O tym, że praktyka Tai Chi Chuan jest bardzo ciekawa ale jednocześnie niełatwa nie trzeba chyba przekonywać tych, którzy zetknęli się z tą sztuką walki. Podczas ćwiczenia można popełniać bardzo wiele błędów, często nie mając zupełnie ich świadomości.

Omówię tutaj tylko najbardziej charakterystyczne i najpopularniejsze błędy pojawiające się zarówno u początkujących jak i średnio-zaawansowanych. Stopniowe eliminowanie podstawowych błędów może znacznie poprawić jakość uprawianej sztuki i pozwoli bardziej cieszyć się jej pełnią i efektami praktyki.

Każda z podanych niżej kategorii problemów jest bardzo ogólna i opisuje wiele różnych nieprawidłowości. Ograniczyłem się tylko do strony fizycznej, która jest podstawą w początkowych fazach treningu. Nie należy jednak jej lekceważyć, gdyż można spotkać bardzo wielu praktyków Tai Chi, którzy pomimo długiego stażu wciąż popełniają te błędy. Aspekt mentalny treningu opisany będzie w innym artykule. 1. Pochylenie i napięcie ciała

Generalnie podczas praktyki Tai Chi Chuan tułów ćwiczącego powinien być naturalnie wyprostowany ale rozluźniony. Często, dopóki ktoś nas nie skoryguje albo nie staniemy przed lustrem nie będziemy w stanie zorientować się, że nasza postawa jest niewłaściwa.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Artykuł ukazał się w 7 numerze Biuetynu Dao e-zin