Home / Akademia / Moja przygoda...

Wprowadzenie czyli... moja przygoda z Tai Chi Chuan

Jak to się wszystko zaczęło? Jak ewoluowało moje podejście do treningu Tai Chi? Jak obecnie postrzegam Tai Chi Chuan?


Moja przygoda z Tai Chi Chuan rozpoczęła się gdy miałem 16 lat. Wtedy to zacząłem uczyć się tej pięknej tradycyjnej chińskiej sztuki walki. Los sprawił, że już po paru latach musiałem podjąć wyzwanie i rozpocząć nauczanie Tai Chi. Nie było to z początku łatwe, ale dzięki temu znalazłem swoją drogę życia. Styl Chen Tai Chi Chuan zafascynował mnie po blisko dziesięciu latach treningu gdy poznałem mistrza Jana Silberstorff'a - jednego z moich obecnych nauczycieli. Jemu właśnie zawdzięczam to, że po tylu latach /treningu stylu Yang Taijiquan/ rozbudził się we mnie na nowo zapał do treningu. Nawet teraz, po blisko trzydziestu latach ćwiczenia mogę powiedzieć, że Tai Chi wciąż mnie fascynuje. Jest to piękna i niezwykła sztuka poruszania się, sztuka walki, sposób na radzenie sobie z nadmiarem stresu, zmęczeniem oraz metodą utrzymania ciała i umysłu w dobrej kondycji.

W młodości, gdy zaczynałem trenować Taiji, interesowały mnie głównie wartości bojowe tej sztuki. Z czasem jednak coraz większą radość i przyjemność zacząłem czerpać z dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Zauważyłem, że to czego poszukuje i oczekuje od Tai Chi większość ćwiczących to potrzeba ruchu, który zapewni zdrowie, dobre samopoczucie oraz przyjemność. Niemniej, osoby pragnące poznawać i doskonalić aspekty bojowe lub po prostu chcące poczuć się pewniej, znajdą w treningu Tai Chi Chuan odpowiednie narzędzie do rozwoju tych umiejętności.

Mam nadzieję, że dzięki tej witrynie dowiesz się więcej o tej pięknej sztuce, poznasz ją bliżej i być może zachwycisz nią tak, jak stało się to w moim przypadku.

Adam Wypart - główny instruktor w Akademii Dao

Więcej informacji

Dobre wprowadzenie, zarówno w podstawy jak i zaawansowane zagadnienia znajdziesz, w naszym bezpłatnym biuletynie Dao e-zinWypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne