
A) Teoria
Różne rodzaje krążenia Dan Tian Mistrz Chen Xiao Wang dokładnie przedstawił w artykule na temat energii rozwijania jedwabnego kokonu.
Powyższy artykuł + nauka na seminariach (u różnych nauczycieli) + moje pytania i odpowiedzi nauczycieli + własna praktyka, dały w rezultacie wnioski, które streściłem na poniższych obrazkach.
Trzy rodzaje ruchu Dan Tian wg WM Chen Xiaowang:
Kilka słów komentarza:
1) Pierwszemu rodzajowi ruchu towarzyszy
mniejszy lub większy skręt ciała wokół osi pionowej.
I na tym właśnie skręcie powinni się skupić początkujący.
W zależności od zaangażowania ten etap może obejmować
nawet pierwsze 2-5 lat treningu lub więcej.
Ruch okrężny w płaszczyźnie czołowej,
z powodu zbyt napiętej okolicy bioder i słabych nóg,
jest dla początkujących praktycznie niewykonalny,
Warto o nim wiedzieć, ale nie martwić się zanadto tym,
że przez dłuższy czas nam nie wychodzi.
Skupiamy się zatem na skrętach.
2) Pierwszy rodzaj ruchu zawiera w sobie nieco ruchu drugiego rodzaju.
3) Drugi rodzaj ruchu może istnieć bez udziału ruchu pierwszego rodzaju.
4) Trzeci rodzaj ruchu jest kombinacją ruchu pierwszego i drugiego rodzaju z rożnym udziałem każdego z dwóch pierwszych.
5) Większość ruchów w sekwencji jest oparta właśnie o trzeci rodzaj krążenia.
6) Powyższe rysunki i uwagi będą zrozumiałe w pełni gdy ćwiczący znajdzie się na odpowiednim poziomie. Jeśli coś dla Ciebie na razie jest niejasne - czytaj dalej.
B) Praktyka
Krok po kroku, czyli nie zajmujemy się ruchem Dan Tian na początku.
Najpierw trzeba skorygować postawę, rozluźnić ciało, następnie rozwijać jedność (spójność) ciała w bezruchu oraz w ruchu (wai san he).
Poprawny trening przez określony czas zwiększa świadomość ciała i centrum (Dan Tian).
Jeśli nie zrobimy wystarczającego postępu w/w aspektach trudno jest poczuć Dan Tian. Jeśli nie czujemy tego obszaru to trudno nim kierować.
Ćwiczymy więc regularnie i co jakiś czas powracamy do tematu pracy z Dan Tian w celu sprawdzenia, czy coś się zmieniło, czy lepiej czujemy ten obszar, czy jesteśmy w stanie nim kierować.
Jeśli nie, dalej kontynuujemy trening, wprowadzając na bieżąco inne ważne korekty (postawa, rozluźnienie, osadzenie, koordynacja pracy całego ciała itd.)
Warto dorzucić do swojego treningu ćwiczenia oddechowe: np. oddech brzuszny (naturalny i odwrotny). Rozwija on świadomość a dzięki temu z czasem ułatwia sprawowanie kontroli nad obszarem Dan Tian.
Z reguły znacznie łatwiej jest wyobrazić sobie i wprawić w ruch centrum gdy poruszamy się szybciej. I znowu, gdy przejdziemy do tego etapu za wcześnie, właściwa koordynacja i połączenie zostaną zapewne przerwane.
Może rodzić się pytanie, dlaczego tak ważne w Taiji jest dobre połączenie i spójność w ruchu. Dlaczego powinno nam na tym zleżeć?
Biorąc pod uwagę aspekty bojowe, sprawa jest oczywista: spójny, zgodny ruch całego ciała daje nam niesamowitą siłę i gotowość do jej użycia w każdej sytuacji. Umożliwia też działanie w sposób zautomatyzowany bez udziału świadomości.
Tu przypomina mi się duży napis jakie widnieje na jednym z rond w okolicy gdzie mieszkam: "Uznajemy starą mądrość - gdzie zgoda, tam siła." Wacław Potocki, 1696
Widzisz jakie to uniwersalne? Nawet rodacy o tym wiedzieli :-)
A na co ta cała spójność przyda się
przeciętnemu
Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że robimy to w celu uzyskania lepszego, gładszego przepływu krwi i Qi.
O tym jak ważny jest dobry przepływ krwi przez różne tkanki i organy wewnętrzne wie nawet medycyna zachodnia - odżywianie, usuwanie "odpadów" i regeneracja to kluczowe zadania krwi.
Dodatkowo gdy przepływ jest jakościowo lepszy także na poziomie energetycznym, to okazuje się, że pozytywne zmiany zachodzą również w sferze psychicznej i mentalnej.
Gdy ruch i świadomość w niezakłócony sposób są i razem "płyną" możemy poczuć się naprawdę wspaniale :-) :-)
To bardzo przyjemne doznanie. Trudno je opisać osobom, które go nie doświadczyły, choć z pewnym przybliżeniem można to porównać do znanego od wieków fenomenu "flow".
A teraz zadanie.
Znajdź na poniższym rysunku "siebie" w czasie wykonywania różnych ćwiczeń:
(źródło: Wikipedia)
W zależności od tego co stwierdzisz, warto podjąć odpowiednie kroki aby zbliżyć się do stanu flow, jeśli tego oczywiście chcesz...
O tym, jakie kroki można podjąć w różnych sytuacjach napiszę w następnym numerze.
Artykuł ukazał się w 46 numerze Biuletynu Dao e-zin

Adam Wypart
Instruktor Tai Chi Chuan z ponad 30-letnim doświadczeniem, autor wielu artykułów, kursów i wideo lekcji Tai Chi i Chi Kung