Wzmacniające ćwiczenia statyczne są bardzo popularne w chińskich sztukach walki. Wszystkie te ćwiczenia zyskują bardzo wiele na wartości gdy dodamy odpowiednią pracę mentalną, a nie będziemy poprzestawać wyłącznie na utrzymywaniu określonych pozycji. Właśnie dzięki aktywności naszej świadomości ze zwykłych ćwiczeń fizycznych uzyskujemy bardzo 'wydajne' ćwiczenia Chi Kung.
Ćwiczenia statyczne można polecać zarówno osobom zainteresowanym wyłącznie efektami zdrowotno - rehabilitacyjnymi jak również ćwiczącym sztuki walki. W tego rodzaju ćwiczeniach łatwo możemy sobie regulować intensywność treningu poprzez dobieranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, obciążeń oraz czasu ich trwania.
Ćwiczenia te są dużo bezpieczniejsze od treningu dynamicznego, głównie z powodu stałego, a nie dynamicznego obciążenia. Ryzyko związane z naderwaniami mięśni, uszkodzeniem stawów, przeprostami itp. kontuzjami typowymi dla dynamicznego treningu praktycznie nie istnieje. Z powodu swojej specyfiki są one polecane dla osób, które mają mocno startą chrząstkę stawową i ruch pod obciążeniem jest dla nich szkodliwy. Ćwiczenia statyczne są wtedy nieocenioną formą utrzymania mięśni, ścięgien i kości w dobrej kondycji. Trzeba jednak pamiętać, że ćwiczenia te w specyficzny sposób oddziałują na stawy i z tego względu osoby mające problemy z tym aparatem ruchu w postaci np. obrzęków powinny szczególnie powoli zwiększać obciążenie i czas trwania poszczególnych ćwiczeń.
Pobudzanie krążenia i wzrost tętna związany z wysiłkiem przy utrzymywaniu określonych pozycji następuje powoli i stopniowo, dlatego ćwiczenia te można polecać osobom mającym problemy z krążeniem. Ćwiczenia statyczne rozwijają i wzmacniają przede wszystkim mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie struktury ciała, mięśnie stabilizujące. Są więc doskonałym ćwiczeniem dla osób młodych, które posiadają różnorodne wady postawy.
Osobom nie znającym takiego treningu a uprawiającym sztuki walki może się wydawać dziwne, że utrzymywanie ciała w nieruchomej pozycji może być bardzo skutecznym treningiem, co ciekawsze, wpływającym m.in. na wzrost szybkości. Trening taki wzmacnia ścięgna, więzadła, stawy oraz mięśnie, zwłaszcza te które odpowiedzialne są za stabilizowanie naszej pozycji. Jednym z czynników, które mają decydujące znaczenie w osiąganiu szybkości wykonywanych technik jest rozluźnienie. Ćwicząc w sposób statyczny poddajemy nasze mięśnie na przemian dużemu napięciu, a następnie rozluźnieniu - gdy zakańczamy ćwiczenie. Rozluźnione powinny również pozostawać te mięśnie które nie są nam potrzebne do utrzymywania danej pozycji. Dzięki temu poprawia się nasze postrzeganie i zdolność rozróżniania stanów rozluźnienia jak i napięcia.
Adam Wypart
Instruktor Tai Chi Chuan z ponad 30-letnim doświadczeniem, autor wielu artykułów, kursów i wideo lekcji Tai Chi i Chi Kung