Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Oddział World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Ćwiczenie rozluźniające i rozciągające kręgosłup i plecy

Autor opisu: Adam Wypart

Ćwiczenie pochodzi z zestawu Qigong: 'Osiem Kawałków Brokatu'. Prezentowana wersja (zaczerpnięta z rozgrzewki w szkole YMAA) została rozwinięta o dodatkowe elementy przez autora opisu.

Wykonanie ćwiczenia zajmuje zaledwie parę minut i można je powtarzać dowolną ilość razy. Ćwiczyć można samodzielnie w domu, w przerwach w pracy, po dłuższej podróży samochodem itd.

1. Stań prosto ze złączonymi stopami i rękami swobodnie opuszczonymi wzdłuż tułowia. Na wysokości podbrzusza spleć dłonie i wykonując wdech unieś je do góry ponad głowę. W czasie podnoszenia ręce są zgięte i przemieszczają się blisko ciała. Zwróć uwagę by część lędźwiowa pleców była w tym momencie lekko wypchnięta do tyłu. Chodzi o to, żeby uniknąć nadmiernej lordozy kręgosłupa w trakcie podnoszenia i utrzymywania rąk w górze, gdyż taka tendencja powstaje automatycznie i nieświadomie. Pozostań w tej pozycji przez chwilę, wykonując kilka swobodnych oddechów.


Wyciągnięcie w górę

2. Odchyl ciało i głowę lekko do tyłu aby rozciągnąć przednią cześć tułowia. Odchylenie jest bardzo ważne w przypadku osób cierpiących na dyskopatię lędźwiowego lub szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeśli cierpisz na te przypadłości możesz pozostać w tej pozycji nieco dłużej, jeśli nie wytrzymaj ok. 5 sekund.


Odchylenie w tył

3. Wyprostuj się i na chwilę unieś się na palcach nóg aby wzmocnić efekt rozciągania.
(...)

Uwaga,
widzisz tylko fragment (20 %) opisu ćwiczenia.
Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć darmowy dostęp do całości?

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Imię lub pseudonim:
(wymagane)
Adres email:
(wymagany, nie jest widoczny)
Strona www:
(opcjonalnie)
Treść: (wymagana)

Jak ma na imię skoczek Małysz:
(wymagane - ochrona przed spamem)
Zapamiętaj mnieDodawanie komentarza oznacza akceptację regulaminu