Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Wiedza

≡ Wiedza

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Wiedza > Zaawansowana teoria (9) > Wybrane fragmenty z warsztatów z mistrzem Feng Zhiqiang

Wybrane fragmenty z warsztatów z mistrzem Feng Zhiqiang

Autor: Tu-Ky Lam
Tłumaczenie: Adam Wypart
Źródło: http://www.silkreeler.com/...rans.shtml
Z chińskiego tłumaczył Brian Guan, zarejestrował na taśmie Cheryl Younker, spisał Kenneth Haugan. Artykuł ukazał się w 7, 8 i 9 numerze Magazynu Chen Taiji


Niektóre wypowiedzi mistrza Feng mogą wydawać się mocno kontrowersyjne, jednakże ze względu na znaczną wartość merytoryczną większości treści, materiał został przetłumaczony w całości.

[Feng] Qi może uciekać z okolic krocza, a dana osoba może zupełnie o tym nie wiedzieć, ponieważ nie objawia się to w żaden widzialny sposób. Jest to inny rodzaj Qi od tej, która ucieka z odbytu wraz z gazami. Powinieneś rozluźnić odbyt i pozwolić na wydostanie się temu co powinno się uwolnić. Podczas wykonywania bardzo niskich pozycji, Qi wycieka z okolic krocza. W żaden sposób nie zauważysz tego. W bardzo niskich pozycjach kąt pod jakim zgięte są kolana jest zbyt ostry i Qi płynie wtedy z trudnością. Trzeba nauczyć się rozróżniać to co jest dla nas dobre, od tego co jest dla nas złe, tego co niszczy nasze ciało od tego co odżywia ciało. (...)

Łagodny trening jest bardziej efektywny od treningu 'na siłę'. Wydłużanie jest lepsze od kurczenia [skracania] - i nie jest to tylko aspekt zdrowotny, jest to po prostu dobry stretching.

[Zhang] Niektórzy zauważyli, że Wielki Mistrz Feng ma dużo dłuższe ręce od nas. To jest efekt pracy nad rozciąganiem. Kiedy weźmiemy fotografię sprzed 30 lat zauważymy, że Mistrz Feng ma ręce dłuższe od moich o długość ok. jednego palca.

[Feng] Styl Chen Taiji nie narodził sie tak po prostu sam z siebie. Powstał w oparciu o wiedzę z różnych szkół sztuk walki. 'Rozciąganie jest lepsze od kurczenia'. (...)

[Feng] Łagodny trening jest lepszy od katorżniczego. Powolne jest lepsze od szybkiego. Wyższe pozycje są lepsze od niskich. Teraz właśnie omówię praktykę w niskich i wysokich pozycjach. Gdy ćwiczysz w niskich pozycjach, rzeczywiście twoje umiejętności w sztukach walki rosną szybciej. Jednakże trening taki jest znacznie większym obciążeniem dla organizmu (jest bardziej szkodliwy) i prawdopodobnie nigdy nie uświadomisz sobie utraty Qi.

Ciężar przeniesiony bardziej na jedną stronę jest korzystniejszym rozwiązaniem niż równomierne rozmieszczenie ciężaru. Nawet gdy stoisz wyprostowany Twój ciężar powinien być bardziej przeniesiony na jedną nogę. Stojąc należy się rozluźnić i przenosić ciężar z jednej nogi na drugą, nigdy nie powinno się stać równo obciążonych nogach. Przenoszenie ciężaru nie powinno być jednak zbyt widoczne, wyglądałoby to zabawnie. Powinno być niewidoczne dla obserwatora z zewnątrz.

Teraz kwestia stóp. Stojąc nie należy napinać stóp, należy sprawić by były one lekko elastyczne. Nigdy nie pozostawaj w jednej pozycji. Praktyka w sposób 'swobodny' jest lepsza od ćwiczenia w napięciu. [Pokaz] To jest rozluźniony krok. A to napięty. Osoby ćwiczące Bagua bardzo dużo czasu poświęcają na trening chodzenia. Ten rodzaj chodzenia nosi nazwę 'kroki po błocie lub wacie'. Taki krok można wykonać tylko wtedy gdy jest się rozluźnionym.

Linia krzywa (łuk) jest lepsza od prostej. Nawet gdy prostujesz kończyny powinieneś nie robić tego do końca, ale pozostawić je w lekkim zgięciu. Z ciałem jest tak samo, nigdy nie powinno być zbyt proste. Zawsze powinny znajdować się w nim łuki. Ciało Taiji zawiera pięć łuków. Jedna i druga ręka to dwa z nich, jedna i druga noga to dwa kolejne, wreszcie kręgosłup (tułów) to piąty łuk. Jest takie powiedzenie w Taiji: 'Gdy ciało posiada pięć łuków (krągłości) oraz potrafi wytwarzać sprężysta siłę trudno znaleźć godnego przeciwnika. [Pokaz] To jest jeden łuk. Wyginając (zaokrąglając) klatkę piersiową mamy drugi łuk. Tylko ćwicząc powoli i z wyciągnięciem (ruchów) można rozwinąć sprężystą siłę. Coś co jest sprężyste jest z natury bardzo silne. Jeśli upuścisz sprężysty przedmiot nie ulegnie on rozbiciu. Jeśli zaś upuścisz coś twardego i kruchego - rozsypie się na kawałki. Ćwicząc sztuki walki należy znać teorię. Znając teorię można zrozumieć bojowy aspekt Taiji.

Jeśli chodzi o zasięg, Taiji należy do stylów o większym zasięgu (kończyn, ruchów). Xingyi - w przeciwieństwie do Taiji jest stylem bardziej zwartym. Chociaż ruchy w Xingyi mają mniejszy zasięg praca całego ciała zwiększa siłę. Styl ten używa sprężystej siły i doskoków by zrekompensować mniejszy zasięg ruchu. Ruchy w Taiji są obszerne, ciało przypominać powinno ciało smoka. Tongbei - inny chiński styl walki również ma duży zasięg ponieważ ręce cały czas są wyciągnięte. Taiji czerpie siłę (ruchy) z różnych stylów walki tworząc samo w sobie unikalny styl. Ten ruch na przykład [pokaz] pochodzi z Xingyi. Ten zaś [pokaz] z Tongbei, a ten jest z Shaolin. Te dwa inne ruchy pochodzą ze stylu Modliszki. Uderzenia łokciem są z Baji. Ruchy w Taiji pochodzą z osiemnastu różnych stylów. Teoretyczne podstawy Taiji powstały oparciu o filozofię i teorie Taoizmu, I-Ching i Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, a zwłaszcza teorię yin-yang oraz meridianów Qi. (...)

Nigdy nie powinniśmy być zbyt dumni. Chociaż wydawać się może, że ruch zewnętrzny jest już poprawny to jednak sama forma jest bardzo głęboka. Należy mieć nadzieje i ćwiczyć pilnie tak długo, aż pewnego dnia zobaczymy, że każdy ruch zewnętrzny będzie wynikał z naszego wnętrza. Tylko gdy ruch zewnętrzny i wewnętrzny są zsynchronizowane możemy powiedzieć, że nasza forma jest dobra. Jednakże są poziomy praktyki wykraczające poza wyżej opisane. Możemy na przykład osiągnąć stan, w którym jesteśmy jednością z wszystkim co się wokół nas porusza i całym wszechświatem. Osiągając ten poziom jesteśmy częścią tej nieustannie poruszającej się jedności i nawet jeśli w danym momencie nie wykonujemy formy jesteśmy częścią tego wszechobecnego ruchu.

Czym jest tak zwana kula Qi Hun Yuan? (Hun Yuan - oznacza, że wszystko porusza się, obraca i wiruje jako całość, Mistrz Feng swoją odmianę Taiji nazwał: Hun Yuan Taiji - przyp. tłum.) Kula Qi Hun Yuan może być mała jak pigułka i tak duża jak całe ciało. Może poruszać się tylko w obrębie dan-tien, a może także poruszać się wokół całego ciała. Jeśli potrafisz rozwinąć taką kulę, wtedy możesz powiedzieć, że odniosłeś sukces w praktyce.

Są jednak poziomy praktyki, które wykraczają poza to co było opisane. Czasem studenci pytają mnie: czy osiągnąłeś poziom tej niewielkiej kuli qi Hun Yuan? Uważam, że jeszcze nie jestem na tym poziomie, ale wciąż ciężko nad tym pracuję. Jestem na poziomie gdy część zewnętrzna i wewnętrzna są zsynchronizowane. Poziom, który jest ponad umiejętnością koncentracji kuli energii osiągamy wtedy gdy trzy zmysły scalają się w jeden. Gdy wzrok, słuch i postrzeganie (myśl) stapiają się w jedno osiągamy poziom duchowy. Nie chcę was zniechęcać ale ten najwyższy poziom, gdy trzy zmysły łączą się w jedno może być nieosiągalny w ciągu całego życia. Tylko poprzez wytrwałą praktykę, być może będziemy w stanie go osiągnąć pewnego dnia.

Niektórzy studenci pytają: co oznacza zjednoczenie trzech zmysłów i jaki rodzaj doznań temu towarzyszy? Trzy zmysły to: wzrok, słuch i postrzeganie (myśl lub wyczucie).


(...)

Uwaga,
widzisz tylko fragment (ok. 1/5) treści.
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Fabryka Siły Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart