Home / Ćwiczenia / Podstawy Tai Chi

Podstawy Tai Chi:

Zhan Zhuang - stanie jak słup
Zhan Zhuang - stanie jak słup

Kiedy zaczynamy naukę Tai Chi jesteśmy jak dzieci, które uczą się chodzić. Z ledwością stoimy i niepewnie stawiamy pierwsze kroki.

Chan Si Gong: krążenie jedną ręką w miejscu
Chan Si Gong: krążenie jedną ręką w miejscu

Chan Si Gong - czyli ćwiczenia Rozwijania Jedwabnego Kokonu (albo poprawniej: Skręcania Jedwabnej Nici) - są fundamentem stylu Chen Tai Chi Chuan. Ćwiczenie jedną ręką w miejscu uczy nas bardzo podstawowego sposobu poruszania się, który towarzyszy nam przez cały dalszy trening Chen Tai Chi.

Chan Si Gong: krążenie jedną ręką z krokami
Chan Si Gong: krążenie jedną ręką z krokami

W ćwiczeniu krążenia jedną ręką w ruchu (z krokami) poznajemy najważniejszą zasadę równoważenia górnej i dolnej połowy ciała podczas wykonywania kroków.

Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami w miejscu
Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami w miejscu

Krążenie dwoma rękami w miejscu uczy nas jednej z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących form ruchu w stylu Chen.

Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami z krokami
Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami z krokami

Podobnie jak ćwiczenie krążenia jedną ręką z krokami to także uczy nas sposobu równoważenia ciała podczas wykonywania kroków. Poprzez zaangażowanie w ruchu obu rąk możemy jeszcze lepiej poczuć istotę poruszania się w sposób płynny, stabilny i zrównoważony.

Krążenie rąk
Krążenie rąk

Krążenie rąk albo inaczej krążenie rąk lekkich jak chmury ('chmurki') występuje wielokrotnie we wszystkich formach i popularnych stylach Tai Chi.

Chan Si Gong: kroki w tył
Chan Si Gong: kroki w tył

Kroki w tył Chan Si Gong stanowią niejako kontynuację kroków w przód z poprzedniego ćwiczenia. Charakter ruchu różni się jednak zasadniczo.

Kroki w przód
Kroki w przód

Technika 'trzy kroki w przód' występuje zarówno w krótkiej jak i długiej formie stylu Chen. Nauka tej techniki wzbogaca trening podstaw pomagając później w opanowaniu formy.

Kroki w tył
Kroki w tył

Technika 'Kroki w tył z przekręcaniem ramion' występuje w rozmaitych formach wszystkich popularnych stylów Tai Chi Chuan.

Uwagi

W dziale "Ćwiczenia" znajdziesz różne ćwiczenia; od prostych, niemal dla każdego, po trudne, specjalistyczne i skierowane do osób z większym doświadczeniem. Przy każdym ćwiczeniu podano orientacyjny stopień trudności biorąc pod uwagę potrzebną do ich wykonania odpowiednią siłę i koordynację.

W przypadku "Podstaw Tai Chi" nie podano stopnia trudności gdyż jest on uzależniony od tego jak bardzo chcemy zgłębić temat. Każde z tych ćwiczeń można nieustannie rozwijać i doskonalić wchodząc na coraz wyższy poziom zrozumienia i umiejętności. Można jednak przyjąć, że na etapie nauki ćwiczenia te są stosunkowo łatwe lub umiarkowanie trudne. W opisach ćwiczeń z zakładki "Podstawy Tai Chi" uwzględniony został jedynie tylko podstawowy fizyczny aspekt (choreografia). Ćwiczenia te mogą przynieść znacznie więcej korzyści gdy poznamy bliżej poszczególne etapy nauki krok po kroku oraz zobaczymy przebieg ruchu. Ćwiczenia te oraz wiele innych nauczanych jest krok po kroku w naszych profesjonalnych lekcjach wideo na platformie LekcjeTaiChi.pl

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tai Chi skorzystaj na darmowego kursu Rozciąganie gdzie poznasz kilka przykładowach zestawów ćwiczeń na rozgrzewkę i ćwiczeń rozciągających. W kursie Trudne elementy omówiono różne ćwiczenia rozwijające koordynację ruchową. Źródłem wielu praktycznych porad i ważnych informacji jest nasz biuletyn "Dao e-zin".

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne