Dawniej mówiono: jeśli jesteś zdolny wciągnąć w pustkę możesz użyć [siły] czterech uncji by zneutralizować [siłę] tysiąca funtów. Jeśli nie potrafisz wciągnąć w pustkę, nie będziesz w stanie obronić się przed [siłą] tysiąca funtów. Słowa [te] są [teoretycznie] jasne ale [ich] znaczenie głębokie. Początkujący nie potrafią tego zrozumieć.

Dodam kilka słów [od siebie] aby to wyjaśnić. Jeśli ktoś jest ambitny na tyle by uczyć się tej sztuki, będzie mógł [tutaj] znaleźć wskazówki by zbliżać się do [osiągnięcia] tego i z każdym dniem czynić pewien postęp.

Chcąc wciągnąć w pustkę i obronić się przed siłą tysiąca funtów, najpierw musisz znać siebie i innych. Jeśli chcesz znać siebie i innych musisz zapomnieć o sobie i podążać za innymi. Jeśli chcesz zapomnieć o sobie i podążać za innymi musisz najpierw przyjąć właściwą pozycję i mieć [właściwe] wyczucie czasu. Aby mieć właściwe wyczucie czasu i [dobrą] pozycję musisz najpierw sprawić by ciało było jednością.

Chcąc uczynić ciało jednością musisz najpierw pozbyć się przerw (braku połączenia) i niepotrzebnych ruchów. Aby całe ciało było pozbawione przerw i nieświadomych ruchów musisz najpierw pobudzić i rozprzestrzenić Shen (ducha witalności) i Chi (energię życiową).

Jeśli chcesz pobudzić i rozprzestrzenić Shen oraz Chi musisz najpierw podnieść ducha (być uważnym), a duch nie powinien się rozpraszać. Aby posiadać nierozproszonego ducha musisz najpierw zgromadzić Shen oraz Chi i wprowadzić je do kości. Aby Shen i Chi mogły wniknąć do kości musisz najpierw wzmocnić uda, rozluźnić barki i pozwolić Chi spłynąć w dół (zatopić się).

Jin (wewnętrzna siła) powstaje w stopach, przechodzi przez nogi, gromadzi się w klatce piersiowej, kierowana jest przez talię, przechodzi przez barki. Górna część [ciała] łączy się z rękami, a dolna część [ciała] łączy się z nogami. Zmiana następuje wewnątrz.

Zgromadzić znaczy zamknąć, wyzwolić znaczy otworzyć. Jeśli jest spokój, jest całkowity bezruch. Bezruch oznacza zamknięcie. Z zamknięcia [powstaje] otwarcie. Gdy jest ruch, ruch obejmuje całość. Ruch oznacza otwarcie. Z otwarcia [powstaje] zamknięcie. Gdy na ciało działa siła [zewnętrzna], porusza (toczy) się ono swobodnie. Do każdej części dociera siła (moc). Wtedy możesz wprowadzić w pustkę i użyć czterech uncji by zneutralizować tysiąc funtów.

Ćwicząc sekwencję każdego dnia, uprawiasz kung fu poprzez poznawanie siebie. Gdy zaczynasz ćwiczyć zastanów się: 'Czy moje całe ciało postępuje zgodnie z powyższymi zasadami?'. Jeśli nawet jedna mała część nie postępuje zgodnie z zasadami - natychmiast to skoryguj. Dlatego ćwicząc sekwencję staramy się ją wykonywać wolno a nie szybko.

Pchające dłonie to kung fu poznawania innych. Tak samo w ruchu jak i w bezruchu, pomimo że jest to trening poznawania innych musisz wciąż kontrolować siebie. Jeśli dobrze kierujesz (zarządzasz) własnym ciałem, nawet nie drgniesz gdy ktoś będzie cię atakował.

Podążaj za sytuacją (ruchem), gdy napotkasz [jego] Jin (siłę) spraw by [siła] naturalnie przeszła na zewnątrz (obok). Jeśli czujesz, że jakieś miejsce w Twoim ciele jest pozbawione siły (mocy) oznacza to, że jest tam podwójny ciężar i nie następuje zmiana. Musisz szukać niedoskonałości w yin i yang, otwieraniu i zamykaniu. Musisz znać siebie i znać innych: [wtedy] w stu walkach sto razy zwyciężysz.

Artykuł ukazał się w 14 numerze Biuletynu Dao e-zin

Źródło: http://www.scheele.org/lee/classics.html