Home / Treningi / Pytania i odpowiedzi

Często zadawane pytania

Zapisy, rozpoczęcie ćwiczeń, formalności

  1. Czy można dołączyć do grupy początkujących w kwietniu?
  2. Czy można zobaczyć jak wyglądają zajęcia Tai Chi Chuan?
  3. Czy muszę wnosić opłatę na pierwszych zajęciach?
  4. Chciał(a)bym teraz zacząć ćwiczyć, kiedy i jak mogę się zapisać?
  5. Jak liczne są grupy?
  6. Jaki jest przedział wiekowy ćwiczących?
  7. W jakim stroju najlepiej jest ćwiczyć?
  8. Jak można nadrobić zaległości jeśli nie rozpoczęło się nauki w momencie otwarcia grup początkujących?

Predyspozycje, przeciwwskazania

  1. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
  2. Czy są jakieś przeciwwskazania do treningu Tai Chi?
  3. Czy trening Tai Chi jest obciążający?
  4. Czy trening Tai Chi jest urazowy?
  5. Chcę ćwiczyć tylko dla zdrowia, czy muszę ćwiczyć elementy walki Tai Chi?
  6. Chciałbym ćwiczyć Tai Chi rekreacyjnie, czy muszę uczyć się wszystkich form?
  7. Mam 50 lat czy mogę zacząć ćwiczyć Tai Chi?
  8. Czy trening Tai Chi Chuan dla sztuk walki jest szkodliwy dla zdrowia?

Program nauczania

  1. Chciał(a)bym ćwiczyć Kung Fu ale szkoła prowadzi tylko zajęcia Tai Chi...
  2. Czy uczycie samoobrony?
  3. Czy nauczacie innych sztuk walki?
  4. Czy na zajęciach praktykuje się medytację?
  5. Czy medytacja może być niebezpieczna?

Pozostałe zagadnienia

  1. Czy pokazywane na YouTube filmy demonstrujące umiejętności mistrzów Tai Chi Chuan są autentyczne?
  2. Czy Tai Chi Chuan ma coś wspólnego z religią? Czy Tai Chi mogą ćwiczyć chrześcijanie, katolicy lub wyznawcy innych religii?
  3. Czy mogę w każdej chwili zrezygnować z zajęć?
  4. Czy mogę wrócić do zajęć po dłuższej przerwie?
  5. Ile godzin dziennie / tygodniowo trzeba ćwiczyć?
  6. Lepiej ćwiczyć rzadko i dużo, czy krócej ale częściej?
  7. Czy mogę się nauczyć z książki / filmów?
  8. Mieszkam daleko i nie mam możliwości uczestniczyć w regularnych zajęciach, co mogę zrobić?
  9. Czy Tai Chi jest tym samym co Taiji lub Taijiquan?
  10. Czym się różni Tai Chi Chuan (Taijiquan) od Chi Kung (Qigong)? - nowe
  11. Nie znalazłe(a)m tutaj odpowiedzi na moje pytanie...

Zapisy, rozpoczęcie ćwiczeń, formalności

  1. Czy można dołączyć do grupy początkujących w kwietniu?
    Dziesięciomiesięczny sezon regularnych zajęć (od lipca jest przerwa) dobiega końca, wobec czego nie ma możliwości dołączenia do grup początkujących, które rozpoczęły naukę we wrześniu ubiegłego roku. Najlepszym rozwiązaniem jest zaczekanie do września, kiedy uruchamiamy nowe grupy początkujące. Czas ten można dobrze spożytkować, korzystając z naszych bezpłatnych multimedialnych kursów aby przygotować się do nauki Tai Chi. Aby być na bieżąco można również wpisać się na listę Dao news, gdzie informujemy m.in. o kolejnych naborach.

  2. Czy można zobaczyć jak wyglądają zajęcia Tai Chi Chuan?
    Zawsze jest taka możliwość w okresie od początku września do końca czerwca, czyli wtedy kiedy prowadzimy regularne treningi. Zdecydowanie jednak polecamy wzięcie udziału w pierwszym treningu, który jest darmowy. Daje to zupełnie inne doświadczenie aniżeli bierne przyglądanie się. Jeśli jednak zdecydujemy się tylko na obejrzenie zajęć, to warto pamiętać, że zajęcia trwają 90 minut, z czego pierwsze ok. 30 minut przypada na rozgrzewkę i ćwiczenia przygotowawcze lub podstawy. Aby zobaczyć jak faktycznie przebiega najważniejsza część treningu warto przyjrzeć się zajęciom przez co najmniej 50-60 min.

  3. Czy muszę wnosić opłatę na pierwszych zajęciach?
    Nie trzeba. W naszej Akademii można uczestniczyć nawet w 3 próbnych treningach. Jeśli decydujemy się na kontynuację nauki wnosimy odpowiednią opłatę za cały okres, włącznie z próbnymi lekcjami. Jeśli rezygnujemy z dalszych treningów, nie musimy za nic płacić.

  4. Chciał(a)bym teraz zacząć ćwiczyć, kiedy i jak mogę się zapisać?
    Na zajęcia w naszej Akademii nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Aby rozpocząć naukę wystarczy przyjść na zajęcia dla początkujących. Zapisów dokonujemy wraz z pierwszą wpłatą. Nowe grupy początkujące startują z nauką od podstaw we wrześniu. Zajęcia prowadzimy w cyklach rocznych, najbardziej korzystny okres do zapisów to miesiące wrzesień i ewentualnie październik. Niekiedy, w przypadku dużej liczby chętnych w lutym tworzymy w Katowicach drugą grupę początkującą.

  5. Jak liczne są grupy?
    Z reguły na jednego instruktora przypada od 6-8 do ok. 25 osób. W Gliwicach grupa początkująca i zaawansowana (prowadzona przez dwóch instruktorów) trenuje na jednej sali, dlatego łącznie może być obecnych więcej osób.

  6. Jaki jest przedział wiekowy ćwiczących?
    W zajęciach uczestniczą osoby w różnym wieku, zwykle od ok. dwudziestolatków do seniorów. Największą grupę ćwiczących stanowią osoby w przedziale od 30 do 50 lat.

  7. W jakim stroju najlepiej jest ćwiczyć?
    Najlepszy jest luźny sportowy strój nie krępujący ruchów. W zupełności wystarczy koszulka t-shirt lub bluza gdy jest chłodniej, luźne spodnie oraz miękkie obuwie sportowe typu "halówki", najlepiej na cienkiej, płaskiej podeszwie (odradzamy ciężkie "adidasy" na grubej podeszwie).

  8. Jak można nadrobić zaległości jeśli nie rozpoczęło się nauki w momencie otwarcia grup początkujących?
    Istnieje kilka możliwości, które warto łączyć:
    1. Od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki warto bardzo regularnie uczęszczać na zajęcia stopniowo uzupełniając materiał.
    2. Zapisać się na darmowe kursy, gdzie wyjaśnione są niektóre ćwiczenia. Warto zapisać się na listę aktualności - Dao news gdyż tylko osoby zapisane na tę listę mają dostęp do pomocniczych materiałów szkoleniowych - prezentacji sekwencji stylu Chen Taijiquan, która stanowi zasadniczą i najtrudniejszą część wszystkich ćwiczeń jakie poznają osoby początkujące.
    3. Można zwiększyć ilość zajęć, w których bierzemy udział uczęszczając na treningi w różnych miastach.
    4. Można umówić się na uzupełnienie materiału korzystając z lekcji prywatnych.

Predyspozycje, przeciwwskazania

  1. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
    Tak, w naszej Akademii nie prowadzimy zajęć dla osób w wieku poniżej 14 lat. Wynika to z faktu, że młodsze osoby zazwyczaj nie są w stanie dłużej skupić się na określonym zadaniu. Dzieci posiadają znacznie więcej energii dlatego powinny uprawiać dyscypliny bardziej dynamiczne. Bywają wprawdzie nieliczne szkoły, gdzie nauczane są nawet młodsze dzieciaki. Jest tam jednak zmodyfikowany program nauczania, dostosowany do wieku ćwiczących. W naszj szkole nie ma górnego ograniczenia wiekowego.

  2. Czy są jakieś przeciwwskazania do treningu Tai Chi?
    Nie ma większych przeciwwskazań poza świeżo przebytym zawałem serca oraz chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz niektórymi neurologicznymi. Osoby nadpobudliwe mogą mieć trudności z koncentracją co może stanowić przeszkodę w opanowaniu nauczanego materiału. Jeśli chodzi o układ kostno-stawowy to poważne schorzenia stawu kolanowego mogą stanowić przeciwwskazanie do treningu. Są także pewne sygnały świadczące o tym, że przeciwwskazaniem mogą być także pewne poważne schorzenia przewodu pokarmowego. Dotyczy to sytuacji gdy wzmożona perystaltyka jelit wpływa na pogorszenie stanu zdrowia.

  3. Czy trening Tai Chi jest obciążający?
    Wszystko zależy od dotychczasowej aktywności fizycznej ćwiczącego, predyspozycji, sprawności, kondycji wytrzymałości, wieku, motywacji itp. Dla jednych będzie on mało obciążający, dla innych znacznie. Pierwszy rok treningu na pewno nie jest obciążający dla układu krążenia, ponieważ ćwiczymy przede wszystkim powoli. Na każdym etapie treningu stosunkowo największe obciążenie przypada na nogi (ćwiczymy w pozycjach na nogach ugiętych w kolanach).

  4. Czy trening Tai Chi jest urazowy?
    Ze względu na wolne tempo wykonywanych ruchów ćwicząc Tai Chi można uniknąć większości kontuzji jakie pojawiają się w przypadku treningu bardziej gwałtownych sztuk walki lub innych dynamicznych form aktywności fizycznej. Trzeba jednak od samego początku zwrócić szczególną uwagę na poprawne wykonywanie pozycji aby uniknąć przeciążenia i kontuzji kolan.

  5. Chcę ćwiczyć tylko dla zdrowia, czy muszę ćwiczyć elementy walki Tai Chi?
    Nie jest to konieczne. Grupa zaawansowana obok treningu sekwencji ćwiczy również ustalone techniki pchających dłoni, oraz przykładowe zastosowania bojowe technik. Trening ten jest jednak łagodny, pozbawiony rywalizacji i agresji, służy bowiem doskonaleniu techniki, równowagi, świadomości własnego ciała, znacząco poprawiając zrozumienie charakteru wykonywanych ruchów. Wpływa to bardzo pozytywnie na trening indywidualny, np. sekwencji. Bojowym aspektom Tai Chi poświęcone są osobne zajęcia, nie ma obowiązku uczęszczania na nie. Trzeba zaznaczyć, że poznawanie aspektów bojowych pozytywnie zmienia nasz trening, tzn. staje się on głębszy i przynosi więcej efektów, ponieważ wymaga od nas lepszego zrozumienia podstawowych zasad Tai Chi Chuan. Więcej w tym temacie można przeczytać w artykule: Niski poziom filozofii w Tai Chi

  6. Chciałbym ćwiczyć Tai Chi rekreacyjnie, czy muszę uczyć się wszystkich form?
    Nie jest to wymagane, chociaż nauka zaawansowanych form (np. z bronią) daje często wiele radości urozmaicając trening. Tak naprawdę można się ograniczyć do podstaw oraz jednej długiej formy starego stylu (Lao Jia Yi Lu). Nie wszyscy mają czas, chęci czy możliwości by uczyć się trudniejszych zaawansowanych form, dlatego też w naszej Akademii nie wprowadzamy obowiązku uczenia się kompletnego stylu. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by dołączyć do grupy zaawansowanej po roku treningu może powtórzyć naukę od podstaw. Trzeba jednak mieć świadomość, że na każdym etapie treningu będą na nas czekały pewne wyzwania. Prawdziwą radość i satysfakcję będziemy czerpać z tego co wymaga od nas włożenia pewnej pracy. ("rodzi się w bólu" :-)). Coś co przychodzi łatwo, co dostajemy za darmo z reguły szybko się nudzi i nie cieszy nas trwale.

  7. Mam 50 lat czy mogę zacząć ćwiczyć Tai Chi?
    Owszem, wiele osób zaczyna ćwiczyć w tym wieku. Należy jednak wcześniej zawsze skonsultować się z instruktorem, informując go osobiście o przebytych urazach oraz aktualnych dolegliwościach. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać także konsultacja z lekarzem. Trening pozornie wygląda na mało wyczerpujący i bezpieczny, trzeba jednak pamiętać, że w pewnym wieku, zwłaszcza przy braku wcześniejszej aktywności fizycznej znacznie łatwiej o różnego rodzaju kontuzje, np. w przypadku niestarannej rozgrzewki. Więcej cennych informacji na ten temat można znaleźć w naszych bezpłatnych multimedialnych kursach.

  8. Czy trening Tai Chi Chuan dla sztuk walki jest szkodliwy dla zdrowia?
    Wbrew pozorom osoby ćwiczące Tai Chi Chuan pod kątem samoobrony (sztuki walki) z reguły osiągają większe korzyści zdrowotne niż osoby, które od początku nastawiają się tylko na czerpanie korzyści zdrowotnych czy "duchowych" z treningu. Dzieje się tak dlatego, że trening nastawiony na zrozumienie aspektów bojowych od samego początku wymaga od ćwiczącego większej dyscypliny chociażby odnośnie poprawności wykonywanych pozycji czy pracy mentalnej. Oczywiście osoby starsze lub mające poważniejsze problemy zdrowotne w ograniczonym zakresie lub wcale nie będą mogły wykonywać pewnych ćwiczeń co nie oznacza, że osoby te nie znajdą grup treningowych dostosownych programem do swoich możliwości. Intensywny trening "bojowy" taijiquan może być źródłem kontuzji jak każda inna sztuka walki, chociaż na pewno w mniejszym stopniu.

Program nauczania

  1. Chciał(a)bym ćwiczyć Kung Fu ale szkoła prowadzi tylko zajęcia Tai Chi...
    Tai Chi Chuan to jeden ze stylów Kung Fu. Termin "Kung Fu" nie oznacza bowiem żadnej konkretnej sztuki walki lecz tylko zajęcie, którego doskonalenie wymaga nakładu czasu i pracy. Wielu osobom Tai Chi Chuan kojarzy się zwykle z powolnymi ćwiczeniami wykonywanymi w Chinach przez starsze osoby. Jest to tylko część prawdy. Początkowy okres treningu obejmuje przede wszystkim ćwiczenia wykonywane powoli, lecz po opanowani podstawowego materiału możemy doskonalić się dalej poznając formę dynamiczną, formy z bronią oraz wiele różnych ćwiczeń z partnerem począwszy od prostych ćwiczeń tzw. "pchających dłoni" po ćwiczenia bardziej zaawansowane związane z doskonaleniem umiejętności samoobrony. W naszej Akademii jest możliwa nauka kompletnego stylu rodziny Chen. Nie każdy oczywiście musi opanować cały styl. Podstawą treningu jest ćwiczenie powoli.

  2. Czy uczycie samoobrony?
    Nauczamy i trenujemy pewne aspekty samoobrony, aczkolwiek nie ma to charakteru kursu samoobrony lecz stałego doskonalenia umiejętności bazujących na wykorzystaniu zasad Tai Chi w walce. Bez poznania tych zasad poprzez ćwiczenia indywidualne (podstawy, forma) wiele ćwiczeń kontaktowych może być źle lub w ogóle niezrozumiałych albo trudnych do opanowania. Postęp w umiejętnościach samoobrony w oparciu o zasady Tai Chi wymaga nie tylko treningu z partnerem, ale przede wszystkim samodzielnego doskonalenia w ćwiczeniach wykonywanych indywidualnie.

  3. Czy nauczacie innych sztuk walki?
    Nie. Nauczamy tylko Tai Chi Chuan rodziny Chen.

  4. Czy na zajęciach praktykuje się medytację?
    Medytacja to bardzo ogólne pojęcie. Medytacji ćwiczonej w treningu Tai Chi Chuan, mającej na celu m.in. budowanie właściwej struktury i rozwijanie świadomości całego ciała oraz jedności ruchu nie można w żaden sposób utożsamiać z medytacją stosowaną w różnych szkołach samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego czy duchowego. W przypadku treningu Tai Chi Chuan odpowiedni stan umysłu służy poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz uzyskanie lepszej kontroli nad ciałem.

  5. Czy medytacja może być niebezpieczna?
    Nasza opinia na temat bezpieczeństwa medytacji jest zbliżona do tej: Bezpieczeństwo medytacji - Wikipedia

Pozostałe zagadnienia

  1. Czy pokazywane na YouTube filmy demonstrujące umiejętności mistrzów Tai Chi Chuan są autentyczne?
    Nie wszystkie. Obecnie coraz więcej jest filmów które nie prezentują faktycznych umiejętności mistrzów. Wiele prezentacji jest sfabrykowanych, uczniowie często "podkładają się", są bierni, albo nauczeni uległości. Filmy pokazujące umiejętności mistrza Chen Xiaowang"a oraz wielu innych nauczycieli rodziny Chen z wioski Chenjiagou (i nie tylko) są autentyczne.

  2. Czy Tai Chi Chuan ma coś wspólnego z religią? Czy Tai Chi mogą ćwiczyć chrześcijanie, katolicy lub wyznawcy innych religii?
    Wokół tej kwestii powstało wiele nieporozumień wynikających z faktu, że nieliczne szkoły (niektórzy nauczyciele) Tai Chi mogą przykładać większą wagę do kwestii filozoficznych treningu. Najczęściej przyczyna tego jest bardzo prosta: brak wiedzy czym faktycznie jest sztuka Taijiquan oraz niskie kompetencje i umiejętności (a czasem niestety chęć przygarnięcia "zagubionych wewnętrznie" osób). W oparciu o taki wypaczony i nieautentyczny obraz sztuki Tai Chi Chuan wielu duchownych dostrzega niebezpieczeństwo w praktyce nie tylko Tai Chi ale także innych wschodnich sztuk walki. Trzeba pamiętać, że zasady Tai Chi Chuan (oraz czasem widowiskowe demnstracje autentycznych mistrzów) są całkowicie wytłumaczalne na gruncie fizyki: mechaniki klasycznej, biomechaniki oraz innych dziedzin nauki. Nie ma w tym nic nadprzyrodzonego, magicznego czy niewytłumaczalnego. Filozofia yin-yang, na której oparte są zasady Tai Chi zrodziła się w wyniku obserwacji przyrody. Opisuje ona oczywiste, niezmienne reguły występujące w naturze, które są faktem (jak na przykład to, że po dniu występuje noc, po porze suchej deszcz, itd.) Osoby głębiej zainteresowane relacją pomiędzy Tai Chi Chuan a religią odsyłam do artykułu: Tai Chi a religia i chrześcijaństwo.

  3. Czy mogę w każdej chwili zrezygnować z zajęć?
    Tak, w każdej chwili można zrezygnować z zajęć. Ćwiczący nie jest w żaden sposób związany jakąkolwiek terminową umową czy klauzulą.

  4. Czy mogę wrócić do zajęć po dłuższej przerwie?
    Tak, zawsze jest to możliwe, trzeba jednak na nowo uświadomić sobie własne możliwości aby uniknąć kontuzji związanych z przeszacowaniem swojej sprawności.

  5. Ile godzin dziennie / tygodniowo trzeba ćwiczyć?
    Na tak zadane pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ćwiczy tyle ile chce i na ile mu czas pozwala. Efekty treningu są adekwatne nie tylko do ilości czasu przeznaczonego na trening ale także, a raczej przede wszystkim jakości samego treningu.

