Home / Ćwiczenia / Podstawy Tai Chi / Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami w miejscu

Chan Si Gong: krążenie dwoma rękami w miejscu

Krążenie dwoma rękami w miejscu uczy nas jednej z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących form ruchu w stylu Chen.

Ćwiczenie to rozwija skoordynowaną pracę obu rąk bazując na podstawowej formie ruchu tułowia. Dzięki niemu poznajemy także jedne najczęściej występujących pozycji w Tai Chi Chuan. Zaangażowanie dwóch rąk, z których każda wykonuje nieco inny ruch sprawia, że ćwiczenie jest trudniejsze od poprzednich.

Ćwiczenie Ćwiczenie zaczynamy od przyjęcia pozycji pokazanej na fot.1. Lewa noga wysunięta jest w przód, pod kątem ok. 45 stopni w lewo. Palce lewej stopy skierowane są do przodu, prawej pod kątem 45 stopni w przód i w prawo. Obie nogi są ugięte w kolanach, ok 70% ciężaru spoczywa na prawej nodze. Lewa dłoń znajduje się nieco przed ciałem na wysokości barku, wnętrze dłoni skierowane jest w górę i nieco w prawo. Prawa dłoń znajduje się w odległości równej szerokości barków (lub nieco więcej) od lewej, nieco dalej od tułowia wnętrzem skierowanym w prawo. Łokieć prawej ręki pozostaje poniżej poziomu barku i nadgarstka. Obie ręce zgięte są lekko w nadgarstkach, łokciach i barkach tak, że tworzą łagodne łuki. Biodra znajdują się niemal równolegle do linii łączącej obie stopy (są lekko odkręcone w lewo).


Ruch 1. Zaczynamy obracać lekko biodra lekko w prawo (max. 30 stopni) przenosząc ciężar ciała w lewo (do 65%) i jednocześnie opuszczamy oraz skręcamy obie ręce, tak aż prawa znajdzie się nieco z boku tułowia a lewa przed centrum. Lewa dłoń skierowana jest wnętrzem do dołu i w prawo, prawa dłoń skierowana jest na wnętrzem do przodu (tak jak brzuch).


Ruch 2. Obracamy tułów w lewo, ręce podążają i przemieszczają się nieco w lewo względem tułowia. Ręce dokręcają się w lewo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Na końcu tej fazy lewa dłoń skierowana jest wnętrzem w dół i lekko w lewo, prawa wnętrzem w lewo i w górę.


Ruch 3. Zaczynamy obracać tułów w lewo i wycofujemy ciężar na prawą nogę (65%). W trakcie tego ruchu ręce skręcają się w prawo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), a dłonie wznoszą na wysokość braków. Na końcu lewa dłoń skierowana będzie wnętrzem w górę i w prawo, a lewa wnętrzem w przód i dół.


Ruch 4. Obracamy ciało w prawo i kontynuujemy skręt dłoni z zapoczątkowany we wcześniejszej fazie ruchu. Na końcu mamy 70% ciężaru ciała na prawej nodze, a ręce i tułów powróciły do pozycji, z której zaczynały cały cykl.


Ważne uwagi: - nogi cały czas pozostają ugięte w kolanach z odczuciem jakbyśmy przysiadali na wysokim stołku, - wszystkie ruchy wykonujemy przy wyprostowanym tułowiu, wyciągnięciu głowy i głębokim rozluźnieniu całego ciała, - zwracamy uwagę, by w żadnej fazie ruchu, a zwłaszcza podczas unoszenia rąk nie unosić barków do góry, - oddychamy spokojnie i naturalnie, umysł pozostaje wyciszony i skupiony na dokładnym wykonaniu ruchu

Jeden pełny cykl powinien być na początku wykonywany powoli tak by trwał kilka sekund. Pozwoli to na utrwalenie właściwej koordynacji i skorygowanie postawy. Opisany cykl powtarzamy co najmniej 10 razy, a następnie zmieniamy pozycję i wykonujemy całe ćwiczenie na drugą stronę (w odbiciu lustrzanym).

Korzyści Ćwiczenie poprawia koordynację i równowagę. Uzyskujemy przez to większość świadomość własnego ciała i ruchów jakie ono wykonuje. Ważne, aby ruchu ciała nie rozpoczynały ręce. Źródłem ruchu powinny być okolice talii, a górna część ciała powinna jedynie podążać. Warto na początkowym etapie wykonywać ćwiczenie bardzo powoli, robiąc krótkie (1-2 sek) przerwy pomiędzy poszczególnymi fazami ruchu, aby z czasem zacząć ćwiczyć płynnie bez zatrzymywania. Skoordynowane ruchy obydwu rąk mogą przyczyniać się do poprawy synchronizacji półkul mózgowych, co z kolei sprzyja pełniejszemu wykorzystaniu potencjału drzemiącego w naszym mózgu. W trakcie treningu rośnie również świadomość całego ciała. Zaczynamy lepiej rozumieć sposób w jaki pracuje ciało i możemy wszystkie ruchy wykonywać bardziej świadomie.

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne