[Feng] Qi może uciekać z okolic krocza, a dana osoba może zupełnie o tym nie wiedzieć, ponieważ nie objawia się to w żaden widzialny sposób. Jest to inny rodzaj Qi od tej, która ucieka z odbytu wraz z gazami. Powinieneś rozluźnić odbyt i pozwolić na wydostanie się temu co powinno się uwolnić. Podczas wykonywania bardzo niskich pozycji, Qi wycieka z okolic krocza. W żaden sposób nie zauważysz tego. W bardzo niskich pozycjach kąt pod jakim zgięte są kolana jest zbyt ostry i Qi płynie wtedy z trudnością. Trzeba nauczyć się rozróżniać to co jest dla nas dobre, od tego co jest dla nas złe, tego co niszczy nasze ciało od tego co odżywia ciało. (...)

Łagodny trening jest bardziej efektywny od treningu 'na siłę'. Wydłużanie jest lepsze od kurczenia [skracania] - i nie jest to tylko aspekt zdrowotny, jest to po prostu dobry stretching.

[Zhang] Niektórzy zauważyli, że Wielki Mistrz Feng ma dużo dłuższe ręce od nas. To jest efekt pracy nad rozciąganiem. Kiedy weźmiemy fotografię sprzed 30 lat zauważymy, że Mistrz Feng ma ręce dłuższe od moich o długość ok. jednego palca.

[Feng] Styl Chen Taiji nie narodził sie tak po prostu sam z siebie. Powstał w oparciu o wiedzę z różnych szkół sztuk walki. 'Rozciąganie jest lepsze od kurczenia'. (...)

[Feng] Łagodny trening jest lepszy od katorżniczego. Powolne jest lepsze od szybkiego. Wyższe pozycje są lepsze od niskich. Teraz właśnie omówię praktykę w niskich i wysokich pozycjach. Gdy ćwiczysz w niskich pozycjach, rzeczywiście twoje umiejętności w sztukach walki rosną szybciej. Jednakże trening taki jest znacznie większym obciążeniem dla organizmu (jest bardziej szkodliwy) i prawdopodobnie nigdy nie uświadomisz sobie utraty Qi.

Ciężar przeniesiony bardziej na jedną stronę jest korzystniejszym rozwiązaniem niż równomierne rozmieszczenie ciężaru. Nawet gdy stoisz wyprostowany Twój ciężar powinien być bardziej przeniesiony na jedną nogę. Stojąc należy się rozluźnić i przenosić ciężar z jednej nogi na drugą, nigdy nie powinno się stać równo obciążonych nogach. Przenoszenie ciężaru nie powinno być jednak zbyt widoczne, wyglądałoby to zabawnie. Powinno być niewidoczne dla obserwatora z zewnątrz.

Teraz kwestia stóp. Stojąc nie należy napinać stóp, należy sprawić by były one lekko elastyczne. Nigdy nie pozostawaj w jednej pozycji. Praktyka w sposób 'swobodny' jest lepsza od ćwiczenia w napięciu. [Pokaz] To jest rozluźniony krok. A to napięty. Osoby ćwiczące Bagua bardzo dużo czasu poświęcają na trening chodzenia. Ten rodzaj chodzenia nosi nazwę 'kroki po błocie lub wacie'. Taki krok można wykonać tylko wtedy gdy jest się rozluźnionym.

Linia krzywa (łuk) jest lepsza od prostej. Nawet gdy prostujesz kończyny powinieneś nie robić tego do końca, ale pozostawić je w lekkim zgięciu. Z ciałem jest tak samo, nigdy nie powinno być zbyt proste. Zawsze powinny znajdować się w nim łuki. Ciało Taiji zawiera pięć łuków. Jedna i druga ręka to dwa z nich, jedna i druga noga to dwa kolejne, wreszcie kręgosłup (tułów) to piąty łuk. Jest takie powiedzenie w Taiji: 'Gdy ciało posiada pięć łuków (krągłości) oraz potrafi wytwarzać sprężysta siłę trudno znaleźć godnego przeciwnika. [Pokaz] To jest jeden łuk. Wyginając (zaokrąglając) klatkę piersiową mamy drugi łuk. Tylko ćwicząc powoli i z wyciągnięciem (ruchów) można rozwinąć sprężystą siłę. Coś co jest sprężyste jest z natury bardzo silne. Jeśli upuścisz sprężysty przedmiot nie ulegnie on rozbiciu. Jeśli zaś upuścisz coś twardego i kruchego - rozsypie się na kawałki. Ćwicząc sztuki walki należy znać teorię. Znając teorię można zrozumieć bojowy aspekt Taiji.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Z chińskiego tłumaczył Brian Guan, zarejestrował na taśmie Cheryl Younker, spisał Kenneth Haugan. Artykuł ukazał się w 7, 8 i 9 numerze Magazynu Chen Taiji

Źródło: http://www.silkreeler.com/articles/wrkshp_trans.shtml