Home
img img img img img img

Akademia Dao

Szkoła Tai Chi Chuan stylu Chen

Gabinet akupunktury - Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Akademia Dao jest oddziałem
World Chen Xiaowang
Taijiquan Association
Logo WCTA

Chen Taiji

≡ Chen Taiji

Fanpage (zał. 2019.04.11)

Strona główna > Chen Taiji > Korzyści z treningu

Korzyści z treningu Tai Chi Chuan

Dlaczego warto zainteresować się treningiem Tai Chi? Czy w dzisiejszych czasach Tai Chi może coś wnieść do naszego życia? W jakich dziedzinach może nam pomóc trening?


Korzyści zdrowotne

✔ Trening Tai Chi Chuan pozwala stopniowo wzmacniać ciało, poprawić kondycję, ogólną sprawność oraz przede wszystkim koordynację ruchową.

✔ Podczas ćwiczenia Tai Chi nieustannie obciążamy kości własną masą ciała, co skutecznie przeciwdziała osteoporozie.

✔ Dzięki przyjaznym, naturalnym ruchom oraz zaangażowaniu do pracy całego ciała możesz poprawić stan zdrowia przywracając równowagę wewnętrzną w Twoim organizmie. Dzieje się tak miedzy innymi za sprawą łagodnego masażu organów wewnętrznych poprzez ruch centrum ciała.

✔ Tai Chi Chuan może przynieść wiele korzyści osobom cierpiącym na bóle pleców lub kręgosłupa. Poprzez zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien, rozluźnienie stawów oraz wzmocnienie specyficznych grup mięśni możliwe jest kształtowanie i przywracanie właściwej, naturalnej postawy i sylwetki ciała zapewniające komfort fizyczny i psychiczny.

✔ Spiralne ruchy kończyn i praca całym ciałem w stanie relaksu aktywuje i 'udrażnia' meridiany, pozwala usunąć zastoje i wyregulować cyrkulację energii wewnętrznej. Dzięki temu funkcjonowanie narządów wewnętrznych może ulec wyraźnej poprawie, co w sposób bezpośredni wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucia.

✔ Praktyka Tai Chi przynosi wzrost świadomości własnego ciała i jego naturalnych potrzeb. Stopniowo pozwala także wcześniej i lepiej poznać czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo wzmacnia nasz system odpornościowy.

✔ Z uwagi na ciągłą pracę z balansem i równowagą, według udokumentowanych badań, Tai Chi jest niezwykle skutecznym ćwiczeniem zapobiegającym upadkom osób w starszym wieku.

✔ Wiele osób zauważa, że treningu Tai Chi Chuan jest bardzo dobrym 'lekiem' na stres. Wyciszenie umysłu i całkowite zaangażowanie się w zupełnie inny rodzaj aktywności fizycznej i mentalnej pozwala organizmowi wypocząć i zregenerować się.

Korzyści psychofizyczne i społeczne

✔ Ucząc się zasad poruszania w Tai Chi, poznajesz uniwersalne prawa ruchu, biomechaniki, ergonomii, dzięki którym z łatwością będziesz mógł przyswajać i opanowywać inne dyscypliny sportu i formy aktywności ruchowej.

✔ Endorfiny powstające podczas wysiłku fizycznego wprowadzają nas w stan zadowolenia i szczęścia. Ćwicząc Tai Chi możesz samodzielnie regulować poziom wysiłku osiągając optymalny kompromis pomiędzy relaksem i zmęczeniem, który zapewni Ci maksimum przyjemności.

✔ Wykonując łagodne ćwiczenia Tai Chi przed lub po pracy (szkole) możesz osiągnąć relaks ciała i spokój umysłu niezbędny do regeneracji Twoich sił.

✔ Ćwiczenie Tai Chi, z uwagi na specyfikę ruchów doskonale synchronizuje pracę półkul mózgowych oraz poszerza pole widzenia i słyszenia stymulując pracę układu nerwowego. Dzięki temu może przyspieszyć i znacznie ułatwić naukę różnych nowych umiejętności.

✔ Robiąc coś przyjemnego i korzystnego dla swojego ciała, umysłu i psychiki, coś o czym większość osób nie ma pojęcia, wzrasta poczucie własnej wartości.

✔ Uprawianie Tai Chi może zwiększyć Twoją kreatywność i poprawić umiejętność rozwiązywania problemów, ponieważ uspokojenie umysłu w czasie treningu wpływa na jaśniejszy ogląd sytuacji i ułatwia otwarcie się na nowe pomysły i możliwości.

✔ Dzięki stopniowym postępom i samodzielności w treningu rozwija się pewność działania, która może dotyczyć różnych sfer życia.

✔ Trening w grupach pozwala na poznanie wielu ciekawych osób, umożliwia zawarcie wartościowych przyjaźni z osobami o podobnych zainteresowaniach.

✔ Ankiety pokazują, że uprawianie Tai Chi Chuan wpływa także korzystnie na życie seksualne. Dzięki łagodnym, niewyczerpującym ćwiczeniom możesz zwiększać, a nie marnować swoje siły życiowe.

✔ Poprzez rozluźnienie, stopniowe rozwijanie równowagi ciała, umysłu i ducha można zwiększyć swoją wrażliwość, odczuwając coraz większą jedność z otaczającą przyrodą. Przybliża to człowieka do natury, dzięki czemu można czerpać większą radość z życia oraz drobnych rzeczy.

Korzyści z poznawania Tai Chi jako sztuki walki

✔ Poprzez trening pchających dłoni możesz poznać nowe, nieszablonowe możliwości radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które będziesz mógł przełożyć na inne aspekty Twojego życia.

✔ Poznając bojowe zasady Tai Chi rozwiniesz automatycznie umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji i otoczenia, jednocześnie zachowując swoją niezależność.

✔ Wzmacniając strukturę swojego ciała i ćwicząc bojowe aspekty Tai Chi możesz rozwinąć umiejętności samoobrony co przyniesie Ci większą pewność siebie. Sprawi to, że nie będziesz atrakcyjną i łatwą ofiarą dla napastnika. Innymi słowy będziesz mógł w naturalny sposób uniknąć ataku.

✔ Trening Tai Chi, a zwłaszcza bojowych zastosowań umożliwia lepsze poznanie siebie i swoich możliwości. Uczy także pokory oraz szacunku dla drugiej osoby. Ma to ogromny wpływ na naszą życiową postawę, buduje pozytywne relacje z ćwiczącymi oraz innymi osobami.

Aby lepiej poznać czym jest Tai Chi Chuan, jakie wartości niesie trening oraz od czego w ogóle zacząć zapisz się na darmowy biuletyn "Dao e-zin".


Akceptujemy:
Karta multisport Karta FitProfit Karta FitSport OK system Benefit Plus
Partnerzy:
Sklep jogiczny samedobre Serwis drukarek i laptopów, tanie tusze, tonery

© Wszelkie prawa zastrzeżone DAO S.C. Adam Wypart, Barbara WypartPolityka PrywatnośiKontaktMapa witryny • Projekt i wykonanie Adam Wypart