Dla uproszczenia oraz z uwagi na częstotliwość występowania w praktyce ograniczymy się tylko do omówienia obrotów i skrętów ciała wokół osi pionowej.

Gdy mówimy o obrocie całego ciała to mamy na myśli zmianę jego orientacji w przestrzeni. To powinno być oczywiste. Przykładem może być obrót całej naszej pozycji gdy stoimy na jednej nodze albo obrót wykonany poprzez zrobienie odpowiednich kroków, gdy stoimy na dwóch nogach.

Gdy mówimy o skręcie ciała to mamy na myśli zmianę orientacji pewnych jego części, podczas gdy inne pozostają nieruchome. Możemy na przykład skręcić klatkę piersiową pozostawiając biodra w pierwotnym kierunku.

A czy może być tak, że część ciała się obraca, a część skręca? Oczywiście. Takie sytuacje występują najczęściej. Mówi się na przykład, że należy obrócić cały tułów (a nie tylko skręcić klatkę piersiową, co często robią początkujący). Czyli na przykład od bioder w górę ciało się obraca (tułów zachowuje się jak jedna płaszczyzna), a od bioder w dół skręca...

No i mamy problem, bo czyż nogi powinny / mogą się skręcać? Czy są do tego przystosowane? Nie bardzo. Zwłaszcza staw kolanowy, który ma jeden stopień swobody - noga w kolanie może się tylko zginać i prostować. Na szczęście mamy stawy biodrowe i kostki, które mają aż trzy stopnie swobody i mogą ten "skręt" zrealizować bez uszczerbku dla kolan. Aby jednak taki ruch w stawach biodrowych był możliwy trzeba ten obszar (Kua) rozluźnić i jednocześnie wzmocnić mięśnie ud. Nie trzeba (choć można :-)) w tym celu wykonywać specjalnych ćwiczeń wystarczy poprawna praktyka znanych technik podstawowych i sekwencji. Pod pojęciem poprawna praktyka należy w tym wypadku rozumieć dbanie o to aby w czasie ćwiczenia obrotów w pozycjach kolana nie skręcały się i nie zapadały do środka ani nie odchylały na zewnątrz.

W praktyce Tai Chi Chuan najczęściej występują oba ruchy: obrót i skręt, choć w różnych proporcjach. Co ważne (!) - w początkowej fazie praktyki warto zwrócić uwagę na to, aby ograniczać skręty tułowia, które stosunkowo łatwo nam przychodzą, jednak robione przesadnie prowadzą do nadmiernych napięć tułowia, a pracować nad obrotami całego tułowia dzięki rozluźnieniu w stawach biodrowych.

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao