Jakiś czas temu miały miejsce warsztaty z ekspertem tradycyjnej chińskiej medycyny i Qigong - Chang Fei Wang. Poprowadził on seminarium na temat Qigong i Tai Chi. Mówił, że dobra postawa jest pierwszą rzeczą na którą zwraca uwagę nauczając Qigong. Jeśli pochylasz ciało w przód lub w tył nie będziesz w stanie osiągnąć wyższego poziomu Qigong. Trudno jest zrozumieć rozluźnienie gdy próbujesz pojąć znaczenie właściwej postawy.

Uczniowie często mówią o niewygodzie jaką czują podczas stania w pozycji 'Obejmowania Drzewa'. Wielu studentów nie uświadamia sobie, że medytacja w pozycji stojącej ma na celu trening układu kostnego, systemu nerwowego, mięśni i tkanki łącznej.

Początkowo odczucie niewygody związane jest ze słabym ciałem. Poniżej przedstawiono popularne problemy jakie występują u studentów. @ Ból barków

Stojąc w pozycji 'Obejmowania Drzewa' ręce uniesione są na wysokość klatki piersiowej, w takiej pozycji jakby obejmowały balon. Ważne jest by używać tylko minimum siły do utrzymywania tej pozycji. Gdy mięśnie rozluźniają się, możesz mieć odczucie bólu w okolicach stawów barkowych. Ból barków spowodowany jest głównie istniejącym napięciem i używaniem zbyt dużej ilość siły do utrzymywania pozycji. Wraz z postępami praktyki ból zmniejsza się i zastępuje go odczucie miękkości, które wypełnia całe ręce i barki.

Specyficzny kształt pozycji 'Obejmowania Drzewa' został stworzony w celu rozwinięcia krążenia wokół stawów, rozluźnienia i wzmocnienia górnej części ciała, a zwłaszcza barków. Ponadto, w trakcie ćwiczenia środek ciężkości ulega zatopieniu i obniżeniu. @ Bóle w dolnej części pleców

Spowodowane są zazwyczaj przez nadmierne wygięcie kręgów lędźwiowych. Błąd ten można skorygować poprzez rozluźnienie talii i lekkie pochylenie do przodu do momentu gdy nasze ciało nie odchyla się już w tył. Gdy kręgosłup jest prosty, ciężar górnej części ciała opada, spoczywa na nogach i stopach. Najlepiej jest sprawdzić poprawność swojej pozycji u instruktora, który utwierdzi nas w przekonaniu co to znaczy wyprostowana pozycja.

Większość osób cierpi na dolegliwości związane ze słabością lub uszkodzeniem dolnego odcinka pleców. Dlatego też medytacja w pozycji stojącej powinna być ćwiczona regularnie i poprawnie. Stopniowo te części ciała ulegają wzmocnieniu,trzeba jednak pamiętać, że wymaga to czasu. @ Uczucie ciężkości i ból stóp

Gdy już przez pewien czas ćwiczysz bardziej poprawnie 'Obejmowanie Drzewa' doświadczasz zatopienia ciężaru ciała w stopach. Na początku można mieć uczucie dyskomfortu z powodu niejako 'dodatkowego' ciężaru. W czasie zatapiania ciała wzmaga się odczucie ciężkości i gorąca w stopach. Jest to dobry objaw. Oznacza to, że zaczynasz się rozluźniać i doświadczać całego ciężaru ciała. Tak jak z każdym nowym ćwiczeniem, jest to nieco kłopotliwe, stopniowo jednak ciało przyzwyczaja się i wzrasta uczucie komfortu. @ Zajęty, trudny do uspokojenia umysł

Dobra postawa jest nieocenioną pomocą w uspokojeniu umysłu. Zwracaj szczególną uwagę na pozycję podczas statycznej medytacji. Ćwicz regularnie i nie zmuszaj umysłu do wyciszenia - wszystko powinno odbywać się naturalnie. Bądź cierpliwy i stanowczy. Wybierz odpowiedni czas i miejsce, które sprzyjają praktyce. Nie próbuj zatrzymywać wszystkich myśli, ale też nie przywiązuj się do żadnej z nich. Pozwól myślom płynąć naturalnie. Zanim zaczniesz przywiązywać się do myśli przenieś uwagę na Dan Tian. Tak długo jak tylko jesteś w stanie się o to troszczyć, Twoja świadomość będzie stopniowo pozostawać w Dan Tian coraz dłużej i dłużej, rzadziej będą ją zaburzać przepływające myśli. Wszystko, co masz do zrobienia to praktykowanie uwagi (koncentracji) a zespolenie ciała i umysłu zadba o resztę.

W nauce Qigong uspokojenie umysłu jest jednym z największych wyzwań. Ważne jest, żeby praktykować regularnie nie martwiąc się o rezultaty. Coś zawsze się dzieje nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. Kontynuuj swoją praktykę i ciesz się płynącymi z niej korzyściami. W końcu Twój umysł pozostanie w jednym miejscu i poczujesz, gdzie jest Twój Dan Tian.

Życzę Ci wiele wytrwałości w kultywowaniu medytacji na stojąco. Korzyści są ogromne - tak zwyczajne, a jednak tak głębokie. Pewnego dnia poczujesz, że jest to jedno z najprzyjemniejszych ćwiczeń i ta przyjemność Cię omija jeśli nie praktykujesz codziennie. Tak, wiem, że to trudne do uwierzenia, ale możesz tego oczekiwać!

Opublikowano za zgodą autorów 'Online Magazine' - Tai Chi Academy. Artykuł ukazał się w 21 numerze Biuletynu Dao e-zin

Źródło: http://www.taichiacademy.com.au/magazine/feature22.htm