Analogiczne blokady w przepływie krwi i Qi (chociaż w mniejszej skali) mogą się pojawić podczas treningu Tai Chi, jeśli zafiksujemy się wyłącznie na rozluźnieniu ciała a nie zadbamy jednocześnie o prawidłową strukturę.

Warto wiedzieć, że nie tyko nadmierne napięcie mięśni może być przyczyną braku gładkiego przepływu krwi i Qi w organizmie. Paradoksalnie, nadmierne rozluźnienie będzie powodować lokalny wzrost napięcia w innym miejscu ciała.

Przykładowo do utrzymania ciała w pionie potrzebna jest określona siła (napięcie) mięśni. Jeśli będziemy nim rozporządzać nieprawidłowo, to gdzieniegdzie będzie jej za mało, ale w innym miejscu za dużo i tam powstanie napięcie. Jeśli tułów za bardzo zwiotczeje z przodu, to po stronie pleców zrobi się "ciasno" i powstanie blokada najczęściej w lędźwiach. Jeśli z kolei nadmiernie i nieprawidłowo poluzujemy ręce, ramiona i łokcie zapadną się i powstaną blokady pod pachami.

Nadmiar luzu w mięśniach i stawach może przyczyniać się także do wykonywania ruchów zbyt ciasno lub zbyt obszernie. Prowadzi to również do powstania ograniczeń w przepływie krwi i Qi. Gdy na przykład nadmiernie rozłożymy ręce na boki klatka piersiowa się napręży a mięśnie pleców niepotrzebnie napną.

Osoby początkujące, które są stosunkowe silne rzadko mają tendencję do nadmiernego rozluźnienia. Problemem jest raczej zbyt duże napięcie spowodowane np. nieprawidłowym zakresem ruchu lub nadmierną jego kontrolą. Zbyt duże rozluźnienie częściej może się zdarzyć osobom słabszym fizycznie. Ta grupa powinna się skupić na stopniowym wzmacnianiu ciała poprzez pilnowanie właściwej struktury z zachowaniem odpowiedniego relaksu. Pisząc o sile danej osoby mam na myśli bardziej jej wytrzymałość statyczną, czyli zdolność otrzymania ciała w określonej pozycji przez dłuższy czas.

Warto wiedzieć, że jeden z najbardziej sprzyjających postępom i rozwojowi umiejętności stanów to taki, w którym jesteśmy rozluźnieni na tyle głęboko, że każde dodatkowe zwiększenie luzu może doprowadzić do załamania (zapadnięcia) się prawidłowej struktury ciała. Umiejętność wchodzenia w ten stan samodzielnie otwiera drogę do bardzo efektywnej autokorekty. Zanim jednak do etapu dojdziemy trzeba korzystać z korekty jaką oferują nam nauczyciele.

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao