Ostatnio natknąłem się na krótką informację na temat wyników pewnych badań z zakresu medycyny i zdrowia. Otóż pewna grupa naukowców zauważyła, że ćwiczenie ('gimnastyka') mięśni jelit i mięśni je otaczających wpływa korzystnie na proces wypróżniania się i likwidowanie zaparć, a co za tym idzie poprawę przemiany materii. Chyba każdy intuicyjnie czuje, że jest tak faktycznie.

Od razu wzbudziło to moje skojarzenia z aktywnością obszaru Dan Tian - a więc właśnie okolic jelit - w czasie treningu Taiji. Nie tylko z własnego doświadczenia wiem, że aktywność fizyczna okolicy podbrzusza jaka ma miejsce podczas poprawnego treningu Taiji faktycznie wpływa pozytywnie na szybkość i skuteczność przemiany materii.

Pod pojęciem poprawny trening mam na myśli autentyczna pracę Dan Tian, który ma za zadanie sterować ruchem wszystkich części ciała. Niewiele ma to wspólnego wyłącznie z 'machaniem rękami' jakie ma miejsce u osób całkiem początkujących lub nie wchodzących głębiej w praktykę Taiji.

Czyżby więc naukowcy niechcący udowodnili odchudzający wpływ ćwiczenia Taiji? Przychylam się do takiej teorii 'odchudzającego' wpływu Taiji znacznie bardziej niż do twierdzenia, że jest to zasługa wyłącznie aktywności fizycznej.

Po kilku miesiącach prowadzenia zajęć wyłącznie dla osób starszych, z ograniczoną sprawnością muszę przyznać, że nawet proste ćwiczenia rozgrzewające, które angażują do pracy mięśnie okolic jelit mają pozytywny wpływ na trawienie.

Byłem bardzo zaskoczony faktem, że nawet bardzo łagodny trening, trwający 1 godzinę raz w tygodniu w ciągu paru miesięcy miał odchudzający wpływ na studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uświadomiłem sobie, że przecież tak mała intensywność ćwiczeń Tai Chi (dostosowana do możliwości tej grupy ćwiczących) nie może mieć wpływu na wzmożenie procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Jestem przekonany, że główny wpływ na zmniejszenie wagi ciała musiał być spowodowany poprawą funkcjonowania układu trawienia poprzez zintensyfikowaną pracę mięśni okolic brzucha.

Jeśli chodzi o proces faktycznego 'spalania' tkanki tłuszczowej to może działać pewien inny mechanizm. Podejmując trening Taijiquan angażujemy nasz umysł znacznie bardziej niż w przypadku ćwiczeń fizycznych, w których nie używa się mózgu (bierne powtarzanie). Wiadomo zaś, że mózg zużywa ogromne ilości energii na procesy myślowe. Początkowy okres nauki Taiji to etap intensywnej pracy mentalnej związanej z zapamiętywaniem i porządkowaniem zdobywanej wiedzy. Niewątpliwie zużycie energii jest w tym okresie znaczne tak jak podczas każdej intensywnej nauki.

Poznając nieco zagadnienia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz sięgając do współczesnych badań naukowych można dopatrzeć się jeszcze innej przyczyny zmniejszenia nadwagi pod wpływem treningu Taiji. Wydaje się, że w wielu przypadkach kluczową rolę może odgrywać także zmiana w psychice jaka dokonuje się z biegiem treningu. Uwolnienie się przynajmniej od części stresu i napięcia albo łatwiejsze radzenie sobie z tymi problemami w wyniku uprawiania Taiji przyczynia się do wyregulowania pracy m.in. układu trawiennego. Niemałe znaczenie może mieć również większa akceptacja siebie, która uwalnia od napięcia psychicznego i sprawia, że cały organizm zaczyna lepiej funkcjonować.

Fragment artykułu ukazał się w 29 numerze Biuetynu Dao e-zin