W moim [Tu Ky Lam'a przyp. tłum.] artykule zatytułowanym 'Siła jak sprężyna' ogólnie wspomniałem o rozluźnieniu. Teraz chciałbym zgłębić ten temat aby praktycy stylu Chen poczuli jego znaczenie. Z moich obserwacji wynika, że osoby ćwiczące styl Yang i Wu większą uwagę przywiązują do rozluźnienia niż praktycy stylu Chen, którzy więcej czasu poświęcają na trening fa-jing nieco ignorując rozluźnienie. Jak na ironię wielu praktyków stylu Chen nie uświadamia sobie, że rozluźnienie jest podstawą sprężystej siły, która wymaga miękkości i twardości.

Znaczenie i zakres rozluźnienia

Wielki mistrz Chen Zhao-kui kładł duży nacisk na rozluźnienie. Latem 1973 roku, kiedy uczył mnie w swoim domu powiedział: 'Poprzez cały trening Taijiquan ciało powinno się rozluźniać i zatapiać (osiadać). Musisz być rozluźniony w stu procentach. Wszystkie stawy ciała powinny się rozluźniać aż do czubków palców. Tylko poprzez rozluźnienie (zachowując energię peng) możesz wyzwalać siłę z całego ciała. Wtedy Twoja siła będzie wyzwalana z 'prędkością światła', tak że przeciwnik nie zdąży nawet zareagować.' Powyższy cytat pokazuje związek pomiędzy fa-jing a rozluźnieniem.

Taijiquan jest formą ruchu, która pozwala wydobyć z ciała ukryty potencjał wykorzystując naturalne prawa. Reguluje i wzmacnia ludzkie ciało poprzez specjalny rodzaj treningu wynosząc umysł i ciało na wyższy poziom równowagi i swobody. Z tego względu, w czasie praktyki Taijiquan umysł powinien być pod całkowita kontrolą, wydając odpowiednie 'polecenia' mięśniom, ścięgnom, kościom i organom wewnętrznym aby mogły pracować razem i zgodnie z naszą wolą. Dzięki temu możemy osiągnąć lekkość i szybkość w ruchach. Można powiedzieć, że trening Taiji umożliwia umysłowi/woli wydawanie ciału poleceń wyzwalających jego ukryte możliwości. Innymi słowy sygnały wysyłane przez umysł oraz ruchy naszego ciała osiągają automatyzm i jedność. Gdy stajemy przed przeciwnikiem nasz umysł/wola próbują zmobilizować siłę całego ciała w miejscu kontaktu. Aby to osiągnąć nasze ciało musi być rozluźnione i zrelaksowane. Powinno być jak bicz - zanim go użyjemy jest miękki, lecz kiedy osiąga cel jest bardzo, bardzo silny.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Artykuł przetłumaczono i opublikowano za zgodą autora. Artykuł ukazał się w 13 numerze czasopisma Magazyn Chen Taiji.

Źródło: http://tukylam.freeoda.com/