Utrzymywanie ciała przez dłuższy czas w pozycjach jest jedną z najefektywniejszych i najcenniejszych metod treningowych w Taijiquan.

Pisząc o pozycjach mam na myśli postawy jakie przyjmujemy w trakcie wykonywania ćwiczeń podstawowych czy też sekwencji Taijiquan. Jeśli całą sekwencję potraktować jak film, to pozycja będzie pojedynczą "klatką" tego filmu.

Nie praktykuje się dowolnych "klatek" tylko wybiera kluczowe, czyli takie, które są na końcu jakieś fazy ruchu.

Trening taki pozwala stopniowo i naturalnie wzmocnić mięśnie, ścięgna i stawy oraz zbudować połączenie (spójność) całego ciała.

Z drugiej strony możemy również bardzo skutecznie nauczyć się rozluźniać mięśnie i stawy.

Trening statyczny umożliwia stopniowe wzmocnienie kolan (oraz innych stawów), zwłaszcza w sytuacjach gdy inne formy ćwiczeń fizycznych są zbyt obciążające dla stawów albo nie poprawiają ich stanu.

Trwanie przez określony czas w jakieś postawie jest tradycyjną i powszechnie praktykowaną metodą treningu zarówno dla celów zdrowotnych jak bojowych.

W systemie Chen Taijiquan utrzymywanie poszczególnych pozycji z sekwencji np. Loa Jia Yi Lu praktykowane jest od wieków.

Praktyka Zhan Zhuang (stania jak słup), która jest bardzo podobna (choć nieco łatwiejsza) została wprowadzona znacznie później i jest uprawiana od stosunkowo niedawna.

Stanie w różnych pozycjach zaczerpniętych z technik sekwencji jest świetną alternatywą dla osób, które ćwiczenie Zhan Zhuang postrzegają jako zbyt nudne.

W jaki sposób praktykować tę formę treningu aby przynosiła nam jak najwięcej korzyści?

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Artykuł ukazał się w 49 numerze Biuletynu Dao e-zin