AC - Andrea Cheng (prowadzący wywiad)
MH - Ma Hong (mistrz Chen Taijiquan)
GX - George Xu (mistrz - uczeń mistrza Ma Hong)

AC: Czy mógłby Pan coś powiedzieć o historii swojej nauki Taiji ? O Pana Shr Fu?
MH:
Jednym z najbardziej znanych praktyków Chen Taiji był Chen Fa-Ke. Uczyłem się u jego syna Chen Dao Kuei. Chen Fa Ke należał do siedemnastego pokolenia mistrzów, nasz nauczyciel do osiemnastego.

AC: A Pan?
MH:
Do osiemnastego GX: On (Ma Hong) nie jest tylko zwykłym studentem, On jest uważany za 'wewnętrznego ucznia', bardziej cennego. on jest mistrzem dziewiętnastego pokolenia. Jego nauczyciel był znany w Chinach w całym środowisku stylu Chen Taiji. Był bardzo, bardzo sławny. On (Ma Hong) napisał trzy książki.

AC: Napisał Pan trzy książki o... Taijiquan?
MH:
Tak, tak

AC: Czy wciąż ma Pan wielu studentów?
MH:
Tak

AC: Od dawna Pan naucza?
MH:
Zastanówmy się... Nie wcześniej niż od 1976 roku, ponieważ przedtem nie nauczałem, wcześniej najważniejszą sprawą były studia u mojego nauczyciela. Czułem, że jest jeszcze tak wiele do nauki, nie da się tego całego nauczyć. Taijiquan obejmuje bardzo wiele rzeczy.

AC: Prawda
MH:
Zawsze czułem, że jest jeszcze tak wiele do nauczenia się. Wciąż czuję się studentem! Czuję, że robię postęp, że się rozwijam.

AC: Kiedy mniej więcej zaczął Pan studia?
MH:
Tai Chi Chuan zacząłem studiować w 1962r. Trzydzieści trzy lata. W tym, z ostatnim nauczycielem studiuję od 1972 r.

AC: 1972...
MH:
Tak w 1972 r. zacząłem uczyć się od Chen Dao Kuei. Najpierw uczyłem się u kilku moich przyjaciół. Z tym, że to co oni ćwiczyli nie było w pełni standardem. W końcu postanowiłem uczyć się Tai Chi bardziej dokładnie i dogłębnie u Chen Dao Kuei.

AC: Jakie są Pana zdaniem jedne z najważniejszych aspekty nauki?
MH:
Hsing I, Pa Kua, Tai Chi: wszystkie te style mają jedną rzecz wspólna. Tą rzeczą jest: gang ru hsiang ji (Twardość i miękkość następują po sobie). Pa Kua także podąża tą drogą. Wiem o tym, chociaż w zasadzie nie ćwiczę tego stylu. Podobnie jest z Hsing Yi. Wiem trochę o Hsing Yi, uczyłem się nieco tego stylu. Przede wszystkim studiuję jednak Tai Chi Chuan. Teraz, Tai Chi stało się bardzo popularne, są jakby dwa sposoby jego ćwiczenia, jeden z nich to nadmierna miękkość.

AC: Jaki jest ten sposób?
MH:
Nie chciałbym o tym mówić. Jeśli o tym powiem, ćwiczący mogą się zmartwić. Nawet jeśli nie powiem ćwiczący i tak powinni wiedzieć jaki jest to Tai Chi. Bardzo wolne, bardzo miękkie. Utracone są elementy sztuki walki. A to jest podstawa, Tai Chi zostało pierwotnie stworzone jako sztuka walki.

AC: Tak więc, z Pana punktu widzenia jest to co robimy, Chen Tai Chi, które jest jak główny nurt oraz boczne 'odnogi' poza Chen Tai Chi, które według Pana są zbyt miękkie, kładą nacisk na zdrowie, korzyści holistyczne niż umiejętności sztuki walki? Jest Pan święcie przekonany o użyteczności Tai Chi jako sztuki walki?
MH:
Obecnie uprawianych jest wiele różnych odmian Tai Chi, które są bardzo popularne. Styl Yang, styl Wu, styl Chang, wiele różnych. Charakter każdego z nich jest nieco inny. Inny w jaki sposób? Moim zdaniem, są takie które dążą do nadmiernej miękkości jak i takie, które dążą do nadmiernej twardości. Takie jest moje zdanie. Wierzę, że to czego się nauczyłem od mojego nauczyciela jest właściwym kompromisem pomiędzy twardości i miękkością. On mówił o Yin i Yang. Yin i Yang w odniesieniu do Tai Chi. Mówił, że Tai Chi musi posiadać twardość i miękkość, musi być wolne i szybkie, musi mieć niesubstancjalne i substancjalne, zamknięte i otwarte. Musi mieć także... oj, jest tego taki wiele... 'Yi, Chi, Li', wszystkie te elementy muszą być powiązane ze sobą. To co jest zamknięte musi zostać otwarte, to co jest otwarte musi zostać zamknięte. Całkowite otwarcie nie jest dobre i całkowite zamknięcie również nie jest właściwe. (pokazuje przykłady pozycji) Dlatego wierzę, że to co przekazał mi mój nauczyciel jest bardziej zbliżone do pierwotnego charakteru Tai Chi.
Tak więc, poza aspektem zdrowotnym Tai Chi ma także swoją wartość jako sztuka walki. Nasz mistrz nauczał nas nie tylko poszczególnych pozycji ale także ich znaczenia, zastosowań wojennych poszczególnych technik.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Źródło: https://www.hsing-i.com/ma-hong-interview