Nauka Tai Chi polega na początku między innymi na naśladowaniu kształtu pozycji i ruchów. Potem także szukaniu odczuć jakie im towarzyszą. Na każdym poziomie zaawansowania musimy nauczyć się proporcjonalnego skalowania. O co chodzi?
Musisz sobie przypomnieć wujka Talesa ze szkoły podstawowej. Tak, tak na pewno poznałeś go na matematyce. W przypadku pozycji musisz nauczyć się wszystkie jej wymiary zmieniać proporcjonalnie. Zmieniasz wysokość - zmienia się także szerokość i długość pozycji oraz zakres ruchów rąk.
Niby proste, ale tylko z pozoru. W przypadku ciała ludzkiego nie działa tak prosta geometria jak na tym przykładzie:
Logicznie, musiałoby to wtedy wyglądać mniej więcej tak: :-)
Jeśli Twój nauczyciel robi duże pozycje, Ty robiąc pozycje wyższe musisz je robić odpowiednio węższe, ale i krótsze. Jeśli nie będziesz potrafił proporcjonalnie dostosować pozostałych wymiarów do wysokości pozycji zawsze będziesz czuł (lub nie), że coś jest nie w porządku.
Jak dobrać odpowiednią dla siebie wielkość pozycji? Najpierw musisz ustalić wysokość na jakiej zamierzasz ćwiczyć. To zaś zależy od celu Twojego konkretnego treningu. Omówieniem celu zajmiemy się w dalszej części tego artykułu, teraz skupimy się nad właściwymi proporcjami.
(...)
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?
Artykuł ukazał się w 34 i 36 numerze Biuetynu Dao e-zin
Adam Wypart
Instruktor Tai Chi Chuan z ponad 30-letnim doświadczeniem, autor wielu artykułów, kursów i wideo lekcji Tai Chi i Chi Kung