1. Rozluźnij się.

2. Wykonuj ruchy powoli, w sposób ciągły.

3. Podczas nauki nie wkładaj do form żadnej siły. Ćwicząc w ten sposób stopniowo uzyskasz siłę i będziesz wiedział jak jej użyć.

4. Podczas nauki oddychaj naturalnie poprzez nos, powoli i subtelnie. Z czasem oddech zostanie skoordynowany z ruchem. Świadome koordynowanie oddechu z ruchem może na początku może być szkodliwe, po około roku praktyki, gdy ruchy stają się poprawne, miękkie i są wykonywane bez wysiłku możesz pytać nauczyciela o koordynację z ruchem.

5. We wszelkich ruchach zwracaj szczególną uwagę na przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą. Robi się to przez przemieszczanie talii poziomo do przodu, do tyłu i na boki.

6. Zwróć uwagę na zmiany kierunku ułożenia ciała przy obracaniu talii.

7. Podczas ćwiczenia łokcie i kolana pozostają zawsze zgięte, nawet jeśli je prostujemy zawsze pozostaje lekkie zgięcie, potem następuje zmiana.

8. Zgięte kolana nie powinny wystawać poza palce stóp. Pozwala to utrzymać lepszą równowagę.

9. Gdy podnosisz ręce, łokcie są zawsze trochę niżej niż dłonie. Pozwala to rozluźnić barki.

10. Podczas wykonywania kroków pięta pierwsza sięga podłoża. Staraj się chodzić tak jak kot lub żuraw.

11. Za każdym razem wykorzystuj umysł by prowadzić ruch. Oczy powinny prowadzić ruch, chociaż powinno to wyglądać tak jakby oczy podążały za ruchem.

12. Sekwencje Taijiquan można wykonywać o dowolnej porze dnia, chociaż najlepszy czas to wczesny ranek, przed śniadaniem lub godzina przed snem. Unikaj ćwiczenia chwilę po dużym posiłku i nie siadaj zaraz po skończonym ćwiczeniu. Unikaj również chłodnej kąpieli zaraz po ćwiczeniu Taijiquan.

Artykuł ukazał się w 10 numerze Biuetynu Dao e-zin

Źródło: http://www.singnet.com.sg/~limttk/