Chen Xiaowang, spadkobierca Taijiquan rodziny Chen uważa, że doskonalenie energii rozwijania jedwabnego kokonu jest podstawową metodą treningu Taijiquan zarówno dla zdrowia jak i sztuk walki. Zadaniem tych ćwiczeń jest połączenie wszystkich części ciała ze sobą oraz z Dan Tien, który ma być źródłem i siłą napędową każdego ruchu.

Trening rozwijania jedwabnego kokonu, niezależnie od stylu Taiji, ma na celu zjednoczenie energii w całym ciele. Trening taki wzmacnia energię, powoduje, że ruchy stają się płynne, a do ćwiczenia zaangażowane jest całe ciało. WM Chen kładzie nacisk na trening rozwijania jedwabnego kokonu, mówiąc iż 'jest on bardzo prosty, a jednocześnie bardzo złożony'. Nazwa tego ćwiczenia pochodzi od ruchu występującego przy przędzeniu jedwabiu. Z zewnątrz ruch ten bardzo to przypomina.

Na bardziej zaawansowanym poziomie rozwijanie jedwabnego kokonu jest wykorzystaniem idei wirowego ruchu jedwabiu dla uzyskania siły i energii. WM Chen porównuje ruch ciała przy treningu rozwijania jedwabnego kokonu do wykręcania mokrego ręcznika. Jednakże zwraca uwagę, że rzeczywisty ruch to nie tylko wykręcanie samymi rękami ale skoordynowany ruch całego ciała: ramion, barków, talii, bioder, kolan - wszystkich razem. Przypomina to raczej sytuację jakby nasze ciało było ręcznikiem, który jest poddawany skręcaniu i ściskaniu.

WM Chen zauważa, że ruch fizyczny obejmuje Dan Tien, Mingmen (punkt na plecach na wysokości pępka), talię, plecy, ręce od barków do dłoni i nogi poprzez biodra i kolana do stóp. Ruch wszystkich tych części następuje jednocześnie. Spiralny ruch talii powoduje taki sam ruch zarówno barku, łokcia i nadgarstka jak i bioder, kolan i kostek. Wszystko to nazywane jest rozwijaniem jedwabnego kokonu.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Opracowano na podstawie: Chen Xiaowang on: Silk Reeling Energy Skills, Ta'i chi nr 20/1995. Artykuł ukazał się w 3, 4 i 9 numerze Biuletynu Dao e-zin