Home / Ćwiczenia / Ćwiczenia wzmacniające / Ćwiczenia siłowe z cegłami

Ćwiczenia siłowe z cegłami

Pomimo popularności hantli, ciężarków i elastycznych gum ćwiczenia z 'naturalnym' obciążeniem mogą być ciekawym wzbogaceniem i urozmaiceniem w treningu.

Jeśli nie posiadamy hantli, sztangi, dostępu do siłowni itp. cegła doskonale może zastąpić nam obciążenie. Ograniczeniem w treningu może być jedynie ciężar i rozmiar cegły, choć obecnie dostępne są na rynku różne rodzaje. W zależności od własnych predyspozycji, w przypadku niektórych ćwiczeń warto zaczynać od lżejszych cegieł (np. cegła dziurawka) lub połówek. Z klasycznych cegieł najcięższe są białe cegły silikatowe.

Można się zastanawiać czy w dzisiejszych czasach, gdzie rozmaite hantle, ciężarki i sztangi są stosunkowo tanie i łatwo dostępne jest sens sięgać po niestandardowe "przyrządy" treningowe. Główny argument przemawiający za używaniem cegieł (szczególnie godny uwagi dla osób ćwiczących sztuki walki) jest taki, że utrzymując cegły w dłoni rozwijamy większą ilość różnych mięśni (zwłaszcza przedramion - dodatkowo możemy znacząco rozwinąć siłę palców i uchwytu), ponieważ środek masy cegły znajduje się poza obszarem uchwytu, dlatego mamy wrażenie trzymania "żywej" (niestabilnej) masy. Praca z "żywą" masą znacząco rozwija mięśnie głębokie, odpowiedzialne za stabilizację i mocną strukturę. Jeśli zależy nam na "użytkowej" sile a nie tylko ładnym wyglądzie to ćwiczenie z niestabilną masą zapewnia bardziej wszechstronny rozwój.

Oto przykłady ćwiczeń jakie możemy wykonywać z cegłami:

Klasyczne siłowe

"Brzuszki ze skrętami"PrzysiadyPompki wąskie i szerokie
Pompki na jednej ceglePompki wąskie (łatwiejsza wersja)Ugięcia tułowia bokiemWyciskanie tyłemKrok jaszczurkiWznosy w leżeniuIzometryczne (utrzymywanie danej pozycji nieruchomo)

Techniki z sekwencji

Uderzenia prosteUważaj...

Niektóre z zaprezentowanych ćwiczeń mogą być niebezpieczne w przypadku upadku lub przewrócenia się cegieł.

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne