Ruchy w ćwiczeniach tai chi wykonywane są przy minimalnym napięciu mięśni. Nie oznacza to bynajmniej, że nie używamy ich wcale. Aby ciało mogło utrzymać określony kształt (strukturę) potrzebna jest pewna siła, czasem całkiem znaczna.

Spokojny i wyciszony umysł pracuje w pełnej harmonii i jedności z łagodnym ruchem całego ciała. Jedność ta sprawia, że efekty takiego treningu dla naszego organizmu są większe, niż gdybyśmy ćwiczyli ciało i umysł oddzielnie. Rozwijając lepszą świadomość własnego ciała zdobywamy również większą kontrolę nad naszym umysłem, psychiką i emocjami. Pozwala nam to żyć pogodniej, spokojniej i szczęśliwiej.

Wiele osób uważa, że trening tai-chi-chuan jest doskonałym narzędziem do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu oraz zwiększenia sprawności fizycznej. Regularna praktyka regeneruje ciało i umysł sprawiając, że czujemy się młodsi i pełni energii. Pomimo aktywności fizycznej możemy szybko zrelaksować się i wypocząć, ponieważ sprzyja temu świadome rozluźnienie całego ciała i naturalny, niewymuszony ruch.

Ćwiczenia grupowe to również okazja do poznania wielu wspaniałych ludzi, których łączy pewien wspólny cel. Możliwość oderwania się od pracy, nauki, domu i obowiązków oraz przebywanie w sympatycznym towarzystwie sprawia, że wiele osób bardzo dobrze czuje się i odnajduje w środowisku praktyków Tai Chi.