Uderzenie pięścią jest zawsze niebezpiecznym działaniem, zwłaszcza gdy kierujemy przeciwko twardym kościom czaszki stosunkowo delikatne kości dłoni. Jak więc uporać się z tym problemem?

Zanim zaczniemy omawiać uderzenie musimy najpierw coś więcej wiedzieć na temat anatomii i struktury ręki i dłoni.

Człowiek jest jedynym zwierzęciem z takim a nie innym usytuowaniem kciuka w stosunku do pozostałych palców. Taka pozycja kciuka ma na celu zwiększenie zdolności chwytania i obejmowania... To jest jedna z przyczyn, dla których chwytanie jest dla człowieka bardziej naturalne od uderzania.

Bez zbędnego zagłębiania się w tę kwestię warto tylko zauważyć, że nie musimy uczyć się jak złapać, ciągnąć, szczypać, obejmować itp. To czego nie robimy w sposób naturalny to uderzenia.

Mówiąc krótko jesteśmy małpami (w rzeczywistości niektórzy są większymi małpami od innych!)... bijatyka bardzo małych dzieci przypomina ruchy jakie wykonują małpy. Mamy tam uderzenia, które bardziej przypominają 'klepnięcia' otwartą dłonią i uderzenia typu 'pięść młot' niż ciosy proste. Uderzenie proste tak na prawdę wyewoluowało z pchnięcia i nie jest zbyt naturalne.

(...)

To jest tylko fragment (ok. 1/5) treści.

Pozostała część dostępna jest po zalogowaniu.
Jak zdobyć dostęp do całości?

Opublikowano za zgodą autora. Artykuł ukazał się w 24 numerze Biuletynu Dao e-zin

Źródło: http://sfuk.tripod.com/articles_02/bare_knuckle.html