Zrób trening mentalny.

Regularne, samodzielne powtarzanie jest kluczem do zapamiętania (ruchu, techniki, sekwencji) oraz doskonalenia umiejętności. Jeśli jednak nie masz możliwości trenować fizycznie możesz powtarzać techniki i sekwencje ruchów w myślach.

Intensywne wyobrażanie sobie jakiegoś ruchu uaktywnia komórki nerwowe, sterujące uczestniczącymi w tym ruchu mięśniami. Zwłaszcza w początkowym okresie nauki może to być bardzo pomocne. Możesz zauważyć wyraźną poprawę koordynacji ruchowej jeśli do swojego treningu włączysz ćwiczenie w wyobraźni. Trening taki pomaga jednak nie tylko osobom początkującym, ale również doświadczonym studentom, którzy uczą się bardziej skomplikowanych układów.

W wyobraźni możesz ćwiczyć np. jadąc komunikacją, lecąc samolotem, w innym wolnym czasie lub kiedy masz ochotę. Nawet przed zaśnięciem... Powtarzanie sekwencji ruchów w myślach intensywnie angażuje mózg, dlatego jeśli masz kłopoty z zasypianiem ćwiczenie w ten sposób może pomóc Ci szybciej zasnąć. Wiele osób, które tego spróbowały potwierdza ten fakt.

Na początek łatwiej jest ćwiczyć w myślach jeśli wyobrażasz sobie siebie wykonującego dane ruchy tak, jakbyś oglądał się na filmie. Ważne jest zachowanie odpowiedniego tempa "wykonania" aby nie zgubić najważniejszych elementów ruchu. Szczegóły nie są tak istotne w tym wypadku.

Drugi, nieco trudniejszy sposób to wyobrażanie sobie wykonywania ruchów "pozostając w swoim ciele". Ćwicząc według tej metody ważne jest to aby nie tworzyć obrazu postaci jak w pierwszym przypadku ("oglądania filmu"), ale bardziej wczuć się we własne ciało. Doświadczyć lekkiego pobudzenia mięśni jak podczas faktycznego, fizycznego treningu. Zdarza się, że ciało nieznacznie, mimowolnie porusza się podczas takiego treningu. Można na to pozwolić, ale warto zachować relaks.

Warto pamiętać, że trening mentalny nie zastąpi autentycznego ćwiczenia, ale może znacząco pomóc. Zwłaszcza jeśli mamy trudności z zapamiętaniem technik lub problemy z koordynacją.

Trening mentalny to nie tylko wyobrażanie sobie przebiegu ruchu ale także rozwijanie w myślach pewnych cech i jakości, która powinna towarzyszyć ich wykonaniu. Więcej o łączeniu treningu mentalnego i fizycznego w jednym z kolejnych artykułów...

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao