Home / Akademia / Instruktorzy Akademii

Instruktorzy Akademii Dao

Adam Wypart - instruktor Tai Chi

Adam Wypart

Urodziłem się w 1974 r., jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Wydział Inżynierii i Środowiska i Energetyki). Sztukami walki zainteresowałem się już w młodości.

Na jesieni 1990 roku, rozpocząłem naukę Tai Chi Chuan (Taijiquan) styl Yang, a nieco ponad rok później także Kung Fu Shaolin (style Długa Pięść i Biały Żuraw) w Yang"s Martial Arts Association (YMAA), pod kierunkiem intr. Narcyza Lateckiego. W latach 1992-1994 intensywnie ćwiczyłem również Xingyiquan oraz Emei Baguazhang wg przekazu mistrza Liang Shou-Yu.

Po wyjeździe swojego nauczyciela do USA, pod koniec 1993 roku rozpocząłem prowadzenie zajęć Tai Chi Chuan wg programu YMAA dla niewielkiej grupy uczniów. Na jesieni 1995 rozpocząłem również nauczanie Shaolin Kung Fu. W 1998 uzyskałem stopień asystenta instruktora Tai Chi Chuan, a w 1999 asystenta instruktora Shaolin Kung Fu wg kryteriów programu nauczania YMAA.

Podsumowując, w latach 1990-2005 w ramach przynależności do YMAA szkoliłem się na wielu polskich i zagranicznych seminariach. Moimi nauczycielami byli m.in. Dr Yang Jwing-Ming, Wu Wen-Ching, Ramel Rones, Jeff Pratt, Narcyz Latecki, Robert Wąs, Marian Łukowicz, Jarosław Koza.


Na początku 2000 roku zainteresowałem się stylem Chen Tai Chi Chuan. Do chwili obecnej uczestniczyłem w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych seminariach prowadzonych przez Wielkiego Mistrza Chan Xiao-Wang"a, Mistrza Chen Ying Jun"a, Mistrza Jana Silberstorffa, Mistrza Chen Ziqiang, Mistrza Wang Hai-Jun a w początkowym okresie nauki stylu Chen, także Jarosława Jodzisa. Brałem udział również w warsztatach prowadzonych przez innych ekspertów Taijiquan takich jak Mistrz Liu Wan-Kun, Nick Gudge oraz stylów pokrewnych np. Yi Liquan - Mistrz Sam Chin. Nauczanie Chen Taijiquan wg przekazu WM Chen Xiao Wang (World Chen Xiaowang Taijiquan Association) rozpocząłem pod koniec 2003 roku. W roku 2005 zrezygnowałem z ćwiczenia i nauczania wg programu YMAA poświęcając się całkowicie treningowi Chen Taijiquan.

Jestem autorem wielu artykułów, kursów i lekcji wideo na temat Tai Chi Chuan, sztuk walki i Chi Kung, które publikuję od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od 2015 tworzę i udostępniam lekcje wideo Tai Chi, umożliwiające naukę podstaw przez internet. Posiadam legitymację instruktora rekreacji ruchowej o specjalności Kung Fu. Wraz z żoną Barbarą jestem założycielem Akademii Dao. Hobbystycznie majsterkuję, podróżuję i fotografuję, a od kilku lat jestem także mocno zaangażowany w tańczenie tanga argentyńskiego.Barbara Wypart - instruktor Tai Chi

Barbara Wypart

Urodziłam się w 1971 r., jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Katowicach. Sztukami walki interesowałam się od młodości.

W styczniu 1994 roku, rozpoczęłam naukę Tai Chi Chuan (Taijiquan) styl Yang w YMAA. Niecały rok później zaczęłam również ćwiczyć Kung Fu Shaolin (style Długa Pięść i Biały Żuraw). W 1999 uzyskałam stopień asystenta instruktora Tai Chi Chuan wg kryteriów programu nauczania YMAA. W latach 1999-2000 startowałam w zawodach Tai Chi Chuan w konkurencji tui shou zdobywając medale. Brałam udział w wielu krajowych i zagranicznych seminariach organizowanych przez YMAA. Moimi nauczycielami stylu Yang Taiji oraz Kung Fu Shaolin byli m.in. Dr Yang Jwing-Ming, Jeff Pratt, Adam Wypart, Narcyz Latecki, Jarosław Koza.


W 2000 roku rozpoczęłam trwający do chwili obecnej trening Chen Tai Chi Chuan. W ciągu ostatnich lat uczestniczyłam w wielu krajowych i zagranicznych seminariach poświęconych stylowi Chen Taijiquan prowadzonych przez WM Chan Xiao-Wang"a, Wang Hai Jun"a, Chen Ziqiang"a, Chen Ying Jun"a, J.Silberstorffa oraz J.Jodzisa. W 2003 roku zakończyłam trening wg programu YMAA oddając się wyłącznie treningowi Chen Taijiquan. W tym samym roku rozpoczęłam również nauczanie tego stylu. Posiadam uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności Kung Fu.

W roku 2010 ukończyłam kurs tradycyjnej medycyny chińskiej prowadzony przez doświadczonych terapeutów: Michała Richtera, Bartosza Chmielnickiego i Monikę Nowicką. Uczestniczyłam w dodatkowych szkoleniach z nauczycielami:

  • Rani Ayal"em (Stems and Branches Acupuncture)
  • Jeremy Ross"em (łączenie ziół zachodnich z zasadmi medycyny chińskiej - choroby skóry, mięśni i stawów),
  • Hamidem Montakab (sleep and dreams in chinese medicine),
  • Iwoną Sitko-Urbanowicz (dietetyka według tradyyjnej medycyny chińskiej),
  • Caitlin Donovan (diagnoza z twarzy),
  • Michałem Richterem (diagnoza z pulsu),
  • Maimon"em Yair (diagnoza pięciominutowa, akupunktura jednej igły)

Od 2018 wykładam tradycyjną medycynę chińską na kursach organizowanych przez Międzynarodową Szkołę Akupunktury Klasycznej Acuart. Jestem także uczestniczką kursów zaawansowanych i specjalistycznych prowadzonego przez wybitnych i doświadczonych nauczycieli i praktyków medycyny chińskiej. Prowadzę własny gabinet akupunktury, jestem praktykującym terapeutą klasycznej medycyny chińskiej.

Od kilku lat profesjonalnie zajmuję się przygotowaniem analizy BaZi dla potrzeb osób zainteresowanych, nie tylko moich pacjentów. Udzielam również porad innym, mniej doświadczonym niezależnym konsultantom BaZi oraz prowadzę autorskie kursy i warsztaty, na których nauczam sztuki BaZi od podstaw. Więcej informacji o BaZi.Asystenci


Michał Borsuk - instruktor Tai Chi

Michał Borsuk

Urodziłem się w 1969 roku. Jestem absolwentem Technikum Górniczego w Zabrzu oraz abiturientem Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Wydział Automatyki i Robotyki) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (Wydział Zarządzania - Controlling). Sztukami walki interesowałem się od dzieciństwa. Najpierw była to Szósta Pomorska Dywizja Powietrzno-Desantowa :). Po premierze filmu "Wejście Smoka" zaraziłem się sztukami walki i to zostało mi do dziś.

Swoją przygodę ze wschodem oprócz filmu i zbieraniem albumów rozpocząłem w sekcji karate Kyokushin pod przewodnictwem sensei Stanisława Sacher już w podstawówce. Po kilku latach ćwiczeń zacząłem szukać czegoś bardziej subtelnego, znajdując Pszczyńską Akademię Sztuk Walki założoną przez mistrza Józefa Brudnego. Niestety dopiero w roku 1991 udało mi się rozpocząć naukę sztuk walki w Gliwickiej sekcji PASzW pod przewodnictwem Romana Kruły (Abdul). Tam mieliśmy "elementy TaiChi" w postaci analizy ruchu - forma kuli, spadającego liścia naśladowanie zwierząt - tygrysa, kota małpy, węża.

Pierwszy mój kontakt z prawdziwym TaiChi miałem w 1995r. za pośrednictwem książki "Tai-Ji-Quan Chiński boks cieni dla duchowej i fizycznej harmonii" autorstwa Foen Tjoeng Lie, z której nauczyłem się formy Pekińskiej. Pierwsze spotkanie z Adamem i Tai-Chi-Chen miałem w 2003r w Sosnowcu. Po obozie w 2005r. doznałem oświecenia - połączenie Kung-fu z Tai-Chi daje niesamowite możliwości. Od tamtej pory zaraziłem się Tai-Chi Chen i do dnia dzisiejszego codziennie próbuję ukraść cząstkę tajemnicy praktykowania Tai-Chi Chen pod okiem Adama. Grzecznościowo pomagam znajomym w prowadzeniu sekcji w spadku po PASzW oraz w pokazach sztuk walki tzw. twardego Kung-Fu dla dzieci oraz z okazji szczytnych celów jak zbieranie datków dla chorych dzieci a także z okazji wizyt mistrzów wschodu, jednakże już obrałem jedyny słuszny kierunek, którego cały czas szukałem.

Prywatnie uwielbiam pływać pod żaglami, zarówno na jachtach jak i na windsurfingu i zwiedzać góry, oczywiście pieszo.
Sebastian Grzyb - instruktor Tai Chi

Sebastian Grzyb

Urodziłem się w 1981 roku. Jestem absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu. Zawodowo spełniam się jako lektor języka angielskiego oraz tłumacz.

Sztukami walki interesuję się od dzieciństwa, jednakże sporty drużynowe takie jak piłka nożna i koszykówka były tymi, które aktywnie trenowałem w okresie szkoły podstawowej, średniej, a także na studiach.

Po zakończeniu edukacji wyższej powróciłem do tematu sztuk walki i przez sześć lat trenowałem japońską szermierkę - kendo, choć równie mocno zainteresowany byłem pokrewną sztuką - Iaido - czyli sztuką dobywania i zadania cięcia mieczem japońskiego samuraja.

W trakcie treningów szermierki japońskiej jeden z uczestników często przeprowadzał z nami rozgrzewkę podpatrzoną na zajęciach Tai-Chi u Adama Wyparta. Podpytany, kolega opowiedział mi o Tai-Chi. Tak oto pierwszy raz usłyszałem o czymś co w tej chwili stanowi ważną i nieodłączną cześć mojego życia.

Przez ostatnie sześć lat jestem uczniem Adama, pod którego czujnym okiem poprawiam i poszerzam swoje zrozumienie sztuki Taijiquan. Dużo czasu poświęcam na samodzielny i regularny (codzienny) trening.

W wolnej chwili uczę się języków obcych, jeżdżę na rowerze, a także podziwiam Polskę z siedzenia motocykla, którego stałem się wielkim pasjonatem.
Dariusz Stępień - instruktor Tai Chi

Dariusz Stępień

Urodziłem się w 1977 roku, jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Wydział Mechaniczny Technologiczny) oraz Uniwersytetu Opolskiego (Wydział Filologii Angielskiej). Moje życie zawodowe związane jest z edukacją.

Będąc kilkunastoletnim chłopcem - jak wielu moich rówieśników - zacząłem interesować się różnymi sztukami walki. Zainteresowań tych jednak nie zdołałem wcielić w życie, wtedy zwykle wygrywał rower i niemal całodniowa gra w piłkę nożną :-)

Moja przygoda z Tai Chi rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy to zupełnie przypadkowo natknąłem się na artykuł o pięknej sztuce walki jaką bez wątpienia jest Taijiquan. Pomyślałem sobie, że warto byłoby spróbować. W sieci znalazłem informacje o Akademii Dao prowadzonej przez Adama i Basię Wypart. Ku mojej radości okazało się, że zajęcia odbywają się również w Gliwicach. Szybki kontakt telefoniczny i już po kilku dniach rozpocząłem naukę. Moją prowadzącą była Basia Wypart. Rok później kontynuowałem naukę w grupie zaawansowanej pod kierunkiem Adama Wypart i nadal jestem jego uczniem.

Od tamtej chwili Tai Chi stanowi nieodłączny element mojego życia, moje hobby, które pomaga na co dzień. Znaczną część wolnego czasu przeznaczam na samodzielne treningi. Jestem również uczestnikiem Programu Szkolenia Instruktorów.

Oprócz Tai Chi interesuję się motoryzacją (również youngtimerami), lubię zobaczyć dobry film, czasem trochę biegam i chodzę po górach.
Arkadiusz Chruściel - instruktor Tai Chi

Arkadiusz Chruściel

Urodziłem się w 1963 roku. Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydział Mechaniczny - Energetyczny.

Pierwsze zainteresowanie sztukami walki pojawiło się podobnie jak u dużej grupy moich kolegów po obejrzeniu japońskiego filmu "Kobra" oraz oczywiście po kilkukrotnym spotkaniu z "Wejściem Smoka" :). Zapału wystarczyło jednak tylko na poznanie podstaw karate Kyokushin (szkoła średnia i początek studiów). Potem nastąpiła dłuuuuuga przerwa w czynnym kontakcie ze sztukami walki.

W 2001 roku zafascynowany ideologią i założeniami aikido rozpocząłem regularne treningi tej dyscypliny. Moim mistrzem jest sensei Mirosław Baucz. Gdyby nie rozpad sekcji w 2006 roku pewnie dalej kroczyłbym ścieżką aikido.

W lecie 2005 roku towarzysząc mojej żonie trafiłem na obóz letni Akademii Dao i rozpocząłem naukę Chen Taijiquan pod okiem Barbary Wypart. Po obozie postanowiłem kontynuować naukę w Akademii i czynię to do dzisiaj a Barbara i Adam Wypart są moimi nauczycielami.

W 2010 i 2011 roku miałem okazję przebywać w sumie pół roku w Szanghaju gdzie uczyłem się Małej Formy (pierwszy i drugi stopień) pod kierunkiem mistrza Chen Pei Jie oraz uczęszczałem na zajęcia szkoły mistrza Huang Zhongda. W maju 2011 miałem ponadto zaszczyt wystąpić w drużynie międzynarodowej podczas pokazów Taijiquan organizowanych przez mistrza Zhang Ping w Szanghaju oraz wziąć udział w kilku treningach jego grupy.

Uczestniczyłem także w seminariach w Polsce prowadzonych przez Mistrzów: Jan Silberstorrf, Chen Ziqiang, Wang Hai Jun, Chen Yingjun.

Uprawnienia instruktorskie i certyfikat: Legitymacja, Certyfikat.

Poza Chen Taijiquan interesuję się zagadnieniami związanymi ze szkoleniem psów, uprawiam dogtrekking (marszobiegi na orientację z psem) oraz skijoring (jazda na nartach biegowych z psem).

Ciekawostki

• Adam Wypart w 2015 roku założył serwis do zdalnej nauki Taijiquan i Qigong www.lekcjetaichi.pl

• Adam Wypart jest także autorem zdjęć i galerii www.fotoalbumik.pl

• Barbara Wypart posiada swoją stronę internetową: Gabinet akupunktury

• Barbara Wypart w 2020 roku założyła serwis z kursami do nauki sztuki Ba Zi, Qi Men Dun Jia itp.: Kursy i szkolenia Ba Zi, Qi Men Dun Jia, Ze RiWypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne