedza

≡ Wiedza

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Wiedza > Zaawansowana teoria (9) > Technika pchnięcia w Tai Chi

Technika pchnięcia w Tai Chi

Autor: Hiu Chee Fatt
Tłumaczenie: Adam Wypart
Źródło: http://www.taichiacademy.c...ture22.htm
Opracowano na podstawie: T'AI CHI - The International Magazine of T'ai Chi Ch'uan Vol. 27 No. 2. Artykuł ukazał się w 23 numerze Biuetynu Dao e-zin


Poznaj sekrety spektakularnych demonstracji mistrzów Tai Chi Chuan i dowiedz się co składa się na efektywność techniki pchnięcia.

Doświadczenie pchnięcia wykonanego przez prawdziwego mistrza Taiji jest bardzo ciekawe: jest ono miękkie a zarazem pełne mocy, trudno jest wyczuć jego początek i koniec. Chociaż możemy się nawet czuć komfortowo podczas takiego pchnięcia to efekt może być zaskakujący - zostaniemy odrzuceni na dużą odległość.

Pchnięcie Taiji może być piękne i naturalne dzięki wysokim umiejętnościom osoby wykonującej takowe oraz właściwej koordynacji i współpracy wielu różnych sił. Wymaga to jednak umiejętnego manewrowania siłą.

Pchnięcie można generalnie wykonać w krótkim lub długim dystansie. Krótkie pchnięcie ma na celu dokonanie wewnętrznych uszkodzeń, jest ono wybuchowe i penetrujące. W treningu pchających dłoni zwykle używa się bardziej miękkich dłuższych pchnięć. Często wygląda to jakby odrzucony partner 'współpracował' z pchającym.

Dlaczego mamy takie wrażenie? Ponieważ pchnięcie nie jest w rzeczywistości indywidualną akcją samą w sobie lecz kombinacją wielu różnych na pozór mało znaczących technik. Pchnięcie widoczne na końcu akcji jest w rzeczywistości poprzedzone technikami przylegania, neutralizacji, wytrącenia z równowagi i wykorzenienia.

Logika podpowiada nam, że nie jest możliwe by jedna osoba mogła pchnąć na 3-5 metrów drugą osobę dużo cięższą od siebie. Prawda jest taka, że nawet osoba o wysokich umiejętnościach, gdy będzie pchać osobą znacznie cięższą i silniejszą od siebie nie odrzuci jej daleko jeśli zastosuje tylko bezpośrednie pchnięcie. Efekt można jednak znacznie poprawić poprzez wcześniejsze wykorzenienie i wytrącenie przeciwnika z równowagi.

Trzeba sobie również zdać sprawę z faktu, że długi trening taiji rozwija Nei Jin czyli wewnętrzną siłę, która działa znacznie subtelniej w porównaniu ze zwykłą tępą czysto fizyczną siłą. Ponieważ siła wewnętrzna jest znacznie bardziej miękka i rozluźniona toteż nie jest tak dobrze widoczna jak siła fizyczna. Ta cecha sprawiała, że wielu mistrzów taiji było posądzanych o posiadanie jakieś niezwykłej mistycznej siły.

Pomimo tego, że praktycy taiji wiedzą jak powinno wyglądać użycie siły w tym stylu (generowanie siły ze stóp, kierowanie przez talię i praca całego ciała) to jednak niewiele mówi się o zdolności wypychania bez widocznego wysiłku.


(...)

Uwaga,
widzisz tylko fragment (ok. 1/5) treści.
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart