Gdy mówimy o różnych chińskich sztukach walki lub ćwiczeniach zdrowotnych często słyszymy o stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Strona zewnętrzna odnosi się do mięśni, szybkości, tępej siły, kondycji i masy ciała. Strona wewnętrzna oznacza organy wewnętrzne, Chi lub energię wewnętrzną, umysł oraz ducha. Najpierw rozwijamy stronę zewnętrzną, a później stopniowo stronę wewnętrzną, zaczynamy od treningu ogólnorozwojowego, by później przejść do bardziej subtelnego treningu.

Jednym z pierwszych i najważniejszych ćwiczeń rozwijających siłę wewnętrzną jest medytacja w pozycji stojącej. Ćwiczenie to pomaga rozwinąć idealną równowagę pomiędzy napięciem i rozluźnieniem. Uczy nas ono utrzymywać ciało w wygodnej i stabilnej pozycji. Poprzez przeniesienie naszej uwagi na centrum ciała (Dan Tian) nasz umysł staje się spokojny i skoncentrowany, oczyszczamy się z niepotrzebnych myśli. Ćwiczenie to pozwala stopniowo rozluźnić organy wewnętrzne i wytworzyć ciepło i odczucie krążenia bioelektryczności w całym ciele.

Gdy jesteś w stanie skoncentrować tę energię w jednym punkcie - w Dan Tian (zwanym Polem Eliksiru - dosł. tłum.) możesz zacząć uczyć się rozprowadzać te energię we wszystkich meridianch ciała. Mówi się, że ten kto jest w stanie robić to poprawnie uwolni się od wszelkich dolegliwości, stanie się silny, pełen wigoru i będzie wyglądał młodziej.

Innym ważnym ćwiczeniem są Kroki (Chodzenie) Tai Chi. Ćwiczenie to uczy rozluźnienia w czasie ruchu. Gdy Twoje nogi są silniejsze możesz przysiadać na nich nieco niżej, choć na początku będzie Ci jednak ciężko. Będziesz jednak czuł, że wzmacniają się Twoje mięśnie, ścięgna i stawy. Odczujesz również jak techniki chodzenia wpłyną pozytywnie na Twoje wnętrze, oddech, organy wewnętrzne. Gdy będziesz w stanie ćwiczyć bez przerwy przez co najmniej 15-20 min. bez odczucia napięcia górnej części ciała to wtedy zaczniesz naprawdę rozwijać siłę wewnętrzną.

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, nerki są powiązane z pierwotną energią wewnętrzną. Nogi są zaś powiązane z systemem nerek. Kroki Tai Chi rozwijają więc zarówno dolną część pleców jak i zwiększają i stymulują krążenie energii w okolicy nerek. Poprzez wzmacnianie nóg rozwijasz więc energię wewnętrzną oraz poprawiasz funkcjonowanie nerek.

Mistrz Fu Sheng Yuan, światowej sławy autorytet w stylu Yang Tai Chi zawsze podkreślał znaczenie silnych nóg, rozluźnionego tułowia oraz utrzymywania Chi nisko (poniżej talii). Kroki Tai Chi rozwijają te atuty.

Poprawna praktyka sekwencji Tai Chi jeszcze bardziej rowija siłę wewnętrzną. Mistrz Fu duży nacisk kładzie na poprawne wykonywanie każdej pozycji i dokładne ich wzajemne połączenie. Dążenie do poprawności wykonywanych ruchów pomaga skierować naszą uwagę do wnętrza ciała i rozwija zdolność koncentracji umysłu podczas praktyki. Zrozumienie zastosowań bojowych każdej pozycji znacznie zwiększa poprawność wykonania i kształtuje właściwe nastawienie przy wykonywaniu poszczególnych ruchów.

Ten kto osiągnął wysoki poziom w tego rodzaju treningu cieszy się dobrym zdrowiem, elastycznym i rozluźnionym ciałem, ogromnymi zapasmi siły i energii, spokojem umysłu i czerpie ogromna radość z treningu.

Wiele osób było zapewne świadkami niezwykłych popisów siły, takich jak np. kruszenie kamieni, wkładanie rąk do wrzacego oleju itp., demonstrowanych przez mistrzów Chi Kung. Umiejętności te dobitnie świadczą o możliwościach jakie drzemią w ludzkim organizmie gdy ciało, umysł, chi i duch stanowią jedność.

Aby osiągnąć sukces w sferze siły wewnętrznej musisz się wykazać determinacją, właściwą koncentracją, cierpliwością i wiarą we własne możliwości. Rozwijanie tylko tych aspektów jest nagrodą samą w sobie, a zarazem sędzią twoich wysiłków w treningu.

Opublikowano za zgodą autorów 'Online Magazine' - Tai Chi Academy. Artykuł ukazał się w 21 numerze Biuletynu Dao e-zin

Źródło: http://www.taichiacademy.com.au/magazine/feature6.htm