Wznowienie regularnych zajęć tai chi po wakacjach. Którą grupę wybrać?
We wrześniu tradycyjnie wznawiamy po wakacjach regularne zajęcia Tai Chi w naszej szkole dlatego warto zastanowić się do jakiej grupy chcemy dołączyć.
Home / Wiedza / Praktyczne porady
We wrześniu tradycyjnie wznawiamy po wakacjach regularne zajęcia Tai Chi w naszej szkole dlatego warto zastanowić się do jakiej grupy chcemy dołączyć.
Zaczynając trening Tai Chi Chuan warto już od samego początku zacząć pracować nad rozwijaniem dobrych nawyków. Jednym z nich jest kształtowanie i dbanie o właściwą postawę (strukturę) ciała w pozycjach statycznych jak i w ruchu.
"Nie boję się przeciwnika, który poznał 1000 różnych uderzeń, boję się przeciwnika, który wykonał jedno uderzenie 1000 razy."
Czy zdarzyło Ci się spać na zgiętej ręce tak długo, że stała się zdrętwiała i "weszły mrówki" gdy chciałaś nią ruszyć? Twoja ręka mogła być w czasie snu całkowicie rozluźniona jednak zbytnie ugięcie jej w łokciu, ciężar głowy i tułowia skutecznie ograniczył przepływ krwi i Qi.
Jeśli zamierzasz wytrwać w postanowieniu i utrzymać zapał na dłużej lepiej zacznij od małej dawki ćwiczeń. Najlepiej poniżej swoich możliwości i początkowych chęci. Największą przeszkodą w realizacji planów treningowych nie jest kwestia braku motywacji lub sił do pojedynczego treningu ale zbyt ambitne plany na początek i niewystarczająca wytrwałość.
Nie masz dogodnego miejsca do ćwiczenia? Dysponujesz wolnym czasem, którego nie możesz wykorzystać na faktyczny trening? Jesteś zmęczony fizycznie a chciałbyś potrenować?
W treningu Tai Chi Chuan często posługujemy się zamiennie tymi dwoma pojęciami, choć są związane z różnym charakterem pracy ciała. Warto więc raz a dobrze wyjaśnić o co chodzi aby unikać nieporozumień w komunikacji :-)
Przyczynami nadmiernego napięcia powstającego w okolicach ramion mogą być na przykład: złe przyzwyczajenia, nadmiar stresu czy brak świadomości, że można ułożyć ciało inaczej...
Jak patrzeć na instruktora? Ważniejsze są ręce, czy nogi? A może całe ciało? Co wybrać?
Zbudowanie dobrych fundamentów, które pozwolą Ci cieszyć każdym jednym ruchem, ciągłym odkrywaniem czegoś nowego i fascynującego w treningu to proces wymagający wysiłku i czasu (kong fu).
Gorąco, upał, skwar, żar się leje z nieba... Czy trzeba robić rozgrzewkę przed treningiem gdy jest gorąco?
Gdy zaczynasz trening pozostaw swoje troski i inne myśli poza salą. Pozamykaj w swojej głowie tematy, które nie są związane z treningiem.
Podobnie jak dwa tygodnie temu, dzisiaj dodam krótki komentarz do ostatniego cytatu, tym razem Mistrza Wang Xian: "Kolejny ruch można wykonać poprawnie tylko wtedy, gdy zaczynamy go z dobrej pozycji."
Na początku tygodnia jak zwykle zamieszczam na naszym FanPage praktyczne artykuły. Tym razem będzie to garść porad od mistrza Wang Hai Jun. Przywołam najczęściej korygowane elementy (kwestie), które "wypłynęły" w trakcie ostatniego, pięciodniowego obozu treningowego. Wzięło w nim udział blisko 40 osób: praktyków i fascynatów :-) stylu Chen Tai Chi Chuan z całej Polski, w tym kilka osób z naszej Akademii.
Niedawno cytowałem słowa Mistrza Chen Xiaowang, który na pytanie: "W jaki sposób pan ćwiczy?" odpowiedział: "Przez cały czas skupiam się na szczegółach. Jeśli chce się osiągnąć najwyższy poziom umiejętności to najważniejsze są szczegóły."
Tekst dedykuję wszystkim, które mogą, ale nie podejmują samodzielnego treningu oraz tym, którzy chcą na nowo odbudować swoją motywację do ćwiczenia. Zobaczysz jakie to proste. Mam nadzieję, że bez problemu wykonasz dzisiaj pierwsze zadanie :-)
Jak wzmocnić ciało, naprawić kolana, nauczyć się rozluźniać i jeszcze przy tym dobrze poćwiczyć Tai Chi Chuan...
Chcesz się lepiej poczuć w Tai Chi Chuan, Kung Fu etc. i odnaleźć w tym większy sens? Chcesz czerpać więcej przyjemności z ćwiczenia? Warto byś zmierzał do osiągnięcia stanu "flow" (przepływu), którego możesz doświadczać na różnych etapach treningu.
Pierwszy z serii artykułów, które pomogą Ci "odnaleźć się" w treningu Tai Chi, uniknąć niepokoju, nudy lub zniechęcenia...
... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu obejmującego nasze ciało oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...
... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu obejmującego nasze ciało oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...
... bez tych podstawowych umiejętności, które należą do treningu ciała oraz zmian jakie w nim zachodzą podczas ćwiczenia, student tkwi poza tym co określamy jako tai chi chuan (taijiquan)...
Kto może ćwiczyć bez rozgrzewki? Kiedy warto trenować w taki sposób? Co zamiast rozgrzewki?
Nauka Chenjiagou Taijiquan podobna jest do nauki innych dyscyplin. Istnieje kilka podstawowych reguł i wymogów w zakresie kształcenia, które warto poznać. Mam nadzieję, że to, co zostało nakreślone poniżej przyda się wszystkim, którzy uwielbiają naukę Taijiquan.
Jak pilnować właściwych proporcji pozycji? Jaka jest optymalna wielkość pozycji? Czy pozycje wyższe są lepsze? Dlaczego wielkość naszych pozycji ma aż takie znaczenie?
Ćwiczenie zhan zhuang służy przywróceniu naszego właściwego, naturalnego stanu. Uczymy się, jak osiągać jedność w aspekcie mentalnym, fizycznym i energetycznym. Charakteryzuje go stan wuji.
Jeśli sądzisz, że trening Tai Chi można to ćwiczenia kompletnie 'bez wysiłku' jesteś w błędzie. Gdzie i jak używane są mięśnie podczas treningu? Czy 'używając' mniej mięśni rzeczywiście możemy się lepiej rozluźnić?
Jak powinno się oddychać podczas ćwiczenia Tai Chi? Czy kontrola oddechu jest dobrą metodą?
Poznaj głębię prostych, podstawowych ćwiczeń i staraj się czerpać radość z ciągłego doskonalenia i odkrywania własnego ciała.
Porady dla początkujących studentów Taijiquan. Jak poruszać się w formach Taiji? Na co zwracać uwagę podczas wykonywania kroków?
Artykuł stanowi mini poradnik dla osób uczących się sekwencji Taiji. Specyfika treningu Tai Chi wymaga od ćwiczącego zwrócenia szczególnej uwagi na ten ważny element.
W jaki sposób elastyczność i gibkość może pozytywnie wpływać na jakość oraz efektywność treningu Tai Chi Chuan?
Wyciszenie umysłu i skupienie uwagi znacząco poprawia zdolność przyswajania wiedzy i umiejętności. Dowiedz się jak mentalnie przygotować się do ćwiczenia Tai Chi.
Nie masz pojęcia o Tai Chi? Rozpoczynasz trening Tai Chi? Przeczytaj co warto wiedzieć na ten temat.
Współcześnie uprawiane tai chi (taijiquan) sprowadza się często do wykonywania form składających się z płynnych, okrężnych, jednostajnych ruchów.
Uspokojenie umysłu jest kluczem nie tylko do sukcesu w Qigong ale także źródłem radości i sposobem na uwolnienie się od stresu.
Jakie jest prawidłowe ułożenie ciała podczas treningu? Jakie odczucia towarzyszą prawidłowej postawie?
Dawny tekst traktujący o esencji praktyki Tai Chi Chuan. Niezwykle trafne uwagi, które w ogólny sposób mają poprowadzić ćwiczącego do mistrzostwa.
Podobieństwa i różnice treningu symbolu Taiji w stylu Yang do ćwiczeń Chan Si Gong w stylu Chen.
Jeśli próbowałeś medytować, zapewne nie jest Ci obcy problem uspokojenia umysłu od natłoku pojawiających się myśli. Zobacz jaki rodzaj medytacji może być dla Ciebie najlepszy.
Na co zwracać uwagę by uczynić praktykę Tai Chi Chuan zdrową, przyjemną i przynoszącą maksymalne korzyści.
Zobacz jakie są najbardziej elementarne zasady treningu Taijiquan.
Masz ciało 50-latka, ale pamiętasz swój trening sprzed 30 lat? Chcesz wznowić ćwiczenie po dłuższej przerwie? Zobacz na co musisz zwrócić uwagę by nie rozpocząć treningu od kontuzji...
Niektórzy bardzo frustrują się początkowymi niepowodzeniami w treningu pchających dłoni. Zobacz dlaczego nie można tutaj znaleźć drogi na skróty i przyspieszyć procesu uczenia się.
Wyjaśnienie znaczenia jednego z klasycznych tekstów na temat Tai Chi Chuan.