Co to znaczy "kolejny ruch"?
Jak przyjąć "dobrą pozycję"?
Skąd mam wiedzieć, że pozycja jest "dobra"?
Jak ćwiczyć "dobre pozycje"?

Pojęcie "kolejny ruch" możemy rozumieć dwojako: jako kolejną technikę np. sekwencji, albo kolejną fazę ruchu w ramach danej techniki. Tradycyjnie często ćwiczymy Taiji tak, że na końcu danej fazy ruchu albo techniki zatrzymujemy się na chwilę aby dokonać autokorekty lub poddać się korekcie ze strony nauczyciela. Miejsca, w których się zatrzymujemy nie są więc przypadkowe. Można jednak wyznaczyć mniej lub więcej punktów pośrednich (faz) w ramach danej techniki.

"Dobra pozycja" to pozycja:

- stabilna ale mobilna,
- osadzona ale wyciągnięta,
- wypełniona energią "Peng" ale rozluźniona,
- która zapewnia spójność i połączenie całego ciała,
- która daje uczucie ciężkości na dole i lekkości u góry,
- w której naprawdę ukończony został wcześniejszy ruch,
- która wieńczy jakąś ważną przemianę,
- z której możemy płynnie przejść do kolejnego ruchu,
- ...

Krótko mówiąc dobra pozycja to taka, w której realizujemy główne zasady ustawienia ciała (struktury) w Taijiquan. Oczywiście każdy z nas zrobi to inaczej - zależnie od poziomu, na którym się znajduje. Ważne żebyśmy starali się ustawić najlepiej jak potrafimy, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, zdobytym doświadczeniem i świadomością ciała. Nie zawsze będzie to wygodne :-) Podczas samodzielnego treningu "dobra" pozycja to taka, którą wykonujemy najlepiej jak tylko możemy. Gdy jesteśmy korygowani przez nauczyciela, naszą "dobrą" pozycję aktualizujemy / zastępujemy nowym wzorcem "lepszej" pozycji ;-)

Ustawienie ciała w "dobrej pozycji" jest procesem, który doskonalimy przez cały czas. Nie istnieją tutaj żadne ograniczenia. Jeśli czujemy, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie już nic więcej poprawić należy udać się po korektę do nauczyciela. :-) Jeśli w danej chwili nie jest to możliwe, to po prostu staramy się daną pozycję utrzymać dłużej i / lub pogłębiamy (powiększamy) postawę. To zawsze pomaga :-) Lepsze pozycje kształtujemy dzięki wytrwałości.

U praktyka Tai Chi ułożenie ciała w "dobrej pozycji" jest jak u biegacza ustawienie stóp w blokach startowych. Albo jak zaparkowanie samochodu w taki sposób abyśmy mogli łatwo wyjechać. Albo jak dostrojenie instrumentu przed ważnym koncertem...

Artykuł ukazał się na Fanpage Akademii Dao