  6. Lepiej ćwiczyć rzadko i dużo, czy krócej ale częściej?
    Zdecydowanie lepszy jest trening regularny. Mniejsze ale regularne dawki dużo pozytywniej wpływają na zdrowie, samopoczucie i postępy niż rzadkie przypadkowe treningi.

  7. Czy mogę się nauczyć z książki / filmów?
    Obecne na rynku książki i filmy należy bardziej traktować jako pomoc w okresie nauki ruchów. Używanie ich jako podstawowego źródła nauki nie jest wskazane dla osób początkujących. Z książki lub z filmu nie jesteśmy w stanie nauczyć się istotnych szczegółów, mających zasadnicze znaczenie w zrozumieniu zasad Tai Chi Chuan.

  8. Mieszkam daleko i nie mam możliwości uczestniczyć w regularnych zajęciach, co mogę zrobić?
    Można spróbować skontaktować się z najbliższym ośrodkiem Tai Chi Chuan w swojej okolicy i zapytać czy organizuje jakieś weekendowe seminaria lub inne formy nauki dla początkujących. Jeśli jednak zależy nam (a powinno) na wiarygodnym i rzetelnym przekazie sztuki warto rozpatrzyć udział w seminarium nie w pierwszej napotkanej szkole, ale w takiej, która ma wypracowaną i uznaną markę. Pewną formą przygotowania do rozpoczęcia nauki Tai Chi Chuan może być udział w naszych multimedialnych kursach oraz dziale gdzie są zamieszczone opisy i zdjęcia podstawowych ćwiczeń.

  9. Czy Tai Chi jest tym samym co Taiji lub Taijiquan?
    Tai Chi oraz Taiji oznaczają to samo tylko napisane są przy pomocy różnych transkrypcji. Czasem spotyka się też pisownię Tai-Chi lub T"ai Chi (a tai-czi to już zbytnie spolszczenie). Warto jednak podkreślić, że zwrot "Tai Chi" (lub Taiji) jest tylko pewnym uproszczeniem poprawnej nazwy brzmiącej "Tai Chi Chuan" lub "Taijiquan" (czytaj tai ci(dzi) cz(ć)ua(e)n) i oznaczającej sztukę walki. Wiele szkół pomija często element bojowy Taijiquan (często z powodu niskich kwalifikacji instruktorów - patrz artykuł Niski poziom filozofii w Tai Chi) i dlatego obcina człon "Chuan" (quan) w nazwie, który oznacza dosłownie "pięść" a w tym kontekście "sztuka walki". Pisząc na naszych stronach Tai Chi Chuan, Taijiquan lub w skrócie Taiji zawsze mamy na myśli prawdziwe Taijiquan czyli dawną chińską sztukę walki. W odniesieniu do materiału nauczanego w innych szkołach sformuowania te niekoniecznie będą równoznaczne.

  10. Czym się różni Tai Chi Chuan (Taijiquan) od Chi Kung (Qigong)? - nowe
    Chi Kung (QiGong) można przetłumaczyć jako "ćwiczenia (trening) z energią Chi (Qi)" i może oznaczać jakikolwiek trening czy to bardziej fizyczny czy też bardziej mentalny wymagający nakładu pracy i czasu, który ma na uwadze także pielęgnowanie Chi. "Chi" występujące we frazie Tai Chi Chuan (Taijiquan) nie oznacza tego samego "Chi" występującego w nazwie "Chi Kung" (inne chińskie znaki). Tai Chi Chuan to sztuka walki, która w założeniach teoretycznych opiera się m.in. o zasady krążenia Chi w organizmie. Można powiedzieć, że Tai Chi Chuan jest bradzo rozbudowanym "bojowym" stylem Chi Kung. Ćwicząc Tai Chi ćwiczymy jednocześnie Chi Kung, ale nie odwrotnie.

  11. Nie znalazłe(a)m tutaj odpowiedzi na moje pytanie...
    Można skontaktować się z nami telefonicznie lub poprzez email (dane kontaktowe), warto również zajrzeć, lub zapytać na forum. Dużo różnych wartościowych informacji prezentujemy w naszych kursach a także elektronicznym czasopiśmie Dao e-zin.

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne