Home / Ćwiczenia / Podstawy Tai Chi / Chan Si Gong: kroki w tył

Chan Si Gong: kroki w tył

Kroki w tył Chan Si Gong stanowią niejako kontynuację kroków w przód z poprzedniego ćwiczenia. Charakter ruchu różni się jednak zasadniczo.

W tym ćwiczeniu istotne jest dokładne równoważenia kroków odpowiednim ruchem tułowia i rąk, bez którego trudniej będzie nam utrzymać stabilność i komfort w czasie ćwiczenia. Ćwiczenie to uczy nas łączenia w całość górnej i dolnej części ciała, wznosząc naszą koordynację na jaszcze wyższy poziom.

Ćwiczenie Ćwiczenie zaczynamy od przyjęcia pozycji pokazanej na fot.1. Lewa stopa skierowana palcami lekko (ok.15 stopni) w lewo, ustawiona z przodu, a prawa lekko (ok. 15-30 stopni) w prawo, z tyłu. Obie nogi są ugięte w kolanach, ok 60-70% ciężaru spoczywa na lewej (przedniej) nodze. W całym ćwiczeniu idziemy lekkim zygzakiem, dlatego w pozycji początkowej linia łącząca obie stopy skierowana jest pod kątem ok. 30 stopni w lewo w stosunku do ogólnego kierunku ruchu w tył. Lewa dłoń znajduje się z przodu na wysokości barku, wnętrze dłoni skierowane jest w górę. Prawa dłoń znajduje się z boku tułowia na wysokości talii z wnętrzem skierowanym w dół. Obie ręce zgięte są lekko w nadgarstkach, łokciach i barkach tak, że tworzą łagodne łuki. Biodra ustawione są na wprost.


Ruch 1. Przenosimy cały ciężar ciała do tyłu na prawą nogę (pamiętamy o mocniejszym ugięciu jej w kolanie). Ręce wykonują minimalny ruch w tył nie zmieniając swojego położenia. Lewa stopa lekko dotyka palcami podłoża.


Ruch 2. Okrężnym ruchem w płaszczyznach ukośnych zmieniamy ułożenie rąk na przeciwne (obracając biodra najpierw lekko w prawo, a potem powracając na wprost). Pod koniec zmiany (przy powrocie na wprost) wykonujemy krok lewą nogą w tył pod kątem ok. 30 stopni w lewo w stosunku do generalnego kierunku ruchu (w tył). Znajdujemy się w pozycji wyjściowej, tyle, że w odbiciu lustrzanym.


Ruch 3. Powtarzamy procedurę z ruchu 1, tylko w odbiciu lustrzanym: przenosimy cały ciężar ciała do tyłu na lewą nogę (pamiętamy o mocniejszym ugięciu jej w kolanie). Ręce wykonują minimalny ruch w tył nie zmieniając swojego położenia. Prawa stopa lekko dotyka palcami podłoża.


Powtarzamy procedurę ruchu 2, ale w odbiciu lustrzanym: okrężnym ruchem w płaszczyznach ukośnych zmieniamy ułożenie rąk na przeciwne (obracając biodra najpierw lekko w lewo, a potem powracając na wprost). Pod koniec zmiany (przy powrocie na wprost) wykonujemy krok prawą nogą w tył pod kątem ok. 30 stopni w prawo w stosunku do generalnego kierunku ruchu (w tył). Znajdujemy się w pozycji wyjściowej. Kontynuujemy w ten sposób kroki zygzakiem wykonując całe ćwiczenie symetrycznie na obie strony.


Ważne uwagi: - obie nogi cały czas pozostają ugięte w kolanach żadna nigdy nie prostuje się w kolanie całkowicie, - wszystkie ruchy wykonujemy przy wyprostowanym tułowiu, wyciągnięciu głowy w górę i głębokim rozluźnieniu całego ciała - zwracamy uwagę, by w żadnej fazie ruchu, a zwłaszcza podczas unoszenia rąk nie unosić barków i łokci do góry, - oddychamy spokojnie i naturalnie, umysł pozostaje wyciszony i skupiony na dokładnym wykonaniu ruchu - kroki wykonujemy powoli, a ciężar przemieszczamy całkowicie, sunąc płynnie zygzakiem aby unikać 'odbijania się' od podłoża i 'wpadania' w pozycję.

Jeden pełny cykl (krok prawą i lewą nogą) powinien być wykonywany powoli tak by trwał min. kilka sekund. Opisany cykl powtarzamy co najmniej kilkanaście razy albo tyle ile mamy ochotę lub miejsca.

Wypróbuj treningi online

Sprawdź co oferujemy osobom, które nie mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne